Code | S2-GP |
---|---|
Organizational unit | Faculty of Geography and Regional Studies |
Field of studies | Spatial Management |
Form of studies | Full-time |
Level of education | Second cycle |
Educational profile | academic |
Language(s) of instruction | Polish |
Minimum number of students | 30 |
Admission limit | 65 |
Duration | 2 years |
WWW address | http://wgsr.uw.edu.pl/wgsr/index.php/pl/strona-glowna-2-2/ |
Required document |
Kierunek objęty wsparciem z Europejskiego Funduszu Społecznego w Programie zintegrowanych działań na rzecz rozwoju Uniwersytetu Warszawskiego, realizowanym w ramach PO WER, ścieżka 3.5, którego beneficjentami będą studenci przyjęci na studia w roku akademickim 2019/2020.
Kierunek Gospodarka przestrzenna przyporządkowany jest do dziedziny nauk społecznych oraz do dyscyplin: geografia społeczno-ekonomiczna i gospodarka przestrzenna, ekonomia i finanse, nauki o zarządzaniu i jakości, nauki o polityce i administracji, nauki socjologiczne
Dyscypliną wiodącą jest geografia społeczno-ekonomiczna i gospodarka przestrzenna.
Studia na kierunku Gospodarka przestrzenna służą zdobyciu szczegółowej wiedzy i umiejętności z zakresu funkcjonowania różnych rodzajów struktur przestrzennych; procesów konstytuujących różne rodzaje obszarów funkcjonalnych (miejskich, wiejskich, turystycznych, przemysłowych) oraz relacji między nimi; konstruowania i rozwijania więzi społecznych i ich przestrzennej manifestacji (w tym wiedza o kapitale społecznym); norm i reguł rządzących polityką rozwoju społeczno-gospodarczego i przestrzenną na wszystkich szczeblach zarządzania; tworzenia i rozwoju indywidualnej przedsiębiorczości.
Podstawowymi formami zajęć są: wykłady, ćwiczenia, laboratoria oraz proseminaria, seminaria i konwersatoria. O specyfice studiów decydują zajęcia terenowe.
Cechą charakterystyczną tych studiów, jest łączenie dydaktyki z badaniami naukowymi i uczestnictwo studentów w projektach badawczych realizowanych na WGSR. Zaangażowanie studentów w badania naukowe przygotowuje ich do samodzielnej pracy badawczej.
W ramach kierunku realizowane są trzy specjalności:
- Zarządzanie strategiczne w samorządzie terytorialnym;
- Urbanistyka i rewitalizacja;
- Foresight terytorialny.
Wybór specjalności odbywa po zakończeniu cyklu zajęć z różnych dziedzin gospodarki przestrzennej (w pierwszym semestrze pierwszego roku), poprzez zadeklarowanie przez studenta wyboru jednej ze specjalności oraz zdanie testu. W przypadku zbyt dużej liczby chętnych na daną specjalność, decyduje wynik testu i dodatkowa rozmowa kwalifikacyjna.
Aktualny program studiów dostępny jest na stronie http://wgsr.uw.edu.pl/wgsr/index.php/pl/studenci/programy-studiow/
Po zaliczeniu wszystkich zajęć, napisaniu pracy i zdaniu egzaminu magisterskiego, absolwenci uzyskują tytuł magistra na kierunku gospodarka przestrzenna.
Zajęcia odbywa się w Kampusie Centralnym UW. Wydział dysponuje pomieszczeniami w trzech budynkach położonych w bliskim sąsiedztwie (ul. Krakowskie Przedmieście 30 i 32 oraz ul. Karowa 20). Łącznie WGSR posiada 20 sal dydaktycznych, w tym 3 sale komputerowe i jedną pracownię geochemiczną.
Zajęcia odbywają się od poniedziałku do piątku (na ćwiczeniach terenowych od poniedziałku do soboty).
Zajęcia terenowe odbywają się w różnych regionach Polski, niektóre tego typu zajęcia odbywają się również na stacji terenowej Wydziału, w Murzynowie koło Płocka.
Absolwent kierunku Gospodarka przestrzenna zna, rozumie i potrafi stosować: metody badań społecznych oraz technik planistycznych, w tym z wykorzystaniem narzędzi informatycznych; potrafi analizować i planować rozwój różnych struktur funkcjonalnych, między innymi związanych z usługami, zabudową mieszkaniową, kulturą, transportem miejskim i regionalnym oraz zielenią miejską; rozumie znaczenie biologicznego przywracania terenów zdegradowanych; potrafi tworzyć i poddawać krytycznej analizie wskaźniki rozwoju społeczno-gospodarczego; rozumie kluczowe dla gospodarowania przestrzenią koncepcje naukowe i potrafi wykorzystywać ich przesłanki w procesach podejmowania decyzji w ramach instytucji społecznych, politycznych i ekonomicznych oraz tych związanych z relacjami człowiek-środowisko przyrodnicze; umie dokonywać krytycznej oceny zjawisk zachodzących w związku z funkcjonowaniem samorządu terytorialnego i ukierunkowanej terytorialnie polityki państwa; potrafi dokonywać krytycznej oceny zjawisk zachodzących w ramach kształtowania krajobrazu; umie dokonywać wielowymiarowej oceny dokumentów, narzędzi finansowych i procedur; posiada umiejętności, które pozwalają łączyć wiedzę pochodzącą z wielu źródeł oraz wykorzystywać wielość źródeł do zdobywania wiarygodnych i przydatnych informacji; zna międzynarodowy kontekst posiadanej wiedzy i potrafi opisywać, analizować i planować procesy rozwojowe i procedury administracyjne z wykorzystaniem prawnego oraz społeczno-ekonomicznego kontekstu ogólnoeuropejskiego.
Po ukończeniu studiów możliwe jest kontynuowanie kształcenie na studiach trzeciego stopnia (doktorskich).
Możliwości zatrudnienia absolwentów:
- urzędy centralne zajmujące się planowaniem przestrzennym i rozwojem regionalnym i lokalnym,
- jednostki samorządowe wszystkich szczebli,
- instytucje publiczne i prywatne zajmujące się planowaniem strategicznym układów terytorialnych, a także wykorzystaniem środków finansowych Unii Europejskiej,
- przedsiębiorstwa zajmujące się planowaniem przestrzennym i projektowaniem urbanistycznym,
- jednostki naukowo-badawcze,
- przedsiębiorstwa funkcjonujące w sferze badań i rozwoju,
- organizacje kreujące relacje biznes-administracja i biznes-nauka,
- jednostki publiczne i prywatne zajmujące się analizami przestrzennymi i społeczno-gospodarczymi.
Zasady kwalifikacji dla kandydatów z dyplomem polskim
Próg kwalifikacji: 40 pkt.
O przyjęcie na studia mogą ubiegać się osoby, które uzyskały dyplom licencjata, magistra, inżyniera lub równoważny na dowolnym kierunku.
Zasady przyjęć na studia
W I turze rekrutacji podstawą do podjęcia decyzji o przyjęciu na studia jest lista rankingowa sporządzona według malejącej liczby punktów. Kandydat kwalifikowany jest na podstawie wyników osiągniętych w czasie dotychczasowych studiów lub wyniku egzaminu wstępnego.
Ścieżkę kandydowania na podstawie wyników osiągniętych w czasie dotychczasowych studiów mogą wybrać jedynie osoby legitymujące się dyplomem ukończenia stacjonarnych studiów I stopnia na kierunku gospodarka przestrzenna. Kandydat może wybrać tylko jeden sposób (ścieżkę) kwalifikacji. Wybór ścieżki kwalifikacji dokonywany jest w trakcie rejestracji w systemie IRK.
A. Kandydowanie na podstawie wyniku studiów I stopnia :
- osoba, która ukończyła stacjonarne studia I stopnia na kierunku gospodarka przestrzenna i legitymuje się dyplomem z ogólną oceną bardzo dobrą lub celującą (5,0) otrzymuje 80 punktów rankingowych;
- osoba z dyplomem z ogólną oceną dobrą plus (4,5) – 70 punktów rankingowych;
- osoba z dyplomem z ogólną oceną dobrą (4,0) – 60 punktów rankingowych;
- osoba z dyplomem z ogólną oceną dostateczną plus (3,5) – 50 punktów rankingowych;
- osoba z dyplomem z ogólną oceną dostateczną (3,0) – 40 punktów rankingowych.
B. Kandydowanie na podstawie wyniku egzaminu wstępnego:
kandydat rozwiązuje test z zakresu programu kierunku gospodarka przestrzenna obowiązującego na studiach I stopnia.
Zakres tematyczny egzaminu: podstawy ekonomii, geografia ekonomiczna, socjologia, historia urbanistyki, prawoznawstwo, grafika inżynierska, podstawy gospodarki przestrzennej, społeczno-kulturowe uwarunkowania gospodarki przestrzennej, przyrodnicze uwarunkowania gospodarowania przestrzenią, prawne uwarunkowania gospodarki przestrzennej i ochrony środowiska, ekonomika miast i regionów, samorząd terytorialny.
Test zawiera 50 zadań, za których rozwiązanie można zdobyć maksymalnie 100 punktów rankingowych.
W postępowaniu kwalifikacyjnym można zdobyć maksymalnie 80 punktów rankingowych (kandydując ścieżką „na podstawie wyniku studiów I stopnia”), lub do100 punktów rankingowych (kandydując ścieżką „na podstawie wyniku egzaminu wstępnego”.
Lista rankingowa jest wspólna dla wszystkich kandydatów (bez rozróżnienia, którą ścieżką kandydat jest rekrutowany), a punkty rankingowe traktowane są jednakowo.
Forma egzaminu: pisemny
W II i kolejnych turach rekrutacja odbywać się będzie wyłącznie ścieżką „Kandydowanie na podstawie wyniku studiów I stopnia na kierunku gospodarka przestrzenna. Kolejne tury rekrutacji będą otwarte w przypadku niewypełnienia limitu miejsc.
Zagadnienia egzaminacyjne:
Ekonomia
- Elementarne pojęcia ekonomii.
- Podstawowe kategorie gospodarki towarowo-pieniężnej.
- Własność.
- Przedsiębiorstwo.
- Społeczno-ekonomiczne funkcje współczesnego państwa.
- System pieniężno-kredytowy.
- Budżet państwa.
- Bezrobocie i zatrudnienie.
- Problematyka wzrostu gospodarczego.
- Międzynarodowa współpraca gospodarcza.
Geografia ekonomiczna
- Przedmiot i działy geografii ekonomicznej.
- Podstawowe zasoby środowiska przyrodniczego.
- Zaludnienie i osadnictwo.
- Użytkowanie ziemi.
- Systemy rolnicze.
- Lokalizacja przemysłu.
- Rozmieszczenie usług.
- Komunikacja i transport.
- Zagospodarowanie turystyczne.
- Oddziaływanie człowieka na środowisko.
Socjologia
- Elementarne pojęcia i przedmiot socjologii.
- Elementy historii myśli socjologicznej.
- Główne teorie socjologii. Kierunki socjologii.
- Szkoły socjologii. Metody i techniki badań socjologicznych.
- Elementy socjologii wsi i rolnictwa.
- Elementy socjologii pracy.
- Socjologia miasta.
Historia urbanistyki
- Dzieje urbanistyki.
- Elementy historii architektury na tle warunków geograficznych oraz przemian cywilizacyjnych, kulturowych, społeczno-gospodarczych i politycznych.
- Wartości dawnych układów urbanistycznych.
- Rozwój urbanistyki i architektury polskiej na tle tendencji europejskich.
- Współczesne rozwiązania urbanistyczne.
Prawoznawstwo
- Ogólne wiadomości o prawie.
- Źródła prawa.
- Zarys historii prawa.
- Elementy prawa państwowego i administracyjnego.
- Podstawy prawa cywilnego.
- Podstawy techniki prawodawczej.
Grafika inżynierska
- Metody odwzorowania i restytucji elementów przestrzeni.
- Metoda Monge’a.
- Geometryczne kształtowanie form przestrzennych z zastosowaniem wielościanów, brył i powierzchni.
- Zagadnienia inżynierskie związane z ukształtowaniem terenu.
- Perspektywa i aksonometria.
Podstawy gospodarki przestrzennej
- Przestrzenny wymiar gospodarki.
- Użyteczność miejsc.
- Odległość i koszty transportu.
- Konkurencja w użytkowaniu ziemi.
- Przestrzenne zróżnicowanie popytu i podaży.
- Lokalne i regionalne rynki pracy.
- Miasta i aglomeracje miejskie.
- Typy regionów.
- Nowe technologie a zmiany przestrzenne.
- Główne modele gospodarki przestrzennej.
- Przestrzenny rozwój gospodarki i społeczeństwa.
Społeczno-kulturowe uwarunkowania gospodarki przestrzennej
- Przestrzeń jako dobro, przedmiot kształtowania i użytkowania.
- Zachowania i potrzeby przestrzenne człowieka a kształtowanie środowiska.
- Warunki życiowe ludności – praca, mieszkanie, wypoczynek.
- Kontakty i więzi międzyludzkie w planowaniu przestrzennym.
- Społeczne zróżnicowanie obszarów miejskich.
- Etyka użytkowania przestrzeni.
- Zrównoważony rozwój społeczno-gospodarczy.
- Społeczno-kulturowe kryteria oceny dokumentów planistycznych.
- Rozwiązywanie konfliktów.
- Nowe tendencje w cywilizacji miejskiej i związane z nimi wyzwania dla polityki przestrzennej. Usługi publiczne. Ochrona dziedzictwa kulturowego.
Przyrodnicze uwarunkowania gospodarowania przestrzenią
- Środowisko przyrodnicze – jego podstawowe elementy oraz podsystemy: atmosfera, litosfera, hydrosfera, biosfera.
- Czynniki endo- i egzogeniczne mające wpływ na procesy zachodzą- ce na powierzchni ziemi.
- Oddziaływanie procesów endo- i egzogenicznych na środowisko.
- Ogniwa obiegu materii i energii w przyrodzie. Zasoby przyrodnicze jako podstawa gospodarowania i wyznacznik rozwiązań przestrzennych.
- Środowiskowe ograniczenia rozwoju społeczno-gospodarczego.
- Funkcjonowanie geoekosystemów.
- Ewolucja środowiska przyrodniczego – rola czynników antropogenicznych.
Prawne uwarunkowania gospodarki przestrzennej i ochrony środowiska
- Materialne prawo administracyjne dotyczące zagospodarowania przestrzennego, samorządu terytorialnego, użytkowania terenów, lokalizacji inwestycji, działalności budowlanej, ochrony dóbr kultury oraz ochrony środowiska przyrodniczego, w tym – ochrony przyrody, ochrony i kształtowania środowiska, ochrony gruntów rolnych i lasów, eksploatacji surowców mineralnych, robót górniczych, gospodarki wodnej.
- Elementy prawa finansowego i gospodarczego.
- Prawno-administracyjne formy działania samorządów terytorialnych, podmiotów gospodarczych i organów nadzoru państwowego.
Ekonomika miast i regionów
- Miasto i otoczenie. Korzyści skali i efekty przerostu funkcji miejskich.
- Techniczna infrastruktura miast.
- Dojazdy do pracy i usług.
- Usługi publiczne.
- Usługi miejskie.
- Obszary mieszkaniowe.
- Wybór lokalizacji przedsiębiorstw.
- Gospodarczy i przestrzenny rozwój miast.
- Społeczne czynniki rozwoju miast.
- Ekologiczne problemy rozwoju miast.
- Aspekty ekonomiczne zrównoważonego rozwoju.
- Zarządzanie miastami.
- Struktura gospodarcza i przestrzenna regionów.
- Regiony funkcjonalne i administracyjne.
- Gospodarczy rozwój regionów.
- Społeczno-gospodarcze zróżnicowanie regionów.
- Konkurencyjność i mobilność gospodarki regionów.
- Regiony problemowe.
- Polityka regionalna.
- Problemy restrukturyzacji gospodarki regionalnej. Euroregiony.
Samorząd terytorialny
- Ustrój państwowy i samorządowy Polski.
- Struktury władzy terenowej (i samorządowej) w innych państwach świata.
- Funkcje organów administracji publicznej.
- Samorząd terytorialny w Polsce.
- Podstawowe zadania gminy, w tym w zakresie zaspokajania potrzeb zbiorowych mieszkańców.
- Sejmiki samorządowe.
- Zadania powiatów i samorządów województw.
- Gospodarka lokalna – podstawowe zadania, ograniczenia, rozwój, źródła finansowania.
- Strategie rozwoju lokalnego.
- Podstawy gospodarki komunalnej.
- Gospodarka finansowa i budżet gmin.
Zasady kwalifikacji dla kandydatów z dyplomem zagranicznym
Obowiązują takie same zasady, jak dla kandydatów z dyplomem uzyskanym w Polsce.
Oceny kandydatów z dyplomem zagranicznym zostaną odpowiednio przeliczone i przyrównane do skali ocen obowiązującej na Uniwersytecie Warszawskim.
Kandydaci (cudzoziemcy) mogą zostać zobowiązani do przystąpienia dodatkowo do rozmowy sprawdzającej znajomość języka polskiego w stopniu umożliwiającym studiowanie. W celu oceny stopnia znajomości języka polskiego kandydaci proszeni są o załączenie skanów niezbędnych dokumentów na koncie rejestracyjnym oraz o kontakt z komisją rekrutacyjną niezwłocznie po dokonaniu rejestracji.
Potwierdzenie przez komisję rekrutacyjną wystarczającej znajomości języka polskiego jest warunkiem dopuszczenia kandydata do dalszego postępowania rekrutacyjnego.
Wymagania dotyczące znajomości języka polskiego. >> Otwórz stronę! <<
Poziom znajomości języka polskiego będzie oceniany na podstawie umiejętności przedstawienia opisu środowiska geograficznego regionu zamieszkania/urodzenia kandydata, obejmującego następujące zagadnienia:
- Charakterystyka fizycznogeograficzna i gospodarcza.
- Zasoby środowiska przyrodniczego (surowce mineralne).
- Historia i architektura regionu zamieszkania kandydata.
- Ochrona przyrody (środowiska).
Terminy
Termin egzaminu: 17 września 2019 r.
Ogłoszenie wyników: 19 września 2019 r., godz. 10:00
Przyjmowanie dokumentów:
- I termin: 19-20, 23 września 2019 r., godz. 12:00-16:00
- II termin (w przypadku niewypełnienia limitu miejsc w pierwszym terminie): 24-25 września 2019 r., godz. 13:00-16:00
- III termin (w przypadku niewypełnienia limitu miejsc w drugim terminie): 26-27 września 2019 r., godz. 13:00-16:00
- kolejne terminy wyznaczone przez komisję rekrutacyjną, w przypadku niewypełnienia limitu miejsc w poprzednich terminach
Opłaty
Opłata rekrutacyjna (w tym opłaty wnoszone za granicą)
Opłata za wydanie legitymacji studenckiej (ELS)
Wymagane dokumenty
Lista dokumentów wymaganych do złożenia w formie papierowej w przypadku zakwalifikowania na studia
Dodatkowe informacje
Znajdź nas na mapie: Wydział Geografii i Studiów Regionalnych