Code | NZ2-FP |
---|---|
Organizational unit | Faculty of Polish Studies |
Field of studies | Polish Philology |
Form of studies | Part-time (extramural) |
Level of education | Second cycle |
Educational profile | academic |
Language(s) of instruction | Polish |
Minimum number of students | 15 |
Admission limit | 50 |
Duration | 2 years |
WWW address | http://www.polon.uw.edu.pl/ |
Required document |
Celem studiów na kierunku filologia polska jest wykształcenie wykwalifikowanych absolwentów, którzy zdobędą zaawansowaną wiedzę z zakresu literaturoznawstwa i językoznawstwa polonistycznego oraz pogłębią umiejętności i kompetencje społeczne pozwalające im na wykorzystanie wiedzy z tych dziedzin w dalszych badaniach naukowych lub działalności zawodowej. Opracowana koncepcja kształcenia pozwala studentom filologii polskiej na podjęcie specjalistycznych studiów obejmujących z jednej strony między innymi zagadnienia dotyczące najnowszej literatury polskiej, literatury popularnej, badań i metodologii teoretycznoliterackich, z drugiej zaś językoznawstwa ogólnego, historii języka polskiego i leksykografii. Program studiów drugiego stopnia na kierunku filologia polska wyróżnia koncepcja kształcenia zakładająca możliwość wyboru przez studenta jednego z dwóch modułów: tradycja lub nowoczesność, a tym samym wyboru takiej ścieżki edukacji akademickiej, która w największym stopniu odpowiada jego potrzebom naukowym. W ramach każdego z modułów studenci mogą skorzystać z szerokiej oferty konwersatoriów, które z jednej strony są kompatybilne z ich zainteresowaniami, z drugiej zaś – spójne z działalnością naukową prowadzoną (również w ramach grantów) przez wykładowców. Daje to studentom niepowtarzalną możliwość włączenia się badania naukowe związane z interesującą ich dziedziną wiedzy. Studenci mogą także współtworzyć liczne koła naukowe.
Studia drugiego stopnia na kierunku filologia polska pozwalają także na pogłębienie kompetencji i umiejętności zawodowych nauczyciela polonisty zdobytych podczas studiów pierwszego stopnia. Umożliwia to wybór specjalizacji nauczycielskiej, przy czym w odróżnieniu od studiów pierwszego stopnia wybór specjalizacji nie jest obowiązkowy. Wybranie specjalizacji wiąże się z koniecznością zrealizowania praktyk zawodowych.
Wszystkie polonistyczne zajęcia odbywają się w soboty i niedziele na terenie Kampusu Głównego Uniwersytetu Warszawskiego (ul. Krakowskie Przedmieście 26/28), w gmachu Wydziału Polonistyki. Studenci mają w nim do dyspozycji w pełni wyposażone sale dydaktyczne, dwie biblioteki i czytelnie wydziałowe. Dostęp do literatury i niezbędnych narzędzi badawczych zapewnia też bliskość Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie.
Aktualny program studiów można znaleźć na stronie http://www.polon.uw.edu.pl/, w zakładce „studia”.
Absolwenci studiów drugiego stopnia na kierunku filologia polska zdobywają szczegółową wiedzę z zakresu literaturoznawstwa i językoznawstwa polonistycznego oraz pogłębioną wiedzę ogólnohumanistyczną, pozwalającą im kontynuować badania naukowe lub podjąć studia kształcenie w szkołach doktorskich. Po ukończeniu studiów absolwenci umieją rozpoznawać, analizować i interpretować najważniejsze dzieła i zjawiska literatury polskiej XX i XXI wieku oraz literatury popularnej. Potrafią w stopniu zaawansowanym posługiwać się metodami badań historyczno- i teoretycznoliterackich oraz językoznawczych, przede wszystkim z zakresu językoznawstwa ogólnego, historii języka polskiego oraz leksykografii. Absolwenci potrafią także prowadzić samodzielne badania naukowe z wybranej przez siebie dziedziny, inicjować je lub włączać się w działalność większych zespołów badawczych. Mają umiejętności pozwalające na samodzielne przygotowanie rozprawy naukowej wraz z wszystkimi etapami je poprzedzającymi (zgromadzenie materiału, wybór metody badawczej, postawienie i obrona tezy, selekcja bibliografii, krytyczne ustosunkowanie się do wiedzy na dany temat) i zgodnie z najnowszymi osiągnięciami metodologicznymi z danego zakresu nauki.
Absolwenci studiów drugiego stopnia na kierunku filologia polska są także gotowi do zawodowego angażowania się w życie społeczne, naukowe i kulturalne, a ukończenie specjalizacji nauczycielskiej (pod warunkiem ukończenia tej samej specjalizacji na studiach pierwszego stopnia) daje im uprawnienia do nauczania języka polskiego w szkołach ponadpodstawowych.
Zasady kwalifikacji dla kandydatów z dyplomem polskim
Studia przeznaczone są dla osób z tytułem zawodowym licencjata, inżyniera, magistra oraz równoważnym dowolnego kierunku.
Kandydaci, którzy mają dyplom ukończenia studiów na kierunku filologia polska, będą kwalifikowani na podstawie oceny na dyplomie studiów wyższych oraz wyliczonej i potwierdzonej przez macierzystą jednostkę średniej ocen uzyskanych podczas studiów. Wynik końcowy stanowi suma oceny na dyplomie i średniej z toku studiów.
Kandydaci, którzy nie mają dyplomu ukończenia studiów na kierunku filologia polska, będą kwalifikowani na podstawie egzaminu pisemnego z zakresu:
- historii literatury polskiej do roku 1918,
- poetyki,
- kultury języka polskiego,
- gramatyki opisowej języka polskiego.
Sposób oceny egzaminu: od 0 do 100%. Następnie punkty procentowe zostaną przeliczone na punkty rekrutacyjne na zasadzie 10% = 1 pkt (np. 76% to 7,6 pkt.). Maksymalna liczba punktów możliwa do zdobycia to 10. Aby zdać egzamin, należy uzyskać minimalnie 5 pkt. (czyli 50%).
Następnie zostanie stworzona wspólna lista rankingowa dla wszystkich kandydatów rekrutujących się na studia II stopnia na kierunku filologia polska.
Zakres egzaminu dla kandydatów niepolonistów na studia II stopnia na kierunku filologia polska:
Egzamin dla kandydatów na studia II stopnia (magisterskie), którzy nie ukończyli studiów I stopnia (licencjackich) na kierunku filologia polska, składa się z dwóch części i obejmuje zagadnienia z następujących przedmiotów: historia literatury polskiej od średniowiecza do roku 1918, poetyka (teoria wiersza), kultura języka polskiego (wraz z elementami leksykologii) oraz gramatyka opisowa języka polskiego. Egzamin ma formę pisemną i trwa 90 minut.
Część pierwsza składa się z dwudziestu pytań – zarówno otwartych, jak i zamkniętych (testowych) – z poetyki oraz historii literatury i kultury polskiej od średniowiecza do 1918 roku.
Ta część egzaminu sprawdza wiedzę z zakresu budowy wiersza polskiego i zasad poetyki klasycznej. Pozwala także ocenić umiejętności analizy utworów poetyckich i prozatorskich pod względem formalnym (narracja, środki poetyckiego wyrazu, fabuła, akcja, wątek, rodzaje i gatunki literackie itp.) oraz sprawdzić orientację w dziejach literatury polskiej, znajomość najważniejszych i najbardziej charakterystycznych dla poszczególnych epok dzieł i ich twórców, a także ważnych z punktu widzenia rozwoju kultury pojęć i terminów.
Pomoc w powtórzeniu i utrwaleniu wymaganego materiału mogą stanowić książki:
- M. Głowiński, A. Okopień-Sławińska, J. Sławiński, Zarys teorii literatury, Warszawa 1972 (lub wydania późniejsze);
- A.Kulawik, Poetyka. Wstęp do teorii dzieła literackiego, Kraków 1994 (lub wydanie wcześniejsze);
- B.Chrząstowska, S. Wysłouch, Poetyka stosowana, Warszawa 1978 (lub inne wydania);
- T. Witczak, Literatura Średniowiecza, Warszawa 1990;
- J. Ziomek, Literatura Odrodzenia, Warszawa 1987;
- C.Hernas, Literatura baroku, Warszawa 1987;
- M. Klimowicz, Literatura Oświecenia, Warszawa 1988;
- A.Witkowska, Literatura romantyzmu, Warszawa 1986;
- H. Markiewicz, Literatura pozytywizmu, Warszawa 1986;
- M. Podraza-Kwiatkowska, Literatura Młodej Polski, Warszawa 1992;
- J. Pelc, Literatura renesansu w Polsce, Warszawa 1994;
- Literatura polska od średniowiecza do pozytywizmu, pod red. J. Pietrusiewiczowej, Warszawa 1979 (lub inne wydania);
- Słownik literatury staropolskiej (Średniowiecze, Renesans, Barok), pod red. T. Michałowskiej, Warszawa 1998 (lub inne wydania);
- Słownik literatury polskiego oświecenia, pod red. T. Kostkiewiczowej, Warszawa 1996 (lub inne wydania);
- Słownik literatury polskiej XIX wieku, pod red. J. Bachórza, A. Kowalczykowej, Wrocław 1991 (lub inne wydania).
Część druga składa się z dwudziestu pytań i zadań z gramatyki opisowej języka polskiego, kultury języka i poprawności językowej oraz frazeologii.
Przygotowując się do tej części egzaminu, warto powtórzyć zagadnienia z fonetyki, fleksji, składni i słowotwórstwa oraz utrwalić wiadomości dotyczące ortografii; część zadań dotyczyć także będzie rozumienia i wykorzystania związków frazeologicznych.
Materiałami pomocniczymi w przygotowaniach do części językoznawczej mogą być m.in. poniższe publikacje:
- Nauka o języku dla polonistów, pod red. S. Dubisza, Warszawa 2002 (lub wcześniejsze wydania);
- T. Karpowicz, Gramatyka języka polskiego: zarys, Warszawa 1999;
- Gramatyka na bardzo dobry, oprac. K. Gierymski, Warszawa 1992.
Zasady kwalifikacji dla kandydatów z dyplomem zagranicznym
Obowiązują takie same zasady, jak dla kandydatów z dyplomem uzyskanym w Polsce.
Kandydaci mogą zostać zobowiązani do przystąpienia dodatkowo do rozmowy sprawdzającej znajomość języka polskiego w stopniu umożliwiającym studiowanie. W celu oceny stopnia znajomości języka polskiego kandydaci proszeni są o załączenie skanów niezbędnych dokumentów na koncie rejestracyjnym oraz o kontakt z komisją rekrutacyjną danego kierunku niezwłocznie po dokonaniu rejestracji.
Potwierdzenie przez komisję rekrutacyjną wystarczającej znajomości języka polskiego jest warunkiem dopuszczenia kandydata do dalszego postępowania rekrutacyjnego.
Wymagania dotyczące znajomości języka polskiego. >> Otwórz stronę! <<
Terminy
Termin egzaminu: 23 września 2019 r.
Ogłoszenie wyników: 25 września 2019 r.
Przyjmowanie dokumentów:
- I termin: 25 i 26.09.2019, godz. 10.00-15.00
- II termin: 27 i 30.09.2019, godz. 10.00-14.00
Opłaty
Opłata rekrutacyjna (w tym opłaty wnoszone za granicą)
Opłata za wydanie legitymacji studenckiej (ELS)
Studia są płatne - wysokość opłat za studia
Wymagane dokumenty
Lista dokumentów wymaganych do złożenia w formie papierowej w przypadku zakwalifikowania na studia
Dodatkowe informacje
Znajdź nas na mapie: Wydział Polonistyki