This is a test installation. It cannot be used for recruitment.

Degree programmes (first-cycle,second-cycle, long-cycle) - 2019/2020

switch registrations cancel selection

The offer displayed on this page is limited to the selected registration. If you want to see the rest of the offer, select a different registration.

Cultural Heritage Management Policies

Details
Code S2-PZDK
Organizational unit Faculty of Journalism, Information and Book Studies
Field of studies Cultural Heritage Management Policies
Form of studies Full-time
Level of education Second cycle
Educational profile academic
Language(s) of instruction Polish
Minimum number of students 45
Admission limit 60
Duration 2 years
WWW address https://www.wdib.uw.edu.pl/
Required document
  • Higher education
There is currently no active phase.

Past phases in this registration:
  • Phase 1 (05.06.2019 00:00 – 11.09.2019 23:59)

Kierunek objęty wsparciem z Europejskiego Funduszu Społecznego w Programie zintegrowanych działań na rzecz rozwoju Uniwersytetu Warszawskiego, realizowanym w ramach PO WER, ścieżka 3.5, którego beneficjentami będą studenci przyjęci na studia w roku akademickim 2019/2020.

Polityki zarządzania dziedzictwem kulturowym to wspólna propozycja nowego kierunku studiów magisterskich dwóch wydziałów Uniwersytetu Warszawskiego: Wydziału Dziennikarstwa Informacji i Bibliologii oraz Wydziału Geografii i Studiów Regionalnych.

Jest to kierunek wyjątkowy w skali uczelni, regionu jak i całego kraju. Łączy w sobie treści humanistyczne, społeczne i ścisłe związane z dziedzictwem, kładąc nacisk na wykorzystanie nowoczesnych narzędzi (np. GIS, analizy Big Data, digitalizacji) i metod nauczania (np. design thinking). Skierowane są one do wszystkich pasjonatów szeroko rozumianego dziedzictwa kulturowego. Studenci poznają zagadnienia związane z gromadzeniem i przetwarzaniem informacji o dziedzictwie, formami i możliwościami jego ochrony, promocji i udostępniania.

Program zajęć dostarcza słuchaczom zarówno treści teoretycznych, niezbędnych do zrozumienia omawianych kwestii, jak i przekazuje praktyczną wiedzę i umiejętności, które student z łatwością będzie mógł wykorzystać w swojej dalszej karierze zawodowej. Zróżnicowane, przez co atrakcyjne, będą również formy kształcenia: od tradycyjnych wykładów i ćwiczeń, przez konwersatoria, po zajęcia warsztatowo-projektowe, zajęcia terenowe i gry miejskie.

Student w ciągu dwóch lat kształcenia będzie miał możliwość współpracy międzysektorowej z różnymi europejskimi ośrodkami naukowymi (np. The Society for Archaeological Sciences, The Association for Asian Studies, Revisionary Interpretations of the Public Enterprise czy Towarzystwem Opieki nad Polskimi Pamiątkami i Grobami Historycznymi we Francji), sektorem publicznym (np. Narodowy Instytut Dziedzictwa, jednostki samorządu terytorialnego) i sektorem prywatnym. Dodatkowo, część zajęć będzie prowadzona przez praktyków i ogólnopolskich specjalistów w danej dziedzinie.

Kierunek oferuje trzy specjalizacje moduły, których wybór następuje po pierwszym semestrze studiów:

  • Technologie cyfrowe w dziedzictwie kulturowym – najbardziej ścisła i informatyczna specjalizacja, w ramach której studenci poznają możliwości wykorzystywanie narzędzi IT w dziedzictwie kulturowym;
  • Zarządzanie krajobrazem kulturowym – specjalizacja z pogranicza geografii społeczno-ekonomicznej i gospodarki przestrzennej, na której studenci zostaną przygotowani do przemyślanego i uporządkowanego zarządzania krajobrazem kulturowym;
  • Zarządzanie informacją o dziedzictwie kulturowym – humanistyczno-społeczna ścieżka, podczas której studenci zapoznają się z zasadami i narzędziami do skutecznego wyszukiwania, gromadzenia, opracowania i przetwarzania informacji związanej z dziedzictwem kulturowym.

Program powstał w ramach unijnego „Programu zintegrowanych działań na rzecz rozwoju Uniwersytetu Warszawskiego”.

Sylwetka absolwenta

Absolwent jest przygotowany do pracy w charakterze specjalisty i menadżera w zakresie dziedzictwa kulturowego (materialnego i niematerialnego). Posiada poszerzoną wiedzę z obszaru nauk humanistycznych, uzupełnioną o elementy wiedzy z nauk społecznych i ścisłych, stanowiącą podstawę do podejmowania praktycznych działań odnoszących się do procesów zachodzących w społeczeństwie informacyjnym i gospodarce opartej na wiedzy.

Zorientowany jest na wiedzę i praktyczne umiejętności odpowiadające potrzebom rynku pracy, pozwalające na podjęcie zajęć zawodowych związanych z szeroko pojętą dziedziną dziedzictwa kulturowego, z ochroną oraz promocją dóbr kultury, a także z zakresu logistyki w tym data scientist i data engineer.

Potrafi zbierać dane, archiwizować je, przygotowywać do dalszej obróbki, a przede wszystkim analizować. Umie wdrażać takie rozwiązania technologiczne, które umożliwią przygotowanie odpowiedzi na bieżące potrzeby instytucji i organizacji związanych z popularyzacją i ochroną dziedzictwa kulturowego.

Posiada biegłość analizy Big Data, w połączeniu z umiejętnościami interpretacji wyników w kontekście glokalnych trendów społecznych, gospodarczych i politycznych związanych z szeroko pojętą dziedziną dziedzictwa kulturowego.

Zna podstawy prawne (polskie i europejskie) dotyczące ochrony dóbr kultury. Ma ukształtowane postawy twórcze (jest kreatywny), a także wysoko rozwinięte umiejętności komunikacyjne i kompetencje cyfrowe.

Zna mechanizmy oraz procedury źródeł finansowania projektów regionalnych i międzynarodowych. Zna warsztat pracy specjalisty do spraw pozyskiwania środków finansowych oraz metodologię pisania aplikacji do sponsorów i mecenasów kultury.

W życiu codziennym i zawodowym kieruje się wrażliwością społeczną, posiada umiejętności negocjacyjne. Ma ukształtowaną tolerancyjną postawę wobec odmienności i różnic kulturowych.

Potrafi pracować zespołowo, a przede wszystkim zarządzać zespołem i delegować zadania. Jest przygotowany do podjęcia pracy w: jednostkach administracji państwowej i samorządu lokalnego zajmujących się dobrami kultury i szeroko rozumianym krajobrazem kulturowym; regionalnych przedsiębiorstwach zajmujących się turystyką i promocją regionu; instytucjach kultury i jednostkach edukacyjnych, jak również w organizacjach pozarządowych.

 


Zasady kwalifikacji dla kandydatów z dyplomem polskim

O przyjęcie na pierwszy rok studiów drugiego stopnia mogą ubiegać się osoby z tytułem licencjata, magistra, inżyniera lub równorzędnym.

W postępowaniu kwalifikacyjnym pod uwagę będą brane:

  1. ocena końcowa na dyplomie ukończenia studiów wyższych – 25%
  2. wyniku rozmowy kwalifikacyjnej – 75%

Projektowana rozmowa kwalifikacyjna opierać się będzie na grupie zagadnień obejmujących kluczowe elementy dla dalszego studiowania na kierunku. Kandydat wybiera trzy zagadnienia, przy czym każde musi być z innej grupy.

Grupa I.

  1. Dlaczego warto studiować dziedzictwo kulturowe?
  2. Pani/Pana miejsce zamieszkania, region z którego Pani/Pan pochodzi i jego atrakcyjność kulturowa.
  3. Jak rozszerzać społeczną dostępność do dóbr kultury?
  4. Co to jest mecenat kulturowy i kto może, a kto powinien pełnić funkcje mecenasa kultury?
  5. Jak Pani/Pan rozumie „wielokulturowość”?

Grupa II.

  1. Czym, Pani/Pana zdaniem, jest dziedzictwo kulturowe?
  2. Co Pani/Pan rozumie przez pojęcie „różnorodności dziedzictwa kulturowego”?
  3. Proszę wskazać, na wybranych przykładach, do czego może prowadzić zaniedbanie dziedzictwa kulturowego.
  4. Czy dziedzictwo kulturowe może ograniczać lub być ograniczone?
  5. Czy dziedzictwo może być ograniczeniem?

Grupa III.

  1. Jaką rolę w polityce i w życiu gospodarczym może pełnić dziedzictwo kulturowe?
  2. Jaką rolę w życiu codziennym pełni dziedzictwo kulturowe?
  3. Jaki wpływ na rozwój/zubożenie kultury i jej dziedzictwa ma globalizacja?
  4. Jakie zagrożenia „czyhają” na dziedzictwo?
  5. Czy Pani/Pan brała/brał udział w jakiejkolwiek wydarzeniu związanym z dziedzictwem kulturowym?

Grupa IV.

  1. Jakiego rodzaju dziedzictwo kulturowe powinno być szczególnie promowane w mediach?
  2. Jaka jest, a jaka będzie rola mediów w promocji kultury?
  3. Jak wypromować miejscowość, miasto lub region zapomniany i kulturowo zaniedbany?
  4. Jakiego rodzaju dziedzictwo i kulturę warto promować i dlaczego?
  5. Proszę podać przykłady wykorzystania dziedzictwa kulturowego w biznesie.

Sposób przeliczania punktów:

1/ Punkty za ocenę na dyplomie studiów wyższych (z wagą 25%);

Sposób przeliczania oceny na dyplomie studiów wyższych:

  • ocena celująca albo bardzo dobra – 100 punktów
  • ocena dobra plus – 80 punktów
  • ocena dobra – 70 punktów
  • ocena dostateczna plus – 60 punktów
  • ocena dostateczna – 50 punktów

2/ Punkty za rozmowę kwalifikacyjną (z wagą 75%);

Sposób przeliczania oceny z rozmowy kwalifikacyjnej:

  • ocena celująca albo bardzo dobra –100 punktów,
  • ocena dobra plus – 80 punktów,
  • ocena dobra – 70 punktów,
  • ocena dostateczna plus – 60 punktów,
  • ocena dostateczna – 50 punktów,
  • ocena niedostateczna – dyskwalifikacja kandydata z postępowania rekrutacyjnego.

Sposób obliczania wyniku końcowego:

W = P*a + M*b,

Gdzie:

  • W – wynik końcowy kandydata;
  • P – wynik z oceny na dyplomie;
  • M – wynik z testu;
  • a, b – wagi

Nieobecność na rozmowy kwalifikacyjnej dyskwalifikuje kandydata z całości postępowania rekrutacyjnego.

 

Zasady kwalifikacji dla kandydatów z dyplomem zagranicznym

Kandydatów przystępujących do rekrutacji z dyplomami zagranicznych uczelni obowiązują takie same zasady jak kandydatów z dyplomem uzyskanym w Polsce. W przypadku, gdy nie posiadają żadnego dokumentu potwierdzającego znajomość języka polskiego, będą oni zobowiązani do przystąpienia dodatkowo do rozmowy sprawdzającej znajomość polszczyzny w stopniu umożliwiającym studiowanie. Potwierdzenie przez komisję rekrutacyjną wystarczającej znajomości języka polskiego jest warunkiem dopuszczenia kandydata do postępowania rekrutacyjnego.

Wymagania dotyczące znajomości języka polskiego. >> Otwórz stronę! <<

 

Terminy

Termin rozmowy kwlifikacyjnej: 17 września 2019 r., godz. 12:00-20:00, ul. Nowy Świat 69, sala 320

Ogłoszenie wyników: 20 września 2019 r.

Przyjmowanie dokumentów: 

  • I termin: 23 września 2019 r. (godz. 14:00-18:00), 24 września 2019 r. (godz. 10:00-14:00)
  • II termin (w przypadku niewypełnienia limitu miejsc w pierwszym terminie): 25 września 2019 r. (godz. 14:00-18:00), 26 września 2019 r. (godz. 10:00-14:00)
  • III termin (w przypadku niewypełnienia limitu miejsc w drugim terminie): 27 września 2019 r. (godz. 14:00-18:00), 30 września 2019 r. (godz. 10:00-14:00)

 

Opłaty

Opłata rekrutacyjna (w tym opłaty wnoszone za granicą)

Opłata za wydanie legitymacji studenckiej (ELS)

 

Wymagane dokumenty

Lista dokumentów wymaganych do złożenia w formie papierowej w przypadku zakwalifikowania na studia

 

Dodatkowe informacje

Znajdź nas na mapie: Wydział Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii