Code | S1-AL |
---|---|
Organizational unit | Faculty of "Artes Liberales" |
Field of studies | Artes Liberales (Liberal Arts) |
Form of studies | Full-time |
Level of education | First cycle |
Educational profile | academic |
Language(s) of instruction | Polish |
Admission limit | 3 |
Duration | 3 years |
WWW address | http://www.clas.al.uw.edu.pl/ |
Required document |
Dziedziny : dziedzina nauk humanistycznych, dziedzina nauk społecznych, nauk ścisłych i przyrodniczych
Dyscypliny : nauki o kulturze i religii, nauki o sztuce, filozofia, historia, językoznawstwo, literaturoznawstwo, nauki o polityce i administracji, psychologia, nauki socjologiczne, nauki biologiczne
Unikatowe (wyróżniające) cechy oraz cele programu
Studia artes liberales to kierunek przywracający wielowiekowe myślenie o uniwersytecie jako miejscu, w którym studiujący otrzymuje wszechstronne wykształcenie. Kształcenie w ramach studiów artes liberales odwołuje się do starożytnego i średniowiecznego pojęcia sztuk wyzwolonych mówiącego o jedności nauk w poszukiwaniu prawdy i piękna. Obecny we współczesnej nauce podział na dyscypliny wiedzy ma obecnie z jednej strony charakter umowny, z drugiej powoduje zamykanie się jednych dyscyplin na inne. Przeświadczenie o jedności sztuk leżało u podstaw antycznej myśli o formowaniu nowych pokoleń, a potem stało się częścią idei uniwersytetu. Student artes liberales otrzyma edukację dostosowaną do czasów współczesnych – według modelu wypracowanego głównie w amerykańskich college'ach liberal arts. Naczelną regułą przyświecającą takiemu nauczaniu jest stałe i świadome przekraczanie granic dyscyplin oraz oferowanie zajęć, których tematyka łączy nauki humanistyczne, społeczne i przyrodnicze.
Program studiów I stopnia odpowiada na podstawowe problemy współczesnej rzeczywistości polskiej, europejskiej i światowej.
Znakomitą większość programu studiów artes liberales student układa samodzielnie, uzyskując możliwość swobodnego kształtowania własnej edukacji. Ponad 2/3 programu stanowią zajęcia do wyboru. Student może wybierać z bogatej oferty przedmiotów nauczanych przez kadrę nie tylko Wydziału „Artes Liberales”, ale innych jednostek Uniwersytetu oraz gości z kraju i zagranicy zaproszonych na Wydział spoza uczelni. Wiele przedmiotów ma charakter eksperymentalny: prowadzonych jest przez tandemy lub grupy wykładowców, a przez aktywną formę odbiega od tradycyjnych wykładów uniwersyteckich. Wiele kursów kładzie nacisk na pracę zespołową i na rozwijanie kompetencji „miękkich”: umiejętności poprawnego, ale jednocześnie atrakcyjnego pisania tekstów naukowych, skutecznego prezentowania myśli w sytuacjach publicznych, wyważonego użycia nowych mediów, zdolności przywódczych i komunikacyjnych.
Kształcenie na studiach I stopnia artes liberales sprofilowane jest według zainteresowań studentów i opiera się na zajęciach o charakterze seminaryjnym i dobór zajęć z sześciu wyzwań kierunkowych.
Problematyka zajęć w obrębie wyzwań:
Wyzwanie: Kultury i religie
- sacrum – profanum
- sztuka sakralna
- dialogu międzycywilizacyjny i różnorodność kulturowa
- analiza zjawisk kultury
- religie i wyznania
- obrzędy religijne i praktyki kulturowe
Wyzwanie: Historie i tożsamości
- tradycja i współczesność
- postawy wobec Innych w przeszłości i obecnie
- tożsamość indywidualna i zbiorowa
- kultura literacka
- język, znak, świadomość
- rewitalizacja języków i kultur
Wyzwanie: Demos i polis
- państwo, prawo i postawy obywatelskie
- ruchy społeczne
- jednostka a zbiorowość
- praktyka polityki i pojęcie polityczności
- dzieje myśli obywatelskiej
- analiza najważniejszych zjawisk społecznych współczesności
Wyzwanie: Mądrość i filozofia
- najważniejsze postaci z historii filozofii i psychologii
- główne zagadnienia, idei i koncepcji filozoficznych i psychologicznych
- wrażliwość filozoficzna jako sposób doświadczania świata
- filozofia i psychologia wobec wyzwań współczesności
- problematyka etyczna w tekstach kultury
- kategoria trwania i zmiany
Wyzwanie: Theatrum Mundi
- sztuki wizualne
- widowiska
- działania performatywne
- świat jako teatr
- interpretacje zjawisk kultury (film, teatr, muzyka, gra, media)
- współtworzenie działań kulturalnych w różnych środowiskach społecznych
Wyzwanie: Zwierzęta i środowisko
- animal studies
- filozofia i etyka środowiskowa
- wyzwania ekologii i ochrony środowiska w perspektywie lokalnej i globalnej
- zwierzęta i nauka
- człowiek między biologią a kulturą
- relacje między naukami ścisłymi i humanistycznymi
Inne ważne informacje dotyczące realizacji studiów
Zajęcia odbywają się w pomieszczeniach budynku Kolegium Artes Liberales przy ul. Dobrej 72 w sąsiedztwie Biblioteki Uniwersyteckiej oraz w budynkach Wydziału „Artes Liberales – w Pałacu Zamojskich - ul Nowy Świat 69 oraz Krakowskie Przedmieście 1 (okolice Kampusu Centralnego UW).
Zajęcia planowane są w w godzinach 8:00 – 20:00
Wszystkie sale wykładowe wyposażone są w sprzęt multimedialny.
Więcej informacji, w tym program studiów oraz aktualne plany zajęć znajdują się na stronie internetowej kierunku: http://www.clas.al.uw.edu.pl/1st-2019
Sylwetka absolwenta
Absolwent studiów I stopnia na kierunku artes liberales jest przygotowany do podjęcia studiów drugiego stopnia zarówno w tradycyjnych dyscyplinach humanistyki (w zakresie nauk o kulturze i religii , nauk o sztuce, filozofii, historii, językoznawstwa, literaturoznawstwa) i nauk społecznych (w zakresie nauk o polityce i administracji, nauk socjologicznych, psychologii) oraz na studiach międzydziedzinowych. Zna podstawową terminologię nauk humanistycznych, społecznych i przyrodniczych, oraz potrafi stosować metody badań interdyscyplinarnych. Rozumie zasady komunikacji naukowej i jest gotów w niej uczestniczyć (np.: udział w studencko-doktoranckich konferencjach naukowych, tworzenie tekstów spełniających podstawowe kryteria naukowości).
Dzięki poznaniu różnorodnych dziedzin nauki i sposobów rozumienia świata, absolwent artes liberales potrafi samodzielnie rozwiązywać postawione przed nim problemy w oryginalny sposób, stosując odpowiednio dobrane narzędzia. Potrafi pracować w różnorodnych -- również wielokulturowych – grupach oraz zespołach i podejmując w nich rozmaite role.
Zasady kwalifikacji
Warunkiem wstępnym ubiegania się o przeniesienie z innej uczelni na studia artes liberales jest średnia z dotychczasowego toku studiów minimum 4,0. W przypadku osób z identyczną średnią pod uwagę brana będzie liczba zdanych egzaminów. Dziekan właściwy dla nowego kierunku lub specjalności studiów ustala obowiązki wynikające z różnic programowych.
Terminy
Ogłoszenie wyników: 20 września 2019 r.
Przyjmowanie dokumentów:
- I termin: 23-24 września 2019 r., godz. 10:00-16:00
- II termin (w przypadku niewypełnienia limitu miejsc w pierwszym terminie): 25-26 września 2019 r., godz. 10:00-16:00
- III termin (w przypadku niewypełnienia limitu miejsc w drugim terminie): 27, 30 września 2019 r., godz. 10:00-16:00
Opłaty
Opłata za wydanie legitymacji studenckiej (ELS)
Wymagane dokumenty
Lista dokumentów wymaganych do złożenia w formie papierowej w przypadku zakwalifikowania na studia
Dodatkowe informacje
Koordynator ds. rekrutacji w trybie przeniesienia z innej uczelni: dr Violetta Rączewska: 22-55-20-910 wew. 145, rekrutacja_al@al.uw.edu.pl
Znajdź nas na mapie: Kolegium Artes Liberales