This is a test installation. It cannot be used for recruitment.

Degree programmes (first-cycle,second-cycle, long-cycle) - 2019/2020

switch registrations cancel selection

The offer displayed on this page is limited to the selected registration. If you want to see the rest of the offer, select a different registration.

Applied sociology and social anthropology

Details
Code S2-SCAS
Organizational unit Faculty of Applied Social Sciences and Resocialization
Field of studies Applied Sociology and Social Anthropology
Form of studies Full-time
Level of education Second cycle
Educational profile academic
Language(s) of instruction Polish
Minimum number of students 30
Admission limit 65
Duration 2 years
WWW address http://www.isns.uw.edu.pl/
Required document
  • Higher education
There is currently no active phase.

Past phases in this registration:
  • Phase 1 (05.06.2019 00:00 – 18.07.2019 23:59)
  • Dziedzina: Nauki społeczne
  • Dyscyplina: Nauki socjologiczne
  • Dyscyplina wiodąca: Nauki socjologiczne

Wyróżniającą cechą programu studiów II stopnia w ISNS jest interdyscyplinarność i nacisk na praktyczne zastosowanie teorii i metod nauk społecznych. Program studiów pozwala studentom na maksymalnie swobodne i indywidualne korzystanie z bogatej puli przedmiotów obligatoryjnych zorganizowanych w czterech modułach dydaktycznych: Moduł I. Etyka –filozofia-prawo, Moduł II. Teorie socjologiczne i struktury społeczne, Moduł III. Metody badań i statystyka, Moduł IV. Socjologie szczegółowe i antropologia. Przedmioty realizowane w ramach modułów zapewniają studentom pogłębioną i poszerzoną wiedzę pozwalającą zrozumieć fakty, zjawiska i problemy społeczne oraz mechanizmy i kategorie teoretyczne wchodzące w zakres programowy oferowanych modułów. W ramach przedmiotów obligatoryjnych studenci poznają też zaawansowany warsztat metodologiczny nauk społecznych pozwalający na praktyczne zastosowanie teoretycznej wiedzy do prowadzenia pogłębionych badań, analiz, ekspertyz i interpretacji złożonych zjawisk społecznych, także tych, które określane są jako „fundamentalne dylematy społeczne i kulturowe”. Poza przedmiotami obligatoryjnymi studenci mają do dyspozycji rozbudowaną ofertę przedmiotów fakultatywnych i ścieżkowych, które pozwalają na pogłębione rozwijanie indywidualnych i bardziej sprofilowanych zainteresowań w ramach nauk społecznych.

Ścieżki specjalizacyjne w ramach kierunku:

  • negocjacje i mediacje
  • współczesne miasta,
  • socjologia małżeństwa i rodziny,
  • antropologia współczesności
  • polityka społeczna w zakresie zatrudnienia,
  • socjologia i antropologia płci,
  • commonwelth and social action,
  • organizacje pozarządowe,
  • antropologia zmiany politycznej

Zajęcia odbywają się od poniedziałku do piątku w budynkach dydaktycznych przy ulicy Żurawiej 4 oraz Nowy Świat 67 i 69

Program studiów nie przewiduje praktyk

Aktualny program studiów dostępny jest na stronie http://www.isns.uw.edu.pl/dla-studentow.php?isns=2-st-mag-stacjonarne

Absolwent studiów II stopnia w ISNS posiada wyspecjalizowaną wiedzę teoretyczną pozwalającą zrozumieć mechanizmy i prawidłowości zjawisk i problemów społecznych. Jego przygotowanie akademickie umożliwia mu zastosowanie do analizy zjawisk społecznych odpowiednich kategorii teoretycznych i narzędzi diagnostycznych zgodnych ze standardami współczesnego, światowego kanonu wiedzy z zakresu socjologii ogólnej oraz subdyscyplin socjologicznych i antropologii społecznej.

W zakres podstawowych umiejętności absolwenta wchodzi przed wszystkim: wykorzystywanie wiedzy teoretycznej i schematów heurystycznych nauk społecznych w identyfikowanie i diagnozowanie problemów i zjawisk społecznych.

Absolwent, dzięki przedmiotom warsztatowym, posiada umiejętności komunikacyjne i pracy zespołowej. Umie współpracować w grupowym konceptualizowaniu problemów badawczych, organizować i uczestniczyć w pracy zespołu, zaznajomiony jest ze specyfiką warunków regionalnych i lokalnych, w których realizowane są projekty i badania. Potrafi nie tylko planować i realizować, ale i promować (w formie raportów, ekspertyz, wystąpień publicznych, wykorzystywania Internetu itp.) osiągnięcia indywidualne i zespołu.

Absolwent studiów II stopnia w ISNS jest dobrze przygotowany nie tylko od strony praktyczno-warsztatowej (ankiety, wywiady, analiza dyskursu, monografie społeczności lokalnych i instytucji, pogłębione badania terenowe), ale i teoretycznej, do pracy na stanowisku wysoko wykwalifikowanego specjalisty w administracji publicznej, krajowych i międzynarodowych organizacjach III sektora, w mediach, w instytucjach zajmujących się reklamą i public relations, ośrodkach badania opinii publicznej, w instytucjach oświatowo-edukacyjnych, w instytucjach zajmujących się polityką społeczną (na szczeblu centralnym i lokalnym), w podmiotach publicznych i komercyjnych zajmujących się promocją kultury i aktywizacją kulturową, w agendach rządowych, lokalnych i NGO’s zajmujących się rozwiązywaniem problemów młodzieży, w instytucjach zajmujących się czasem wolnym i turystyką, w organizacjach zajmujących się marginalizacją społeczną i przeciwdziałaniem wykluczeniu społecznemu, w instytucjach i organizacjach monitorujących i promujących demokratyczne, oparte na idei równouprawnienia, wzory życia społecznego.

 


Zasady kwalifikacji dla kandydatów z dyplomem polskim

Podstawą przyjęcia na studia jest lista rankingowa ułożona na podstawie średniej ocen uzyskanych przez kandydatów w toku studiów wyższych.

 

Zasady kwalifikacji dla kandydatów z dyplomem zagranicznym

Obowiązują takie same zasady, jak dla kandydatów z dyplomem uzyskanym w Polsce.

Kandydaci mogą zostać zobowiązani do przystąpienia dodatkowo do rozmowy sprawdzającej znajomość języka polskiego w stopniu umożliwiającym studiowanie. W celu oceny stopnia znajomości języka polskiego kandydaci proszeni są o załączenie skanów niezbędnych dokumentów na koncie rejestracyjnym oraz o kontakt z komisją rekrutacyjną danego kierunku niezwłocznie po dokonaniu rejestracji.

Potwierdzenie przez komisję rekrutacyjną wystarczającej znajomości języka polskiego jest warunkiem dopuszczenia kandydata do dalszego postępowania rekrutacyjnego.

Termin rozmowy sprawdzającej znajomość języka polskiego: 23 lipca 2019 r., godz. 15:00

Wymagania dotyczące znajomości języka polskiego. >> Otwórz stronę! <<

 

Terminy

Ogłoszenie wyników: 25 lipca 2019 r.

Przyjmowanie dokumentów: 

  • I termin: 26, 29-30 lipca 2019 r., godz. 10:00-13:00
  • II termin (w przypadku niewypełnienia limitu miejsc w pierwszym terminie): 31 lipca - 1 sierpnia 2019 r., godz. 10:00-13:00
  • III termin (w przypadku niewypełnienia limitu miejsc w drugim terminie): 2, 5 sierpnia 2019 r., godz. 10:00-13:00
  • kolejne terminy wyznaczone przez komisję rekrutacyjną, w przypadku niewypełnienia limitu miejsc w poprzednich terminach

 

Opłaty

Opłata rekrutacyjna (w tym opłaty wnoszone za granicą)

Opłata za wydanie legitymacji studenckiej (ELS)

 

Wymagane dokumenty

Lista dokumentów wymaganych do złożenia w formie papierowej w przypadku zakwalifikowania na studia

Uwaga!!! Jednym z dokumentów wymaganych do złożenia w w procesie rekrutacji jest wystawione przez Dziekanat zaświadczenie o wysokości średniej ocen uzyskanych przez kandydata w toku studiów wyższych.

 

Dodatkowe informacje

Znajdź nas na mapie: Instytut Stosowanych Nauk Społecznych