Code | SP-EXCEL |
---|---|
Organizational unit | Faculty of Economic Sciences |
Field of studies | Economics |
Form of studies | Part-time |
Level of education | Postgraduate (post diploma) |
Language(s) of instruction | Polish |
Admission limit | 56 |
Duration | 2 semesters |
Recruitment committee address | ul. Długa 44/50, 00-241 Warszawa tel. 22 55 49 191 e-mail: studiapodyplomowe-excel@wne.uw.edu.pl |
Office opening hours | poniedziałek 9.00-18.00 wtorek-czwartek 9.00-16.00 piątek 9.00-14.00 |
WWW address | https://www.wne.uw.edu.pl/pl/dla-kandydatow/studia-podyplomowe/excel-vba/ |
Required document | |
Ask a question |
Rejestracja na rok akademicki 2019/2020 jest otwarta. Ostatnie miejsca w grupie niedzielnej - rozpoczęcie zajęć 17 listopada 2019!
Zachęcamy do uczestnictwa w kursach otwartych i szkoleniach z Excela, VBA i innych programów realizowanych przez naszego partnera w ramach projektu LabMasters. Szczegółowe informacje na https://facebook.labmasters.pl/ oraz https://labmasters.pl/kursy-otwarte/terminy/.
Studia są odpowiedzią na zapotrzebowanie przedsiębiorstw na wyspecjalizowanych analityków ekonomicznych. Microsoft Excel jest najpowszechniej stosowanym na rynku programem do eksploracji i prezentacji danych. Został stworzony z myślą o zastosowaniach biurowych i ekonomicznych, dzięki czemu nie ma ograniczeń, jeżeli chodzi o zakres aplikacji analitycznych, statystycznych, czy finansowych. Problemem pozostaje niska efektywność rzeczywistych zastosowań, która wynika głównie z dwóch powodów: (i) niewystarczającej znajomości programu MS Excel (nieznajomości narzędzi ułatwiających pracę, bądź nierozumienia mechanizmu ich działania), (ii) niewystarczającej wiedzy teoretycznej do w pełni świadomego używania zaawansowanych narzędzi i wykonywania zaawansowanych analiz ekonomicznych. Studia „Ekonomiczna analiza danych w programie Microsoft Excel i języku programowania VBA” przygotują słuchaczy do pokonania obu wymienionych ograniczeń.
Głównym celem studiów podyplomowych „Ekonomiczna analiza danych w programie Microsoft Excel i języku programowania VBA” jest szeroko rozumiany rozwój umiejętności pracy z danymi u słuchaczy - od zapisywania i organizacji bazy danych, przez wizualizację i analizę statystyczno-ekonometryczną, po raportowanie i prezentację. W trakcie studiów słuchacze zdobędą fundamentalną wiedzę teoretyczną niezbędną do przeprowadzania szeroko rozumianej ekonomicznej analizy danych. Jednakże program studiów, jak i proponowana metoda kształcenia, skonstruowane zostały pod kątem wiedzy praktycznej. Uczestnicy zapoznają się ze stosowanymi przez ekonomistów metodami analizy danych, językiem programowania wspomagającym i automatyzującym prowadzenie badań ilościowych oraz szerokim wachlarzem praktycznych zastosowań programu w przedsiębiorstwach z różnych branż.
Kandydaci
Studia są kierowane do osób pracujących w programie MS Excel i posiadających podstawową wiedzę dotyczącą ekonomicznej analizy danych. Nie jest wymagana wiedza z języka programowania VBA. Uwaga: studia prowadzone są na poziomie zaawansowanym i wymagają od uczestników posiadania zdolności analitycznych. Cały drugi semestr poświęcony jest programowaniu w VBA. Zaliczenie studiów wymaga od uczestników pracy dużo własnej, m.in. przygotowania ośmiu prac domowych oraz dwóch semestralnych projektów zaliczeniowych.
Opis Studiów
Program studiów
Zakres tematyczny studiów obejmuje ekonomiczne metody analizy danych, m.in. analizę statystyczną, analizę ekonometryczną oraz analizę finansową. Ze względu na środowisko prowadzonych analiz, tematyka studiów ściśle związana jest z programem MS Excel oraz językiem programowania VBA, dlatego też wszystkie zajęcia odbędą się w laboratorium komputerowym i zostaną przeprowadzone w programie MS Excel. Studia łączą więc wiedzę teoretyczną z praktyką pracy z danymi.
Semestr 1 poświęcony jest programowi MS Excel i składa się z 4 głównych kursów: (1) Efektywna praca w programie MS Excel, (2) Analiza statystyczna w programie MS Excel, (3) Analiza finansów przedsiębiorstw w programie MS Excel, (4) Modelowanie finansowe w programie MS Excel.
Semestr 2 poświęcony jest programowaniu w VBA i składa się z 4 głównych kursów: (1) Automatyzacja pracy w programie MS Excel z wykorzystaniem języka VBA, (2) Wydajna praca w VBA w programie MS Excel, (3) Tworzenie profesjonalnych aplikacji w programie MS Excel - współpraca z innymi programami, (4) Tworzenie profesjonalnych aplikacji w programie MS Excel - projektowanie interfejsu użytkownika.
Wykładowcy
Zajęcia prowadzą eksperci z dziedziny Excela i VBA, m.in. dr hab Katarzyna Kopczewska prof. ucz., dr Przemysław Kusztelak, dr Mateusz Kopyt, mgr Piotr Ćwiakowski, mgr Michał Duraj, mgr Łukasz Filipiuk.
Tryb studiów i częstotliwość zjazdów
Zaoczny, 18 całodniowych zjazdów w soboty lub niedziele (w zależności od grupy) – łącznie 175 godzin, wszystkie zajęcia odbywają się w pracowni komputerowej
Zaliczenie
Warunkiem ukończenia studiów jest jednoczesne spełnienie następujących kryteriów:
- udział w minimum 60% zajęć,
- rozwiązanie 8 prac domowych (po jednej z każdego kursu),
- opracowanie dwóch semestralnych projektów zaliczeniowych,
- prezentacja projektów zaliczeniowyh na zaliczeniach semestralnych.
Absolwenci
Absolwenci studiów nabędą następującą wiedzę i umiejętności:
- wiedza teoretyczna dotycząca stosowanych w ekonomii metod analizy danych (m.in. tworzenie baz danych, analiza statystyczna, analiza ekonometryczna, analiza finansowa, wizualizacja danych, raportowanie i prezentacja danych),
- wiedza praktyczna dotycząca szeroko rozumianej pracy z danymi w programie MS Excel, przy wykorzystaniu języka programistycznego VBA,
- znajomość szerokiego wachlarza praktycznych zastosowań poznanych narzędzi,
- tworzenie zaawansowanych analiz ekonomicznych (w tym statystycznych, ekonometrycznych oraz finansowych),
- umiejętność efektywnej pracy w programie MS Excel,
- stosowanie wydajnych metod programowania w VBA,
- sterowanie innymi programami z poziomu MS Excel i kodu VBA m.in. przeglądarkami Internetowymi, folderami, plikami tekstowymi, bazami danych, edytorami tekstowymi, programami do obsługi poczty, czy programami do tworzenia prezentacji,
- tworzenie (projektowanie, programowanie i wdrażanie) profesjonalnych aplikacji biznesowych mających na celu automatyczną, szeroko rozumianą, analizę danych.
Rekrutacja
Wymagane dokumenty
Podanie o przyjęcie na studia (wydruk z IRK), kwestionariusz osobowy (wydruk z IRK), zobowiązanie do odpłatności za studia (wydruk z IRK), CV wg własnego wzoru kandydata, odpis dyplomu ukończenia studiów wyższych (licencjackich, inżynierskich, bądź magisterskich), 1 zdjęcie
Opis rekrutacji
O przyjęciu na studia decyduje kolejność zgłoszeń (złożenia kompletu wymaganych dokumentów w sekretariacie studiów WNE UW ul. Długa 44/50 pokój M).
Czesne
6 470,00 PLN + 30 PLN (opłata za dyplom)