Code | S2-FLKLS |
---|---|
Organizational unit | Faculty of Polish Studies |
Field of studies | Classics, Classical Philology |
Form of studies | Full-time |
Level of education | Second cycle |
Educational profile | academic |
Language(s) of instruction | Polish |
Minimum number of students | 2 |
Admission limit | 10 |
Duration | 2 years |
WWW address | http://www.ifk.uw.edu.pl/ |
Required document |
- Nazwa kierunku: Filologia klasyczna i studia śródziemnomorskie
- Poziom studiów: studia drugiego stopnia
- Forma studiów: stacjonarne
- Dziedzina: nauki humanistyczne
- Dyscypliny: literaturoznawstwo i językoznawstwo
- Dyscyplina wiodąca: literaturoznawstwo
Opis programu studiów
Studia drugiego stopnia zapewniają wykształcenie w zakresie literaturoznawstwa i językoznawstwa w dziedzinie filologii klasycznej ściśle związanej z innymi naukami o starożytności, takimi jak historia, archeologia, wiedza o sztuce, prawoznawstwo, filozofia. W skład programu wchodzą m.in. metodologia badań literackich, seminaria łacińskie i greckie, recepcja kultury antycznej, filozofia. Co roku rozszerzana jest oferta dydaktyczna o problematykę interdyscyplinarną w ramach zajęć fakultatywnych m.in. z zakresu: epigrafiki, papirologii, patrystyki, literatury i myśli renesansowej, retoryki antycznej, języków nowożytnych jak włoski, nowogrecki czy rumuński. Student realizuje program w ramach wybranego modułu klasycznego lub neolatynistycznego. Wskazanie modułu jest wymagane przy składaniu dokumentów na studia.
Moduł klasyczny
Student pogłębia wiedzę oraz rozpoczyna badania własne w zakresie języków klasycznych – greki i łaciny, literatury i kultury greckiej i łacińskiej, oraz ich recepcji w epokach późniejszych. Oferowane są m.in. zajęcia z gramatyki historycznej języka greckiego i łacińskiego, stylistyki łacińskiej oraz greckiej, czy językoznawstwa. Moduł obejmuje także zajęcia specjalizacyjne z zakresu edytorstwa i redakcji tekstów – umiejętności nie do przecenienia w pracy badawczej, a zwłaszcza przy publikowaniu jej efektów.
Moduł neolatynistyczny
Moduł łączy w sobie elementy filologii klasycznej, historii kultury, komparatystyki i filozofii. Specjalizacja ta jest zgodna z profilem badawczym Instytutu i ma unikalny charakter w warunkach polskich. W ramach modułu proponowane są studentowi zajęcia z historii literatury nowołacińskiej, kultury renesansu i baroku, seminaria i translatoria nowołacińskie.
Specjalizacja nauczycielska
Student może zrealizować program specjalizacji nauczycielskiej (nieobowiązkowej) dającej uprawnienia do prowadzenia przedmiotu Język łaciński i kultura antyczna w szkolnictwie ogólnokształcącym (zob. strona z programem studiów).
Aktualny program kierunku studiów można znaleźć na stronie Instytutu Filologii Klasycznej.
Większość zajęć odbywa się w budynku Instytutu Filologii Klasycznej przy ul. Krakowskie Przedmieście 1, gdzie znajdują się nowoczesne sale wykładowe i przestronna biblioteka.
Sylwetka absolwenta
Uzyskane efekty uczenia się (patrz niżej) zapewniają absolwentowi szerokie wykształcenie humanistyczne. Absolwenci filologii klasycznej i studiów śródziemnomorskich już właściwie są – a niedługo będą na pewno – jedynymi specjalistami w Polsce, którzy będą w stanie zrozumieć teksty kultury powstałe w języku łacińskim od czasów starożytnych do XIX wieku, nie wspominając o tekstach starogreckich. Absolwenci znajdują pracę m.in. w redakcjach, wydawnictwach, archiwach, bibliotekach oraz innych instytucjach związanych z kulturą i edukacją. Nabyte dodatkowo umiejętności dydaktyczno-pedagogiczne w ramach specjalizacji nauczycielskiej umożliwiają podjęcie pracy w szkole średniej. Po ukończeniu studiów drugiego stopnia istnieje możliwość kontynuowania nauki i badań w szkołach doktorskich.
Najważniejsze efekty uczenia się po ukończeniu studiów drugiego stopnia (pełna lista na stronie Instytutu Filologii Klasycznej).
Wiedza: absolwent zna i rozumie wagę pogłębionej znajomości literatury starożytnej Grecji i Rzymu (moduł klasyczny), renesansu i baroku (moduł neolatynistyczny) w kontekście literaturoznawstwa europejskiego i światowego; w stopniu pogłębionym gramatykę i leksykę obu języków klasycznych, zasady translatoryki, główne kierunki rozwoju i stanowiska teorii literaturoznawczych i językoznawczych od czasów starożytnych do współczesności, rolę transmisji i recepcji literatury klasycznej na grunt literatury światowej oraz szeroko pojętej kultury współczesnej, rolę tradycji krytycznoliterackiej w kształtowaniu historii literatury, terminologie, teorie i metodologie literaturoznawcze i językoznawcze; wybrany język obcy na poziomie B2+.
Umiejętności: absolwent potrafi w stopniu pogłębionym porozumiewać się przy użyciu różnych technik komunikacyjnych ze specjalistami rozmaitych dyscyplin humanistycznych (zwłaszcza w zakresie literaturoznawstwa) w języku rodzimym i obcym nowożytnym (na poziomie B2+), a także popularyzować wiedzę o literaturze greckiej i łacińskiej; wyszukiwać, analizować, oceniać, selekcjonować i integrować informacje z różnych źródeł oraz formułować na tej podstawie krytyczne sądy; pisać i redagować teksty w języku łacińskim.
Kompetencji społeczne: absolwent jest gotów do organizowania własnego warsztatu badawczego i krytycznej oceny własnej wiedzy i dokonań; samodzielnego podejmowania działań profesjonalnych; uczestniczenia w życiu społecznym, naukowym.
Zasady kwalifikacji dla kandydatów z dyplomem polskim
O przyjęcie na pierwszy rok studiów drugiego stopnia mogą ubiegać się osoby, które uzyskały dyplom licencjata, inżyniera, magistra lub dyplom równoważny na dowolnym kierunku.
Zasady kwalifikacji dla absolwentów studiów licencjackich w zakresie filologii klasycznej:
Podstawą rekrutacji dla absolwentów studiów licencjackich w zakresie filologii klasycznej będzie ranking ocen z dyplomu ukończenia studiów wyższych.
Kandydaci będą przyjmowani na studia w kolejności zgodnej z listą rankingową oraz w granicach limitu miejsc.
Sposób przeliczania punktów dla absolwentów studiów licencjackich w zakresie filologii klasycznej
Liczba punktów możliwa do uzyskania w postępowaniu kwalifikacyjnym (ocena na dyplomie ze studiów w zakresie filologii klasycznej):
- badzo dobra (5) – 100 pkt.
- dobra plus (4+) – 85 pkt.
- dobra (4) – 80 pkt.
- dostateczna plus (3+) – 75 pkt.
- dostateczna (3) – 60 pkt.
Zasady kwalifikacji dla osób z dyplomem ukończenia studiów wyższych uzyskanym na dowolnym kierunku studiów:
Podstawą rekrutacji dla osób z dyplomem ukończenia studiów wyższych uzyskanym na dowolnym kierunku studiów będzie ranking ocen z egzaminu z języka łacińskiego. Kandydaci będą przyjmowani na studia w kolejności zgodnej z listą rankingową oraz w granicach limitu miejsc.
Forma egzaminu:
ustny
Zagadnienia egzaminacyjne:
Język łaciński : tłumaczenie fragmentów Cycerona, Wergiliusza oraz składnia i fleksja języka łacińskiego.
Zalecana lektura:
Zagadnienia gramatyczno-językowe wg gramatyk:
- Z. Samolewicz, Z. Sołtysik, Składnia łacińska, Bydgoszcz 2000;
- J. Wikarjak, Gramatyka opisowa języka łacińskiego (1997, 1999, 2000).
Słowniki będą udostępnione kandydatom na miejscu.
Sposób przeliczania punktów dla osób z dyplomem ukończenia studiów wyższych uzyskanym na dowolnym kierunku studiów:
Liczba punktów możliwa do uzyskania w postępowaniu kwalifikacyjnym (ocena z egzaminu wstępnego):
Maksymalna liczba punktów – 100 pkt.
Wymagana liczba do zdania egzaminu – 60 pkt.
Zasady kwalifikacji dla kandydatów z dyplomem zagranicznym
Obowiązują takie same zasady, jak dla kandydatów z dyplomem uzyskanym w Polsce.
Oceny kandydatów z dyplomem zagranicznym zostaną odpowiednio przeliczone i przyrównane do skali ocen obowiązującej na Uniwersytecie Warszawskim.
Kandydaci, którzy mają dyplom z filologii klasycznej uzyskany za granicą, mogą zostać zobowiązani do przystąpienia dodatkowo do rozmowy sprawdzającej znajomość języka polskiego w stopniu umożliwiającym studiowanie. W celu oceny stopnia znajomości języka polskiego kandydaci proszeni są o załączenie skanów niezbędnych dokumentów na koncie rejestracyjnym oraz o kontakt z komisją rekrutacyjną danego kierunku niezwłocznie po dokonaniu rejestracji.
Potwierdzenie przez komisję rekrutacyjną wystarczającej znajomości języka polskiego jest warunkiem dopuszczenia kandydata do dalszego postępowania rekrutacyjnego.
Podczas egzaminu z języka łacińskiego, do którego przystępują kandydaci – absolwenci kierunków studiów innych niż filologia klasyczna, sprawdzana jest również znajomość języka polskiego.
Wymagania dotyczące znajomości języka polskiego. >> Otwórz stronę! <<
Ulgi w postępowaniu kwalifikacyjnym
Kandydaci z dyplomem ukończenia studiów wyższych uzyskanym na dowolnym kierunku studiów w Polsce lub za granicą, którzy zdali egzaminy przewidziane na II lub III rok studiów licencjackich na kierunku filologia klasyczna
z języka łacińskiego
LUB
z gramatyki opisowej języka łacińskiego
są kwalifikowani na podstawie ocen z dyplomu, tak jak absolwenci studiów licencjackich na kierunku filologia klasyczna.
Terminy
Termin egzaminu: 23 września 2019 r.
Ogłoszenie wyników: 25 września 2019 r.
Przyjmowanie dokumentów:
- I termin: 25 i 26.09.2019, godz. 10.00-15.00
- II termin: 27 i 30.09.2019, godz. 10.00-14.00
Opłaty
Opłata rekrutacyjna (w tym opłaty wnoszone za granicą)
Opłata za wydanie legitymacji studenckiej (ELS)
Wymagane dokumenty
Lista dokumentów wymaganych do złożenia w formie papierowej w przypadku zakwalifikowania na studia
Dodatkowe informacje
Znajdź nas na mapie: Instytut Filologii Klasycznej