This is a test installation. It cannot be used for recruitment.

Degree programmes (first-cycle,second-cycle, long-cycle) - 2019/2020

switch registrations cancel selection

The offer displayed on this page is limited to the selected registration. If you want to see the rest of the offer, select a different registration.

Scientific Information and Library Studies

Details
Code S2-BN
Organizational unit Faculty of Journalism, Information and Book Studies
Field of studies Scientific Information and Library Studies
Form of studies Full-time
Level of education Second cycle
Educational profile academic
Language(s) of instruction Polish
Minimum number of students 15
Admission limit 21
Duration 2 years
WWW address https://www.wdib.uw.edu.pl/
Required document
  • Higher education
There is currently no active phase.

Past phases in this registration:
  • Phase 1 (05.06.2019 00:00 – 11.09.2019 23:59)

Kierunek studiów „Informacja naukowa i bibliotekoznawstwo” związany jest z naukami społecznymi, w programie pojawiają się również treści z nauk humanistycznych.

Wiodącą dyscypliną studiów jest Nauka o komunikacji społecznej i mediach. Inne dyscypliny, które są reprezentowane w programie studiów to: Psychologia, Historia, Językoznawstwo, Filozofia, Literaturoznawstwo.

Studia II stopnia na kierunku „Informacja naukowa i bibliotekoznawstwo” przygotowują do podjęcia pracy we wszystkich instytucjach związanych z nauką, edukacją, kulturą, gospodarką, administracja itd. - wszędzie tam, gdzie dokonuje się zarządzanie zróżnicowanymi zasobami informacji, projektowaniem i realizacją usług informacyjnych, szeroko rozumianym pośrednictwem między użytkownikiem (odbiorcą, czytelnikiem) a źródłami wiedzy i obiektami kultury.

Absolwenci posiadają kompetencje do pełnienia funkcji kierowniczych w bibliotekach i placówkach informacyjnych, jak również do prowadzenia własnej działalności gospodarczej związanej z realizowaniem usług informacyjnych lub udziałem w rynku wydawniczym i księgarskim.

W trakcie studiów zdobywają umiejętności potrzebne do realizacji wszystkich procesów informacyjnych (gromadzenie, opracowanie, udostępnianie), do projektowania, organizowania i prowadzenia zasobów i usług informacyjnych z uwzględnieniem ich specyfiki przedmiotowej, jak również do pracy z odbiorcami kultury i użytkownikami informacji, zwłaszcza w zakresie kształcenia ich kompetencji informacyjnych oraz rozpoznawania i realizacji potrzeb informacyjnych odpowiednio do kontekstu (nauka, edukacja, kultura, rozrywka, praca zawodowa itp.).

Studenci zdobywają też tzw. kompetencje miękkie, w tym organizacji pracy własnej, organizacji i udziału w pracach zespołowych, kierowania pracami innych, komunikowania wyników badań.

Studenci mają możliwość wyboru w ramach kierunku studiów jednej ze ścieżek specjalistycznych:

  • architektura informacji i wiedzy (AIW);
  • dziedzictwo kulturowe (DZK);
  • edytorstwo (EDY);
  • informacja i komunikacja w instytucjach kultury (IKE);
  • organizacja i zarządzanie bibliotekami (OZB);
  • zarządzanie informacją i wiedzą (ZIW),

Ścieżki te profilowane są wokół zagadnień architektury i zarządzania informacją, organizacji i zarządzania bibliotekami, działalności instytucji kultury, ochrony i promocji dziedzictwa kulturowego lub zagadnień edytorskich.

Seminaria magisterskie studenci wybierają odpowiednio do swoich zainteresowań i planów zawodowych.

Zajęcia prowadzą wykładowcy o uznanym dorobku naukowym, korzystając z nowoczesnych laboratoriów i specjalistycznego sprzętu niezbędnego w projektach digitalizacyjnych oraz kształceniu w zakresie zasobów otwartych czy edytorstwa cyfrowego.

Studenci zobowiązani są do zrealizowania praktyk specjalizacyjnych w wymiarze 60 godz., zgodnie z obraną ścieżką specjalistyczną. Mogą również skorzystać z oferty zagranicznych praktyk.

Studia przygotowują do kontynuowania edukacji i pracy badawczej na studiach III stopnia.

 


Zasady kwalifikacji dla kandydatów z dyplomem polskim

Kandydaci posiadający stopień licencjata, inżyniera lub magistra przedkładają dyplom lub indeks z wpisanym, zdanym egzaminem dyplomowym.

Kwalifikacja na studia odbywa się na podstawie sumy średniej ocen z toku studiów (z dokładnością do dwóch miejsc po przecinku) oraz punktów (maksymalnie 10) uzyskanych na podstawie rozmowy kwalifikacyjnej sprawdzającej predyspozycje kandydata do podjęcia studiów na kierunku informacja naukowa i bibliotekoznawstwo.

W trakcie rozmowy kwalifikacyjnej będą poruszane zagadnienia (na podstawie listy lektur) z zakresu podstaw wiedzy o bibliologii i informatologii, tj. książce, bibliotece, bibliografii i informacji.

Nieobecność na rozmowie kwalifikacyjnej dyskwalifikuje kandydata z całości postępowania rekrutacyjnego.

Wykaz lektur na rozmowę kwalifikacyjną na studia II stopnia

  1. S. Skórka, Fasety na nowo odkryte, „ZIN” 2014, 54(2), 92-109, http://medioteka.uw.edu.pl/dlibra/doccontent?id=1927&dirids=1.
  2. M. Szpunar, Sieć ukryta a sieć widzialna. O zasobach WWW nieindeksowanych przez wyszukiwarki, „Przegląd Kulturoznawczy” 2014, nr 1(19), 44-55, http://www.magdalenaszpunar.com/_publikacje/2014/5-PK Szpunar.pdf.
  3. J. Kolbuszewski, Kresy, Wrocław 1995.
  4. U. Dubravka, Czytanie wzbronione, przekł. D. J. Ćirlić, Izabelin 2004.
  5. U. Eco, Szaleństwo katalogowania, Poznań 2009.
  6. Ł. Gołębiewski, Gdzie jest czytelnik?, Warszawa 2012.
  7. B. Bieńkowska, Książka na przestrzeni dziejów, przy współpracy E. Maruszak, Warszawa 2005, http://jbc.bj.uj.edu.pl/dlibra/doccontent?id=359969.
  8. B. Klukowski, Księgarstwo i zawód księgarza w Polsce, Warszawa 2008.

 

Zasady kwalifikacji dla kandydatów z dyplomem zagranicznym

Obowiązują takie same zasady, jak dla kandydatów z dyplomem uzyskanym w Polsce.

Oceny kandydatów z dyplomem zagranicznym zostaną odpowiednio przeliczone i przyrównane do skali ocen obowiązującej na Uniwersytecie Warszawskim.

Wymagania dotyczące znajomości języka polskiego. >> Otwórz stronę! <<

 

Terminy

Termin rozmowy kwalifikacyjnej: 16 września 2019 r., godz. 12:00-20:00, ul. Nowy Świat 69, sala 320.

Ogłoszenie wyników: 20 września 2019 r.

Przyjmowanie dokumentów: 

  • I termin: 23 września 2019 r. (godz. 14:00-18:00), 24 września 2019 r. (godz. 10:00-14:00)
  • II termin (w przypadku niewypełnienia limitu miejsc w pierwszym terminie): 25 września 2019 r. (godz. 14:00-18:00), 26 września 2019 r. (godz. 10:00-14:00)
  • III termin (w przypadku niewypełnienia limitu miejsc w drugim terminie): 27 września 2019 r. (godz. 14:00-18:00), 30 września 2019 r. (godz. 10:00-14:00)
  • kolejne terminy wyznaczone przez komisję rekrutacyjną, w przypadku niewypełnienia limitu miejsc w poprzednich terminach

 

Opłaty

Opłata rekrutacyjna (w tym opłaty wnoszone za granicą)

Opłata za wydanie legitymacji studenckiej (ELS)

 

Wymagane dokumenty

Lista dokumentów wymaganych do złożenia w formie papierowej w przypadku zakwalifikowania na studia

 

Dodatkowe informacje

Znajdź nas na mapie: Wydział Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii