This is a test installation. It cannot be used for recruitment.

Degree programmes (first-cycle,second-cycle, long-cycle) - 2019/2020

switch registrations cancel selection

The offer displayed on this page is limited to the selected registration. If you want to see the rest of the offer, select a different registration.

Scientific Information and Library Studies

Details
Code NZ1-BN
Organizational unit Faculty of Journalism, Information and Book Studies
Field of studies Scientific Information and Library Studies
Form of studies Part-time (extramural)
Level of education First cycle
Educational profile academic
Language(s) of instruction Polish
Minimum number of students 25
Admission limit 50
Duration 3 years
WWW address https://www.wdib.uw.edu.pl/
Required document
  • Maturity or equivalent document
There is currently no active phase.

Past phases in this registration:
  • Phase 1 (05.06.2019 00:00 – 11.09.2019 23:59)

Celem studiów I stopnia (licencjackich) jest wykształcenie profesjonalistów w dziedzinie informacji (informatologów i bibliotekoznawców) tak, aby mogli realizować zadania związane z tworzeniem, zarządzaniem i korzystaniem z najnowocześniejszych, ale także tradycyjnych źródeł informacji.

Kierunek studiów Informacja naukowa i bibliotekoznawstwo związany jest z naukami społecznymi, w programie pojawiają się również treści z nauk humanistycznych.

Wiodącą dyscypliną studiów jest Nauka o komunikacji społecznej i mediach. Inne dyscypliny, które są reprezentowane w programie studiów to: Psychologia, Historia, Językoznawstwo, Filozofia, Literaturoznawstwo.

Studia I stopnia zapoznają z podstawowymi teoriami i szkołami informatologicznymi i bibliologicznymi, dotyczącymi procesów informacyjnych.

Wiedza kierunkowa jest przekazywana na szerokim tle teoretycznym (Psychologia, Historia, Językoznawstwo, Filozofia, Literaturoznawstwo). Studia zapoznają z metodami i technikami badań w omawianym zakresie. Zaznajamiają z podstawowymi typami źródeł informacyjnych, przygotowują do samodzielnego korzystania z nich dla potrzeb własnych i użytkowników, a także przygotowania ich z wykorzystaniem dostępnych technologii teleinformatycznych (ważnym aspektem jest digitalizacja zasobów i zasady tworzenia bibliotek cyfrowych). Szczególną uwagę zwraca się na umiejętność oceny, selekcji i weryfikacji informacji pod względem jej jakości i relewantności.

W programie studiów uwzględnione są treści dotyczące badań i zaspokajania potrzeb informacyjnych różnorodnych grup użytkowników funkcjonujących w środowisku i umożliwianie im partycypacji w życiu lokalnej społeczności, także w wyniku poznania swoich małych ojczyzn i budowania swojego dziedzictwa kulturowego. W efekcie poznania prezentowanych zagadnień i uzyskanych kompetencji absolwenci mają możliwość aktywnego uczestniczenia w pracach instytucji działających na potrzeby organizacji społeczności lokalnych, budowania sieci komunikacji i współpracy lokalnych podmiotów, a także stymulowania i aktywizacji mieszkańców.

Absolwent studiów jest więc przygotowywany do pracy w centrach informacyjnych, bibliotekach i innych instytucjach kultury (np. ośrodkach kultury) zajmujących się tworzeniem, gromadzeniem, przechowywaniem, organizowaniem i udostępnianiem informacji w różnych formach i nośnikach. Nieodzownym elementem tego przygotowania jest poznanie narzędzi pracy, ale także form i metod pracy z użytkownikami.

W trakcie studiów istnieje możliwość (dla chętnych) zrealizowania przedmiotów z bloku pedagogiczno-psychologicznego, dzięki którym student uzyskuje kwalifikacje pedagogiczne, potrzebne w pracy z dziećmi i młodzieżą, oraz niezbędne w pracy nauczyciela bibliotekarza. Szczegółowe informacje znajdują się na https://www.wdib.uw.edu.pl/studia/opis-studiow/programy-studiow.

Szczególne znaczenie dla realizacji celów kształcenia mają praktyki zawodowe realizowane w trakcie trzech lat studiów (w programie przewidzianych po I i II roku studiów). Ich celem jest zapoznanie studenta z warsztatem pracy w różnych instytucjach zajmujących się zarządzaniem informacją (np. ośrodkach informacji, bibliotekach) oraz wyszukiwaniem i organizacją zasobów informacyjnych pod kątem zróżnicowanych grup użytkowników, a także ukazanie możliwości adaptacji tej wiedzy do pracy w innych instytucjach zajmujących się wspieraniem edukacji (również środowiskowej), umacnianiem potencjału rozwojowego społeczności, rozwijaniem i wspieraniem integracji i aktywności lokalnej.

Realizacja programu studiów nakierowana jest na osiąganie efektów kształcenia w zakresie wiedzy, umiejętności oraz kompetencji społecznych, które są niezbędne na współczesnym rynku pracy. Niezbędne są we wszystkich instytucjach zajmujących się gromadzeniem, opracowaniem, przetwarzaniem i udostępnianiem informacji. Zakładane efekty kształcenia osiągnięte zostaną poprzez realizację program studiów, który jest zamieszczony na stronie https://www.wdib.uw.edu.pl/studia/opis-studiow/programy-studiow.

Program studiów I stopnia na kierunku informacja naukowa i bibliotekoznawstwo jest tak opracowany, że umożliwia kontynuację wybranych treści na studiach II stopnia.

 


Zasady kwalifikacji

 

Kandydaci z maturą 2005 – 2019

W postępowaniu kwalifikacyjnym brane są pod uwagę wyniki egzaminu maturalnego z trzech przedmiotów spośród następujących: język polski, j. angielski, j. francuski, j. niemiecki, j. hiszpański, j. włoski, j. rosyjski, j. portugalski, j. szwedzki, j. słowacki*, matematyka, historia, geografia, wiedza o społeczeństwie, biologia, informatyka, język łaciński i kultura antyczna, chemia, fizyka z astronomią/fizyka, historia sztuki, filozofia – poziom podstawowy albo rozszerzony.

*Kandydat może wskazać trzy różne języki obce.

Sposób przeliczania punktów:
Kandydat może podać wynik na poziomie podstawowym albo na poziomie rozszerzonym, przy czym wynik z poziomu rozszerzonego będzie uwzględniony z wagą = 1, a wynik z poziomu podstawowego z wagą = 0,6.

Komisja rekrutacyjna wyliczy średnią arytmetyczną, której wielkość zdecyduje o miejscu na liście rankingowej.

Brak wyniku z przedmiotu = 0 punktów.

 

Kandydaci ze starą maturą

W postępowaniu kwalifikacyjnym brane są pod uwagę oceny z egzaminu dojrzałości albo wyniki z przedmiotów umieszczonych w zaświadczeniu wydanym przez OKE o zdaniu egzaminu maturalnego w formie pisemnej na poziomie podstawowym albo rozszerzonym z trzech przedmiotów spośród następujących: język polski, język obcy nowożytny*, matematyka, historia, geografia, wiedza o społeczeństwie, biologia, informatyka, język łaciński i kultura antyczna, chemia, fizyka, historia sztuki, filozofia.

*Kandydat może wskazać trzy różne języki obce.

Sposób przeliczania punktów:

Oceny maturalne zostaną przeliczone na punkty procentowe w następujący sposób:

Matura po 1991 roku

ocena 6 = 100 %
ocena 5 = 90 %
ocena 4 = 75 %
ocena 3 = 50 %
ocena 2 = 30 %

Matura do 1991 roku

ocena 5 = 100 %
ocena 4 = 85 %
ocena 3 = 40 %

1% = 1 punkt rankingowy

W przypadku posiadania zaświadczenia z OKE: Kandydat może podać wynik na poziomie podstawowym albo na poziomie rozszerzonym, przy czym wynik z poziomu rozszerzonego będzie uwzględniony z wagą = 1, a wynik z poziomu podstawowego z wagą = 0,6.

Komisja rekrutacyjna wyliczy średnią arytmetyczną, której wielkość zdecyduje o miejscu na liście rankingowej.

Brak wyniku z przedmiotu = 0 punktów.

Ważne informacje dla kandydatów z tzw. starą maturą. >> Otwórz stronę! <<

 

Kandydaci z Maturą Międzynarodową (IB)

W postępowaniu kwalifikacyjnym brane są pod uwagę wyniki egzaminu maturalnego z trzech przedmiotów spośród następujących: język polski (albo język A1 z grupy 1/język A/literature and performance), język obcy nowożytny*, matematyka, historia, geografia, zarządzanie, ekonomia, filozofia, psychologia, antropologia, biologia, informatyka, łacina, chemia, fizyka, przedmiot z grupy "sztuka".
*Kandydat może wskazać trzy różne języki obce.

Sposób przeliczania punktów:

Komisja rekrutacyjna wyliczy średnią arytmetyczną, której wielkość zadecyduje o miejscu na liście przyjęć.

Kandydat może podać wynik na poziomie niższym (SL) albo na poziomie wyższym (HL), przy czym wynik z poziomu HL będzie uwzględniony z wagą = 1, a wynik z poziomu SL z wagą = 0,6.

Wynik egzaminu uzyskany na dyplomie IB przelicza się na punkty procentowe w następujący sposób:

7 pkt. = 100%
6 pkt. = 90%
5 pkt. = 75%
4 pkt. = 60%
3 pkt. = 45%
2 pkt. = 30%

Brak wyniku z przedmiotu = 0 punktów.

Ważne informacje dla kandydatów z maturami IB i EB. >> Otwórz stronę! <<

 

Kandydaci z Maturą Europejską (EB)

W postępowaniu kwalifikacyjnym brane są pod uwagę wyniki egzaminu maturalnego z trzech przedmiotów spośród następujących: język polski (albo język L1), język obcy nowożytny*, matematyka, historia, geografia, filozofia, ekonomia, biologia, informatyka, łacina, chemia, fizyka, sztuka, muzyka.

*Kandydat może wskazać trzy różne języki obce.

Sposób przeliczania punktów:

Komisja rekrutacyjna wyliczy średnią arytmetyczną, której wielkość zadecyduje o miejscu na liście przyjęć.

Kandydat może podać wynik na poziomie podstawowym albo na poziomie rozszerzonym, przy czym wynik z poziomu rozszerzonego będzie uwzględniony z wagą = 1, a wynik z poziomu podstawowego z wagą = 0,6.

Wynik egzaminu uzyskany na dyplomie EB przelicza się na punkty procentowe w następujący sposób:

9,00 - 10,00 = 100%
8,00 - 8,95 = 90%
7,00 - 7,95 = 75%
6,00 - 6,95 = 60%
5,00 - 5,95 = 45%
4,00 - 4,95 = 30%

Brak wyniku z przedmiotu = 0 punktów.

Ważne informacje dla kandydatów z maturami IB i EB. >> Otwórz stronę! <<

 

Kandydaci z maturą zagraniczną

W postępowaniu kwalifikacyjnym brane są pod uwagę wyniki egzaminu maturalnego z trzech przedmiotów spośród następujących: język polski, język obcy nowożytny*, matematyka, historia, geografia, wiedza o społeczeństwie, biologia, informatyka, łacina, chemia, fizyka, historia sztuki, filozofia.

*Kandydat może wskazać trzy różne języki obce.

Komisja rekrutacyjna wyliczy średnią arytmetyczną, której wielkość zdecyduje o miejscu na liście rankingowej.

Brak wyniku z przedmiotu = 0 punktów.

Sposób przeliczania ocen ze świadectw uzyskanych za granicą. >> Otwórz stronę! <<

Wymagania dotyczące znajomości języka polskiego. >> Otwórz stronę! <<

 

Ulgi w postępowaniu kwalifikacyjnym

Maksymalną liczbę punktów możliwych do zdobycia w postępowaniu kwalifikacyjnym otrzymują:

LAUREACI następujących olimpiad szczebla centralnego:

  • Olimpiady Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym,
  • Olimpiady Historycznej,
  • Olimpiady Geograficznej,
  • Olimpiady Informatycznej,
  • Olimpiady Filozoficznej.
  • Olimpiady Bibliologicznej i Informatologicznej

 

Terminy

Ogłoszenie wyników: 20 września 2019 r.

Przyjmowanie dokumentów: 

  • I termin: 23 września 2019 r. (godz. 14:00-18:00), 24 września 2019 r. (godz. 10:00-14:00)
  • II termin (w przypadku niewypełnienia limitu miejsc w pierwszym terminie): 25 września 2019 r. (godz. 14:00-18:00), 26 września 2019 r. (godz. 10:00-14:00)
  • III termin (w przypadku niewypełnienia limitu miejsc w drugim terminie): 27 września 2019 r. (godz. 14:00-18:00), 30 września 2019 r. (godz. 10:00-14:00)
  • kolejne terminy wyznaczone przez komisję rekrutacyjną, w przypadku niewypełnienia limitu miejsc w poprzednich terminach

 

Opłaty

Opłata rekrutacyjna (w tym opłaty wnoszone za granicą)

Opłata za wydanie legitymacji studenckiej (ELS)

Studia są płatne - wysokość opłat za studia

 

Wymagane dokumenty

Lista dokumentów wymaganych do złożenia w formie papierowej w przypadku zakwalifikowania na studia

 

Dodatkowe informacje

Znajdź nas na mapie: Wydział Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii