Teacher Education
In power from: 12 Apr 2019
Registration criteria
- Dziedzina nauk społecznych; dyscyplina: Pedagogika
Charakterystyka programu
Program studiów oferuje bogate treści, służące kształceniu i rozwojowi kadry nauczycielskiej na wysokim poziomie świadomości zawodowej i obywatelskiej.
Studia stwarzają warunki do efektywnej i nowatorskiej aktywności pedagogicznej, opartej na wiedzy i umiejętnościach, niezbędnych do podejmowania działań dydaktycznych i wychowawczych, wspierających rozwój dzieci oraz profilaktycznych, zapobiegających niepowodzeniom edukacyjnym, a także przygotowują do współpracy ze środowiskiem rodzinnym i lokalnym na rzecz dzieci.
W kształceniu na tym kierunku szczególne znaczenie ma wymiar specjalnościowy: moduły specjalnościowe obok specjalistycznej wiedzy zawierają zintegrowane z zajęciami warsztatowymi praktyki i stanowią przygotowanie studentów do przyszłej działalności pedagogicznej oraz badawczej.
Lista specjalności:
- Pedagogika przedszkolna i pedagogika wczesnoszkolna
- Pedagogika przedszkolna i pedagogika wczesnoszkolna z terapią pedagogiczną
Zasady kwalifikacji na specjalności.
Pod koniec semestru zimowego studenci zapiszą się (online) na wybraną specjalność. W sytuacji większej liczby kandydatów niż miejsc zostanie zastosowany ranking; będzie to średnia ocen ze studiów I stopnia.
Na specjalność: Pedagogika przedszkolna i pedagogika wczesnoszkolna z terapią pedagogiczną mogą ubiegać się o przyjęcie jedynie absolwenci studiów I stopnia w zakresie pedagogiki (edukacji) przedszkolnej i wczesnoszkolnej.
Przygotowanie psychologiczno-pedagogiczne i dydaktyczne do zawodu pedagoga szkolnego jest elementem programu studiów.
Zajęcia dydaktyczne odbywają się głównie w budynku Wydziału (ul. Mokotowska 16/20) w dniach: poniedziałek-piątek zgodnie z kalendarzem akademickim.
Praktyki studenckie organizowane są w placówkach na terenie Warszawy i pod opieką pracownika naukowo-dydaktycznego. W sytuacjach indywidualnych praktyki można zrealizować w miejscu zamieszkania, również pod nadzorem opiekuna z Wydziału.
Wszystkie informacje dotyczące programu studiów znajdują się na stronie internetowej Wydziału: www.pedagog.uw.edu.pl
Sylwetka absolwenta
- Pedagogika przedszkolna i pedagogika wczesnoszkolna
Absolwenci są wyposażeni w kompetencje zawodowe, pozwalające rozwijać potencjał indywidualny i społeczny dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym
Są przygotowani przede wszystkim do pracy jako nauczyciele w przedszkolu i na I etapie edukacyjnym szkoły podstawowej oraz w świetlicach szkolnych, do pracy jako pedagodzy szkolni, a także w organizacjach pozarządowych, placówkach oświatowych oraz w administracji państwowej i samorządowej.
- Pedagogika przedszkolna i pedagogika wczesnoszkolna z terapią pedagogiczną
Absolwenci są wyposażeni w kompetencje zawodowe, pozwalające wspomagać rozwój indywidualny i społeczny dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Posiadają umiejętności umożliwiające podejmowanie działań dydaktycznych, wychowawczych, wspierających rozwój dzieci oraz profilaktycznych, zapobiegających niepowodzeniom edukacyjnym, a także są przygotowani do współpracy ze środowiskiem rodzinnym i lokalnym na rzecz dzieci oraz realizowania działań diagnostycznych i terapeutycznych w sytuacjach zakłócających przebieg rozwoju i edukacji.
Są przygotowani przede wszystkim do pracy jako nauczyciele w przedszkolu i na I etapie edukacyjnym szkoły podstawowej oraz w świetlicach szkolnych, do pracy jako pedagodzy szkolni, a także w organizacjach pozarządowych, placówkach oświatowych oraz w administracji państwowej i samorządowej.
Ukończenie studiów na kierunku Pedagogika nauczycielska uprawnia do ubiegania o przyjęcie do Szkół Doktorskich.
Zasady kwalifikacji
Zgoda na podjęcie studiów w trybie przeniesienia jest podejmowana każdorazowo przez Prodziekana Wydziału Pedagogicznego na podstawie indywidualnej analizy dotychczasowego przebiegu studiów i osiągniętych efektów kształcenia.
Osoby ubiegające się o przyjęcie na studia w trybie przeniesienia po I roku studiów muszą spełnić następujące warunki:
- mieć zaliczony co najmniej I rok studiów drugiego stopnia,
- uzyskać arytmetyczną średnią ocen (z egzaminów i zaliczeń na ocenę) z całego dotychczasowego toku studiów w jednostce macierzystej minimum 4,0,
- przedstawić wydane przez dziekanat macierzystej jednostki zaświadczenie o wypełnieniu wszystkich obowiązków wynikających z przepisów obowiązujących w tej jednostce (zaliczenie roku, wywiązanie się z płatności za studia).
Osoby ubiegające się o przyjęcie na studia w trybie przeniesienia proszone są o bezpośredni kontakt z dziekanatem i złożenie wymaganych dokumentów do 6 września 2019 r.
W uzasadnionych przypadkach Prodziekan Wydziału Pedagogicznego może podjąć decyzję o przyjęciu wniosku o przeniesienie w późniejszym terminie.
Terminy
Ogłoszenie wyników: 20 września 2019 r.
Przyjmowanie dokumentów:
- I termin: 23-24 września 2019 r., godz. 9:00-14:00
- II termin (w przypadku niewypełnienia limitu miejsc w pierwszym terminie): 25-26 lipca 2019 r., godz. 9:00-13:00
Opłaty
Opłata za wydanie legitymacji studenckiej (ELS)
Wymagane dokumenty
Lista dokumentów wymaganych do złożenia w formie papierowej w przypadku zakwalifikowania na studia
Dodatkowe informacje
Koordynator ds. rekrutacji w trybie przeniesienia z innej uczelni: mgr Anna Szewczyk 22-55-308-21 rekrutacja.pedagog@uw.edu.pl
Znajdź nas na mapie: Wydział Pedagogiczny