This is a test installation. It cannot be used for recruitment.

Degree programmes (first-cycle,second-cycle, long-cycle) - 2019/2020

switch registrations cancel selection

The offer displayed on this page is limited to the selected registration. If you want to see the rest of the offer, select a different registration.

Oriental Studies - Japanese Studies

Details
Code S2-OR-JA
Organizational unit Faculty of Oriental Studies
Field of studies Oriental studies, Oriental Studies - Japanese Studies
Form of studies Full-time
Level of education Second cycle
Educational profile academic
Language(s) of instruction Polish
Minimum number of students 3
Admission limit 15
Duration 2 years
WWW address http://orient.uw.edu.pl/
Required document
  • Higher education
There is currently no active phase.

Past phases in this registration:
  • Phase 1 (05.06.2019 00:00 – 11.09.2019 23:59)

Kierunek orientalistyka – japonistyka ma charakter mocno interdyscyplinarny, chociaż dyscypliną wiodącą jest nauka o kulturze i religii. Wyjątkowy program dydaktyczny jest realizowany wyłącznie na Wydziale Orientalistycznym Uniwersytetu Warszawskiego, który szczyci się prawie 90-letnim doświadczeniem w nauczaniu o kulturach i językach orientalnych/afrykańskich, w tym języku japońskim, czego potwierdzeniem było stworzenie unikatowego kierunku orientalistyka – japonistyka. Program dydaktyczny został oparty na wieloletnich doświadczeniach i praktyce w nauczaniu oraz badaniach problematyki dotyczącej kultury i języka Japonii. Wykładowcy są specjalistami — w większości przypadków jedynymi w Polsce — w zagadnieniach związanych z tym obszarem geograficznym oraz kulturowym, prowadzącymi zaawansowane badania naukowe poparte licznymi publikacjami zarówno w wydawnictwach polskich, jak i obcojęzycznych. Zajęcia językowe prowadzone są przez native-speakerów. Dodatkowo w celu podnoszenia swoich kwalifikacji i umiejętności językowych student mam możliwość ubiegania się o staż językowy lub naukowy w Japonii.

Studia II stopnia kierunek orientalistyka – japonistyka umożliwiają kontynuację nauki poprzez pogłębioną analizę zjawisk kulturowych oraz dalszą naukę języka japońskiego. Wysokie wyspecjalizowanie uczestnika tych studiów jest odpowiedzią na współczesne potrzeby społeczne i gospodarcze, co znajduje swoje potwierdzenie w zakładanych efektach kształcenia. Program oferuje zdobycie specjalistycznej wiedzy z zakresu i metodologii studiów japonistycznych, ale również dostarcza poszerzonej praktycznej wiedzy na temat kultur Azji i Afryki w perspektywie porównawczej, co przekłada się na umiejętności i kompetencje poznawczo-hermeneutyczne, obecnie niezwykle potrzebne w zglobalizowanym świecie. Student pozna i zrozumie wartość odmienności kulturowej, jak również będzie mieć możliwość dostrzeżenia wartości własnej kultury na tle innych kultur.

Wszechstronne wykształcenie, jakie zapewnia program orientalistyki – japonistyki, dotyczące również szeroko pojętej humanistyki, pozwala na późniejsze prowadzenie badań interdyscyplinarnych, a także zrozumienie korzeni problemów współczesnego świata i próby znalezienia dla nich rozwiązania. Zapewnia studentom szeroki horyzont, konieczny do zrozumienia dzisiejszych problemów i konfliktów wynikających z odmienności cywilizacyjnej. Program umożliwia kształcenie nowej kadry, w obszarze nauki o kulturze i religii oraz innych dyscyplin naukowych, która przyczyni się do opracowania nowych metodologii i aparatu pojęciowego służącego jak najlepszemu wzajemnemu zrozumieniu.

Realizacja programu studiów orientalistyka – japonistyka pozwala jego uczestnikom na osiągnięcie synergii poznawczej i ukształtowanie nowego nurtu myślenia i świadomości społecznej, na które składają się, tak dziś potrzebne, zrozumienie, otwartość i tolerancja wobec innych oraz dostrzeżenie wartości własnej kultury i postaw etycznych wypływających z kręgu europejskiego oraz japońskiego.

Zdobyta wiedza pozwoli Absolwentowi kierunku orientalistyka – japonistyka na poprawne wypowiadanie i poruszanie się w sferze ogólnych zagadnień dotyczących teorii i praktyki kultury japońskiej. Absolwent będzie rozumiał różnorodność kultur i cywilizacji, co pozwoli mu uczestniczyć w procesie porozumienia i współpracy międzykulturowej. Zdobędzie podbudowę dla teoretycznej refleksji o kulturze japońskiej. Będzie umiał analizować podstawowe zjawiska dotyczące kultury japońskiej, a narzędziem do analizy tych zjawisk będzie dla Absolwenta dobre przygotowanie językowe oraz metodologiczne w zakresie nauk o kulturze i religii, językoznawstwa, filozofii, historii oraz literaturoznawstwa.

Absolwent będzie mógł podjąć pracę w instytucjach upowszechniania kultury, w mediach, redakcjach oraz w administracji publicznej. Coraz intensywniejsze kontakty gospodarcze z Japonią sprawiają, że rynek pracy potrzebuje ekspertów znających język oraz realia kulturowo-społeczne państw tego regionu. Kontakty polityczne i dyplomatyczne z Japonią wymagają zatrudnienia specjalistów z dziedziny języka i kultury japońskiej, którymi są Absolwenci kierunku orientalistyka – japonistyka. Dzięki zdobytemu wykształceniu absolwenci studiów II stopnia będą mogli podjąć studia III stopnia, zdobywać granty badawcze, włączać się w prace międzynarodowych instytucji zajmujących się różnego rodzaju relacjami z państwami japońskimi, współpracować z głównymi ośrodkami orientalistycznymi w świecie, a także z ośrodkami z krajów Azji i Afryki.

Więcej szczegółowych informacji na temat programu studiów oraz kierunku znajdują się na stronie internetowej: japonistyka.orient.uw.edu.pl


Zasady kwalifikacji dla kandydatów z dyplomem polskim

O przyjęcie na pierwszy rok studiów drugiego stopnia mogą ubiegać się osoby z tytułem licencjata, magistra, inżyniera lub równoważnym wszystkich kierunków humanistycznych i niehumanistycznych uczelni mających akredytację MEN.

Postępowanie kwalifikacyjne dla osób posiadających dyplom ukończenia stacjonarnych lub niestacjonarnych studiów I stopnia na kierunku orientalistyka specjalność japonistyka:

W postępowaniu kwalifikacyjnym pod uwagę będą brane:

  • ocena na dyplomie
  • średnia ocen z całego okresu studiów

Postępowanie kwalifikacyjne dla osób nieposiadających dyplomu ukończenia stacjonarnych lub niestacjonarnych studiów I stopnia na kierunku orientalistyka specjalność japonistyka, składa się z dwóch etapów.

W wypadku kandydatów nieposiadających dyplomu ukończenia stacjonarnych lub niestacjonarnych studiów I stopnia na kierunku orientalistyka, specjalność japonistyka, w postępowaniu kwalifikacyjnym w pierwszym etapie zostanie przeprowadzony pisemny egzamin sprawdzający znajomość języka japońskiego. Poziom egzaminu odpowiada poziomowi umiejętności językowych absolwenta studiów I stopnia na kierunku orientalistyka, specjalność japonistyka. Uzyskana pozytywna ocena z egzaminu językowego będzie stanowiła podstawę dopuszczenia kandydata do dalszego etapu postępowania kwalifikacyjnego, w którym pod uwagę będą brane ocena z egzaminu z języka japońskiego, ocena na dyplomie oraz średnia z całego okresu studiów.

Egzamin pisemny z języka kierunkowego ma formę testu wyboru z pytaniami zamkniętymi dotyczącymi zagadnień gramatycznych i leksykalnych oraz rozumienia tekstu pisanego. Poziom egzaminu odpowiada poziomowi umiejętności językowych absolwenta studiów I stopnia na kierunku orientalistyka, specjalność japonistyka, to j. B2 według Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego.

Sposób przeliczania punktów:

Kandydat może zdobyć maksymalnie 200 pkt., co stanowi sumę poszczególnych elementów postępowania kwalifikacyjnego.

Sposób przeliczania ocen z dyplomu i średniej z całego okresu studiów dla osób posiadających dyplom ukończenia stacjonarnych lub niestacjonarnych studiów I stopnia na kierunku orientalistyka specjalność japonistyka:

a. ocena na dyplomie

  • celująca (6) lub bardzo dobra (5) – 100 pkt.
  • dobra plus (4+) – 92,5 pkt.
  • dobra (4) – 85 pkt.
  • dostateczna plus (3+) – 72,5 pkt.
  • dostateczna (3) – 60 pkt.

b. średnia ocen ze studiów

W p = Śo x 100 / 5

gdzie:
W p – wynik punktowy
Śo – średnia ocen za cały okres studiów kandydata

Sposób przeliczania ocen z egzaminu z języka japońskiego, z dyplomu i średniej z całego okresu studiów dla osób nieposiadających dyplomu ukończenia stacjonarnych lub niestacjonarnych studiów I stopnia na kierunku orientalistyka specjalność japonistyka:

a. ocena z egzaminu z j. japońskiego

  • bardzo dobra (5) – 50 pkt.
  • dobra plus (4+) – 42,5 pkt.
  • dobra (4) – 35 pkt.
  • dostateczna plus (3+) – 32,5 pkt.
  • dostateczna (3) – 30 pkt

b. ocena na dyplomie

  • celująca (6) lub bardzo dobra (5) – 50 pkt.
  • dobra plus (4+) – 42,5 pkt.
  • dobra (4) – 35 pkt.
  • dostateczna plus (3+) – 32,5 pkt.
  • dostateczna (3) – 30 pkt.

c. średnia ocen ze studiów

W p = Śo x 100 /5

gdzie:
W p – wynik punktowy
Śo – średnia ocen za cały okres studiów kandydata

 

Zasady kwalifikacji dla kandydatów z dyplomem zagranicznym

Obowiązują takie same zasady, jak dla kandydatów z dyplomem uzyskanym w Polsce.

Oceny kandydatów z dyplomem zagranicznym zostaną odpowiednio przeliczone i porównane do skali ocen obowiązującej na Uniwersytecie Warszawskim.

Kandydaci przystępują dodatkowo do rozmowy sprawdzającej znajomość języka polskiego w stopniu umożliwiającym studiowanie. Z rozmowy zwolnione są osoby posiadające certyfikat znajomości języka polskiego wydany przez Państwową Komisję Poświadczania Znajomości Języka Polskiego jako Obcego albo zaświadczenie o ukończeniu rocznego kursu przygotowawczego do podjęcia nauki w języku polskim. W celu oceny stopnia znajomości języka polskiego kandydaci proszeni są o załączenie skanów niezbędnych dokumentów na koncie rejestracyjnym oraz o kontakt z komisją rekrutacyjną danego kierunku niezwłocznie po dokonaniu rejestracji.

Potwierdzenie przez komisję rekrutacyjną wystarczającej znajomości języka polskiego jest warunkiem dopuszczenia kandydata do dalszego postępowania rekrutacyjnego.

Wymagania dotyczące znajomości języka polskiego. >> Otwórz stronę! <<

W trakcie egzaminu z języka kierunkowego istnieje możliwość sprawdzenia stopnia znajomości jeżyka polskiego u Kandydatów legitymujących się zagranicznym dyplomem ukończenia studiów i którzy nie przedstawili honorowanych przez Komisję dokumentów potwierdzających znajomość j. polskiego.

 

Ulgi w postępowaniu kwalifikacyjnym

Maksymalną liczbę punktów możliwych do zdobycia z egzaminu pisemnego z języka japońskiego uzyskują osoby, które legitymują się certyfikatem języka japońskiego Nihongo Noryoku Shiken (Japanese Language Proficiency Test) na poziomie pierwszym (1kyu) lub drugim (2 kyu). Tym samym uzyskują one zwolnienie z egzaminu pisemnego z języka japońskiego (zwolnienie z pierwszego etapu postępowania). Osoby te biorą udział w dalszym procesie rekrutacyjnym, w którym pod uwagę będą brane ocena na dyplomie oraz średnia z całego okresu studiów.

Terminy

Termin egzaminu: 17 września 2019

Ogłoszenie wyników: 19 września 2019 r.

Przyjmowanie dokumentów:

  • I termin: 19, 20 i 23 września 2019 r.
  • II termin (w przypadku niewypełnienia limitu miejsc w pierwszym terminie): 24-25 września 2019 r.
  • III termin (w przypadku niewypełnienia limitu miejsc w drugim terminie): 26-27 września 2019 r.

 

Opłaty

Opłata rekrutacyjna (w tym opłaty wnoszone za granicą)

Opłata za wydanie legitymacji studenckiej (ELS)

 

Wymagane dokumenty

Lista dokumentów wymaganych do złożenia w formie papierowej w przypadku zakwalifikowania na studia

 

Dodatkowe informacje

Znajdź nas na mapie: Wydział Orientalistyczny