Orientalistyka - afrykanistyka, stacjonarne, drugiego stopnia


W mocy od: 22 lutego 2019

Zasady kwalifikacji

Zasady kwalifikacji dla kandydatów z dyplomem polskim

Rekrutacja na studia z językiem hausa – poziom początkujący, językiem suahili i językiem amharskim – poziom zaawansowany.

O przyjęcie na pierwszy rok studiów drugiego stopnia mogą ubiegać się osoby z tytułem licencjata, magistra, inżyniera lub równorzędnym wszystkich kierunków humanistycznych i niehumanistycznych uczelni państwowych lub niepaństwowych mających akredytację MEN.

W wypadku kandydatów:

1. posiadających dyplom ukończenia stacjonarnych lub niestacjonarnych studiów I stopnia na kierunku orientalistyka specjalność afrykanistyka, filologia orientalna specjalność afrykanistyka lub kulturoznawstwo specjalność afrykanistyka w postępowaniu kwalifikacyjnym pod uwagę będą brane:

a. ocena na dyplomie

b. średnia z całego okresu studiów

2. posiadających dyplom ukończenia innych studiów niż wymienione w pkt.1* w postępowaniu kwalifikacyjnym pod uwagę będą brane:

a. ocena na dyplomie

b. udokumentowana znajomość dowolnego języka afrykańskiego na poziomie co najmniej A1 i/lub języka angielskiego na poziomie co najmniej B2**

c. wynik rozmowy kwalifikacyjnej

* kandydatów po przyjęciu na studia obowiązywać będzie uzupełnienie do końca I roku egzaminów z 2 dodatkowych przedmiotów programu licencjackiego – wybranych spośród 4 następujących: Historia Afryki, Zagadnienia społeczno-kulturowe Afryki, Sztuka Afryki, Literatura Afryki w językach europejskich.

** kandydatów przyjętych na studia ze znajomością języka afrykańskiego obowiązuje zaliczenie 240 godz. drugiego języka afrykańskiego; kandydatów bez znajomości języka afrykańskiego obowiązuje zaliczenie dwóch języków afrykańskich (odpowiednio 240 godz. i 60 godz.).

Sposób przeliczania punktów:

Kandydat może zdobyć maksymalnie 200 pkt., co stanowi sumę poszczególnych elementów postępowania kwalifikacyjnego.

1. sposób przeliczania ocen z dyplomu i średniej z całego okresu studiów dla kandydatów posiadających dyplom ukończenia stacjonarnych lub niestacjonarnych studiów I stopnia na kierunku orientalistyka specjalność afrykanistyka, filologia orientalna specjalność afrykanistyka lub kulturoznawstwo specjalność afrykanistyka:

a. ocena na dyplomie

b. średnia ocen ze studiów

W p = Śo x 100 / 5

gdzie:
W p – wynik punktowy
Śo – średnia ocen za cały okres studiów kandydata

2. sposób przeliczania ocen z dyplomu, świadectwa znajomości języków oraz wyniku rozmowy kwalifikacyjnej dla kandydatów posiadających dyplom ukończenia studiów innych niż wymienione
w pkt. 1.:

a. ocena na dyplomie

b. ocena ze świadectwa potwierdzającego znajomość języków (afrykańskiego lub angielskiego – w przypadku posiadania obu pod uwagę brana jest wyższa ocena)

c. wynik rozmowy kwalifikacyjnej: max. 100 pkt. Forma egzaminu: ustny (rozmowa kwalifikacyjna)

Zagadnienia egzaminacyjne: zakres tematyczny rozmowy kwalifikacyjnej odpowiada sprawdzeniu ogólnej orientacji kandydata w zagadnieniach mających być przedmiotem przyszłych studiów.

Podczas rozmowy kandydat otrzyma dwa główne pytania:

  1. Z zakresu podstawowych wiadomości o sytuacji językowej Afryki (na podstawie podręcznika Piłaszewicz, S. i E. Rzewuski. 2004. Wstęp do afrykanistyki. Warszawa: Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego).
  2. Z zakresu podstawowych wiadomości o historii afrykanistyki (na podstawie podręcznika Piłaszewicz, S. i E. Rzewuski. 2004. Wstęp do afrykanistyki. Warszawa: Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego).

 

Zasady kwalifikacji dla kandydatów z dyplomem zagranicznym

Obowiązują takie same zasady, jak dla kandydatów z dyplomem uzyskanym w Polsce.

Oceny kandydatów z dyplomem zagranicznym zostaną odpowiednio przeliczone i porównane do skali ocen obowiązującej na Uniwersytecie Warszawskim.

Kandydaci przystępują dodatkowo do rozmowy sprawdzającej znajomość języka polskiego w stopniu umożliwiającym studiowanie. Z rozmowy zwolnione są osoby posiadające certyfikat znajomości języka polskiego wydany przez Państwową Komisję Poświadczania Znajomości Języka Polskiego jako Obcego albo zaświadczenie o ukończeniu rocznego kursu przygotowawczego do podjęcia nauki w języku polskim. W celu oceny stopnia znajomości języka polskiego kandydaci proszeni są o załączenie skanów niezbędnych dokumentów na koncie rejestracyjnym oraz o kontakt z komisją rekrutacyjną danego kierunku niezwłocznie po dokonaniu rejestracji.

Potwierdzenie przez komisję rekrutacyjną wystarczającej znajomości języka polskiego jest warunkiem dopuszczenia kandydata do dalszego postępowania rekrutacyjnego.

Wymagania dotyczące znajomości języka polskiego. >> Otwórz stronę! <<

 

Terminy

Termin egzaminu: 17 września 2019

Ogłoszenie wyników: 19 września 2019 r.

Przyjmowanie dokumentów:

 

Opłaty

Opłata rekrutacyjna (w tym opłaty wnoszone za granicą)

Opłata za wydanie legitymacji studenckiej (ELS)

 

Wymagane dokumenty

Lista dokumentów wymaganych do złożenia w formie papierowej w przypadku zakwalifikowania na studia

 

Dodatkowe informacje

Znajdź nas na mapie: Wydział Orientalistyczny