Geologia poszukiwawcza, stacjonarne, drugiego stopnia


W mocy od: 30 kwietnia 2019

Zasady kwalifikacji

Zasady kwalifikacji dla kandydatów z dyplomem polskim

Opis postępowania kwalifikacyjnego wraz ze sposobem przeliczania punktów

O przyjęcie na studia drugiego stopnia mogą ubiegać się osoby posiadające tytuł licencjata, magistra, inżyniera lub równorzędny. Kandydat jest kwalifikowany:

lub

Kandydat może wybrać tylko jeden sposób kwalifikacji.

Kwalifikacja na podstawie wyników osiągniętych w czasie dotychczasowych studiów:

W przypadku postępowania kwalifikacyjnego na podstawie wyników osiągniętych w czasie dotychczasowych studiów każda ocena S uzyskana przez kandydata na studiach zostanie przeliczona na punkty zgodnie ze wzorem:

K=100(S-Smin)/(Smax-Smin),

gdzie Smax jest najwyższą możliwą do zdobycia oceną, a Smin jest najniższą możliwą do zdobycia oceną (czyli 2), gdzie K jest oceną po przeliczeniu dla danego przedmiotu.

Punkty rekrutacyjne (R) każdego kandydata będą obliczane jako suma ocen (K) (po przeliczeniu) z przedmiotów uzyskanych na studiach, przy czym każda ocena będzie mnożona przez liczbę godzin (G) danego przedmiotu oraz przez współczynnik (W) zależny od rodzaju przedmiotu.

R=ΣKGW

Współczynnik (W) zależny od rodzaju przedmiotu wynosi odpowiednio:

W przypadku postępowania kwalifikacyjnego na podstawie wyników osiągniętych w czasie dotychczasowych studiów, warunkiem znalezienia się liście rankingowej przy rekrutacji na studia jest uzyskanie końcowej liczby punktów rekrutacyjnych nie mniejszej niż 50 000.

Kandydat jest zobowiązany dostarczyć:

  1. potwierdzony przez jednostkę, w której kandydat studiował, wypis ocen ze studiów z informacją o wymiarze godzinowym zajęć,
  2. oświadczenie podpisane przez kandydata, zawierające:
  • wypis ocen ze studiów z informacją o wymiarze godzinowym zajęć, przy czym należy uwzględnić tylko przedmioty mające współczynnik (W) większy od zera,
  • wynik samodzielnie przeprowadzonych obliczeń punktów rekrutacyjnych wg powyższych reguł.

Kwalifikacja na podstawie egzaminu pisemnego z geologii dynamicznej:

W przypadku postępowania kwalifikacyjnego na podstawie egzaminu pisemnego z geologii dynamicznej, warunkiem przyjęcia na studia jest uzyskanie końcowej liczby punktów rekrutacyjnych nie mniejszej niż 50 oraz zapewniającej miejsce na liście rankingowej mieszczące się w ramach obowiązującego limitu. Maksymalna możliwa do zdobycia liczba punktów rekrutacyjnych wynosi 100. Egzamin obejmuje zakres materiału z geologii dynamicznej na poziomie studiów pierwszego stopnia. Kandydaci przyjęci na studia są zobowiązani do zaliczenia, jako różnic programowych, wybranych przedmiotów kierunkowych przewidzianych w programach nauczania I stopnia na kierunku geologia i/lub geologia stosowana.

Zagadnienia do egzaminu pisemnego z zakresu geologii dynamicznej dla kandydatów na studia drugiego stopnia na kierunku geologia:

  1. Geologia, jej zakres i relacje do innych nauk. Historia rozwoju myśli geologicznej: zasada superpozycji Stensena, neptunizm i plutonizm, katastrofizm Cuviera i uniformitaryzm Huttona. Ewolucjonizm: lamarkizm i darwinizm. Systemy geologiczne.
  2. Czas w geologii. Litostratygrafia. Biostratygrafia. Skamieniałości przewodnie. Zmienność facjalna i następstwo facji. Rozpoznawanie normalnego i odwróconego położenia warstw. Chronostratygrafia i geochronologia. Wiek względny i radiometryczny. Wiek Ziemi.
  3. Materia Ziemi. Kryształ. Minerał. Skała. Główne typy skał: magmowe, osadowe i metamorficzne. Obieg materii skalnej. Plutonizm: skały plutoniczne, procesy różnicowania się magm, typy intruzji, procesy pomagmowe. Wulkanizm: rozmieszczenie zjawisk wulkanicznych w powiązaniu z tektonika płyt, produkty wulkanizmu, typy wulkanów, zjawiska powulkaniczne, gejzery. Metamorfizm: główne czynniki metamorfizmu, typy metamorfizmu.
  4. Budowa Ziemi. Ukształtowanie powierzchni Ziemi i den oceanicznych. Krzywa hipsograficzna. Trzęsienia Ziemi. Fale sejsmiczne. Elementy budowy Ziemi wyróżniane na podstawie sejsmologii. Rozmieszczenie stref sejsmicznych. Ciepło Ziemi i jego źródła. Rozmieszczenie stref wypływu ciepła. Rozkład siły ciężkości. Izostazja. Subsydencja. Podstawowe geosfery: skorupa, litosfera, płaszcz, astenosfera, jądro.
  5. Tektonika płyt litosfery. Dowody geologiczne dryfu kontynentów. Rewersje pola magnetycznego. Paleomagnetyzm. Spreding. Subdukcja. Kolizje. Uskoki transformujące. Typy granic płyt litosfery: Wiek den oceanicznych i kratonów. Plamy gorąca. Terrany. Orogeny. Orogeny w Polsce.
  6. Woda. Cykl hydrologiczny. Wody podziemne: Zwierciadło wód gruntowych. Leje depresyjne. Wody artezyjskie. Wody mineralne.
  7. Wietrzenie. Produkty wietrzenia fizycznego i chemicznego. Rozmieszczenie typów wietrzenia na powierzchni Ziemi. Kras. Formy krasu powierzchniowego i podziemnego. Speleotemy.
  8. Ruchy masowe. Charakterystyka i rodzaje. Ruchy masowe w środowisku morskim. Charakterystyka osadów ruchów masowych.
  9. Transport i sedymentacja. Typy nagromadzeń osadu. Fazy transportu. Typy warstwowań.
  10. Wiatr. Cyrkulacja wiatrowa. Uwarunkowania rozwoju procesów eolicznych. Erozja wiatrowa. Transport eoliczny. Sedymentacja. Typy form. Charakterystyka osadów eolicznych. Lessy.
  11. Rzeki. Profil erozyjny i profil równowagi. Stadia rozwoju. Typy rozwinięcia. Erozja, transport i sedymentacja rzeczna. Charakterystyka osadów rzecznych. Tarasy. Przełomy rzeczne.
  12. Delty. Budowa delt. Charakterystyka osadów delt. Delty a powstawanie osadów fitogenicznych. Zagłębia węglowe. Karbońskie zagłębia węglowe: geneza i rozwój. Polskie zagłębia karbońskie. Formacja burowęglowa w Polsce. Złoża ropy i gazu.
  13. Morza. Podział środowisk morskich. Krążenie wód oceanicznych. Prądy powierzchniowe. Falowanie. Pływy. Sedymentacja węglanowa. Rafy. Prądy głębinowe. Stratyfikacja wód oceanicznych. Osady oceaniczne. CCD. Ewaporaty. Złoża Polski powiązane z ewaporatami. Halokineza.
  14. Lodowce. Granica wiecznego śniegu. Ruch lodowca. Typy lodowców. Działalność niszcząca, transportująca i akumulacyjna lodowców. Formy i osady polodowcowe. Zjawiska strefy peryglacjalnej.
  15. Zlodowacenia. Zlodowacenia w historii Ziemi. Zlodowacenia plejstoceńskie. Liczba zlodowaceń i zasady ich wyróżniania. Przyczyny zlodowaceń.
  16. Czwartorzęd w Polsce. Stratygrafia czwartorzędu. Zlodowacenia niżowe i ich krajobraz. Historia Bałtyku.

 

Zasady kwalifikacji dla kandydatów z dyplomem zagranicznym

Obowiązują takie same zasady, jak dla kandydatów z dyplomem uzyskanym w Polsce.

Kandydaci mogą zostać zobowiązani do przystąpienia dodatkowo do rozmowy sprawdzającej znajomość języka polskiego w stopniu umożliwiającym studiowanie. W celu oceny stopnia znajomości języka polskiego kandydaci proszeni są o załączenie skanów niezbędnych dokumentów na koncie rejestracyjnym (dokumentów poświadczających znajomość języka polskiego wydanych przez Państwową Komisję Poświadczania Znajomości Języka Polskiego jako Obcego albo zaświadczenia o ukończeniu rocznego kursu przygotowawczego do podjęcia nauki w języku polskim) oraz o kontakt z komisją rekrutacyjną danego kierunku niezwłocznie po dokonaniu rejestracji.

Potwierdzenie przez komisję rekrutacyjną wystarczającej znajomości języka polskiego jest warunkiem dopuszczenia kandydata do dalszego postępowania rekrutacyjnego.

Wymagania dotyczące znajomości języka polskiego. >> Otwórz stronę! <<

 

Terminy

Termin egzaminu: 20 września 2019 r., godz. 11:00

Ogłoszenie wyników: 24 września 2019 r.

Przyjmowanie dokumentów: 

 

Opłaty

Opłata rekrutacyjna (w tym opłaty wnoszone za granicą)

Opłata za wydanie legitymacji studenckiej (ELS)

 

Wymagane dokumenty

Lista dokumentów wymaganych do złożenia w formie papierowej w przypadku zakwalifikowania na studia

 

Dodatkowe informacje

Znajdź nas na mapie: Wydział Geologii