Code | S2-KNS-BG |
---|---|
Organizational unit | Center for Forensic Science University of Warsaw |
Field of studies | Graduate Programme in Forensic Biology and Forensic Genetics |
Form of studies | Full-time |
Level of education | Second cycle |
Educational profile | academic |
Language(s) of instruction | Polish |
Minimum number of students | 13 |
Admission limit | 25 |
Duration | 2 years |
WWW address | http://cns.uw.edu.pl/ |
Required document |
Studia Kryminalistyka i Nauki Sądowe w zakresie biologia i genetyka sądowa są przeznaczone dla absolwentów studiów licencjackich z zakresu biologii i dziedzin pokrewnych (w tym m.in. biochemii, bioinżynierii, ochrony środowiska, nanostruktur) oraz absolwentów studiów II stopnia (np. medycznych), ale także dla osób, które szczególnie interesują się najszybciej rozwijającym się w ostatnich latach i dającym największe możliwości identyfikacyjne działem kryminalistyki – badaniami DNA. Ujawnianie, zabezpieczanie i badanie różnego rodzaju śladów i dowodów rzeczowych, a następnie ich analiza w specjalistycznych laboratoriach stają się coraz bardziej skomplikowane, wymagające wiedzy na poziomie akademickim.
Dotychczas nie były w Polsce prowadzone studia kryminalistyczne na poziomie magisterskim, które w tak szerokim zakresie łączyłyby aspekty teoretyczne i praktyczne kryminalistyki i biologii molekularnej, dlatego nowy kierunek „Kryminalistyka i Nauki Sądowe w zakresie biologia i genetyka sądowa” oferuje szczegółowy i obszerny program obejmujący pełne spektrum nauk biologicznych stosowanych w praktyce kryminalistycznej, taktykę i strategię kryminalistyczną oraz daje absolwentom podstawy naukowe do późniejszego rozwijania wiedzy kryminalistycznej w zakresie biologii. Proponowane zajęcia obejmują metodologię badań kryminalistycznych oraz techniczne i laboratoryjne aspekty takich badań. Przedmiotem wykładów są także zagadnienia prawne i psychologiczne, gdyż ta część wiedzy kryminalistycznej jest niezbędna dla efektywnego prowadzenia i rozumienia istoty śledztw i procesów sądowych.
Studia mają charakter interdyscyplinarny, gdyż w ramach Centrum Nauk Sądowych UW współprowadzone są przez pięć wydziałów uniwersyteckich: Biologii, Chemii, Fizyki, Psychologii oraz Prawa i Administracji. Dzięki temu studenci mogą skorzystać z wiedzy wykładowców reprezentujących różne dziedziny i specjalizacje naukowe. Dodatkowo zajęcia prowadzone są również przez ekspertów zewnętrznych (np. z laboratoriów policyjnych) lub w jednostkach pozauniwersyteckich (np. zajęcia z medycyny sądowej na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym). Pozwala to na przekazanie podstaw wiedzy z kilku dyscyplin naukowych, które tworzą zręby współczesnej nauki kryminalistyki, a z drugiej strony umożliwia studentom zdobycie takich umiejętności, które będą mogły być wykorzystane w przyszłej pracy zawodowej.
Studia prowadzone są w trybie stacjonarnym tzn. odbywają się od poniedziałku do piątku w zakresie godzin 8:00 -20:00, zarówno na kampusie Centralnym tj na Krakowskim Przedmieściu jak i na Kampusie Ochota. Dodatkowo przewidziane są zajęcia terenowe w postaci tygodniowego wyjazdu oraz warsztaty praktyczne odbywające się w niektóre soboty i niedziele, o czym studenci są informowani z odpowiednim dużym wyprzedzeniem.
Po więcej informacji zapraszamy na stronę Centrum Nauk Sądowych lub do naszego biura ds. prowadzenia studiów pokój 4.29 w Centrum Nauk Biologiczno-Chemicznych Uniwersytetu Warszawskiego, ul Żwirki i Wigury 101 w Warszawie w godzinach od 9:00 do 15:00 od poniedziałku do piątku lub pod telefonem: +48 (22) 55 26 696.
Zasady kwalifikacji dla kandydatów z dyplomem polskim
O przyjęcie na stacjonarne studia drugiego stopnia na kierunku „Kryminalistyka i Nauki Sądowe w zakresie Biologia i Genetyka Sądowa” mogą się ubiegać osoby legitymujące się tytułem: licencjata, inżyniera lub magistra dowolnego kierunku studiów uczelni polskiej lub równoważnym tytułem uczelni zagranicznej.
Kandydat nieposiadający jeszcze dyplomu może przystąpić do rekrutacji pod warunkiem przedstawienia zaświadczenia o ukończeniu studiów.
Rekrutacja składa się z dwóch etapów.
Lista rankingowa w I etapie kwalifikacji tworzona jest na podstawie punktów otrzymanych za:
- średnią ocen uzyskanych w toku studiów wyższych, średnia ze studiów x 8 = liczba punktów, maksymalnie można uzyskać do 40 pkt. np. średnia ze studiów 4,0 x 8 = 32 pkt itd.
- dotychczasową aktywność naukową – w postaci publikacji z zakresu kryminalistyki lub dziedzin pokrewnych w tym biologii i genetyki sądowej (po 2 pkt. za publikację), udziału w konferencjach naukowych (po 1 pkt. za czynny udział w konferencji międzynarodowej, po 0,5 pkt. za czynny udział w konferencji krajowej) lub innych osiągnięć naukowych (np. nagrody; po 0,5 pkt za każde udokumentowane osiągnięcie). Maksymalnie można uzyskać 10 pkt.
W tym celu kandydat powinien przedstawić dokument: „Dotychczasowa aktywność naukowa”, stanowiący wykaz ewentualnych publikacji kandydata z zakresu kryminalistyki i dziedzin pokrewnych, konferencji lub szkoleń, w jakich uczestniczył lub innych osiągnięć naukowych. Dokument powinien mieć objętość max. jednej stronę formatu A4, czcionka Times New Roman 12, interlinia 1,5; wszystkie marginesy 2,5 cm; dokumenty w formacie doc., docx. lub odt.
Do drugiego etapu rekrutacji przystępuje 40 osób, które uzyskały najwyższą liczbę punktów.
Drugim etapem rekrutacji jest rozmowa kwalifikacyjna prowadzona w języku polskim. W trakcie rozmowy oceniana jest wiedza kandydata z zakresu biologii w tym genetyki. Nieobecność kandydata na rozmowie kwalifikacyjnej wyklucza go z postępowania rekrutacyjnego.
Po rozmowie kwalifikacyjnej sporządzona zostaje ostateczna lista rankingowa.
Kandydat może zdobyć maksymalnie 150 pkt., które wyliczone są na podstawie:
- średniej ocen uzyskanych w toku studiów wyższych - średnia ze studiów x 8 = liczba punktów, maksymalnie można uzyskać do 40 pkt. np. średnia ze studiów 4,0 x 8 = 32,0 pkt itd.
- dotychczasowej aktywności naukowej – w postaci publikacji z zakresu kryminalistyki lub dziedzin pokrewnych w tym biologii i genetyki sądowej (po 2 pkt. za publikację), udziału w konferencjach naukowych (po 1 pkt. za czynny udział w konferencji międzynarodowej, po 0,5 pkt. za czynny udział w konferencji krajowej) lub innych osiągnięć naukowych (np. nagrody; po 0,5 pkt za każde udokumentowane osiągnięcie). Maksymalnie można uzyskać 10 pkt.
- oceny wiedzy kandydata z zakresu biologii w tym genetyki na podstawie rozmowy kwalifikacyjnej – 0 do 100 pkt.
O przyjęciu na studia decyduje miejsce na liście rankingowej, utworzonej na podstawie ostatecznych wyników rekrutacji. Minimalny próg punktowy konieczny do zakwalifikowania na studia wynosi 100 pkt.
- Czym zajmuje się entomologia sądowa i z jakich narzędzi badawczych korzysta?
- Z jakich metod biologii molekularnej korzysta kryminalistyka?
- Jakich metod badawczych używa się przy określaniu pokrewieństwa między osobami?
- Co stanowi obiekt zainteresowania palinologów i jak gromadzone przez nich dane można wykorzystać w kryminalistyce?
- Jakie metody badawcze wykorzystywane są przy określaniu czasu, jaki upłynął od zgonu?
- Jakie informacje o biologii roślin są wykorzystywane w kryminalistyce?
- Jakie informacje o biologii grzybów są wykorzystywana w kryminalistyce?
- Jakie związki chemiczne upośledzają działanie układu nerwowego człowieka i jakie stosuje się metody ich wykrywania w płynach ustrojowych?
- Entomologia sądowa zwykle kojarzy się z używaniem owadów jako indykatorów do określenia czasu jaki upłynął od zgonu. Jakich innych danych, wykorzystywanych w kryminalistyce, dostarczają badania entomologiczne?
- W badaniach kryminalistycznych często korzystamy z analiz kwasów nukleinowych. Jakie inne związki chemiczne produkowane w organizmie człowieka mogą być źródłem informacji w badaniach kryminalistycznych?
- Do czego w kryminalistyce wykorzystywane są bazy danych z sekwencjami DNA zwierząt i człowieka?
- Dlaczego w kryminalistyce głównie korzystamy z metod opartych o analizy sekwencji DNA, a nie RNA i białek?
- Co to są toksyny i jakie znaczenie w kryminalistyce ma ich identyfikacja?
- Czym różnią się toksyny od trucizn i jakie znaczenie w badaniach kryminalistycznych ma wiedza o tych substancjach?
- Czym zajmuje się serologia i jakich danych dostarcza dla badań kryminalistycznych?
- Zwierzęta mogą być wektorami chorób i przez to są obiektem zainteresowania kryminalistyki – podaj przykłady związków przyczynowo skutkowych między rozwojem chorób, a źródłem infekcji, osadzając problem w kontekście badań kryminalistycznych.
- Wwóz produktów żywnościowych pochodzenia zwierzęcego na teren Polski spoza krajów UE jest ograniczony – wyjaśnij jaki cel mają takie restrykcje oraz omów metody biologiczne wykorzystywane do identyfikacji produktów pochodzenia zwierzęcego?
- Czym zajmuje się parazytologia i jakich danych dostarcza dla badań kryminalistycznych?
- Jaka jest historia badań, które doprowadziły do wykorzystywania DNA w kryminalistyce?
- Jaka jest treść konwencji waszyngtońskiej podpisanej w 1973 roku i jaki rzeczywisty wpływ ma ona na zachowanie fauny i flory na Ziemi?
- Co to jest program Natura 2000, jakie są zasady wyznaczania i funkcjonowania obszarów objętych tym programem?
- Jakie skutki może powodować sprzedaż żywności niedopuszczonej do obrotu w handlu na terenie określonego kraju, np. Polski? – zwróć uwagę na skutki biologiczne.
- Jaki wpływ na środowisko naturalne i dobrostan ludzi ma korzystanie z tworzyw polimerowych? – zwróć uwagę na skutki biologiczne osadzając problem w kontekście badań kryminalistycznych.
- Do jakich analiz w kryminalistyce mogą być wykorzystywane różne rodzaje mikroskopów świetlnych i elektronowych?
- Przez media i prasę codzienną od kilku lat przetacza się dyskusja o wpływie szczepionek na nasze zdrowie, pomimo że żadne argumenty przytaczane przez przeciwników szczepień nie mają uzasadnienia naukowego. Wyjaśnij jakie mogą być skutki zaniechania szczepień na poziomie populacji oraz omów metody pozwalające ustalić, czy osoba była poddana szczepieniu.
- Jakie znasz metody wykrywania czynników patogennych w organizmie zwierząt i człowieka?
- Jakie są główne przyczyny zgonów? – omów problem w odniesieniu do struktury wiekowej populacji Polski, Europy i świata.
- W jaki sposób owady mogą wpływać na obraz miejsca zdarzenia analizowany metodami powszechnie stosowanymi w kryminalistyce?
- Jakie znaczenie dla rozpoznania w analizach kryminalistycznych ma badanie metabolitów wtórnych powstających w organizmie człowieka?
- Co jest obiektem badań daktyloskopii genetycznej i jakich danych dostarcza kryminalistyce ta dziedzina?
Zasady kwalifikacji dla kandydatów z dyplomem zagranicznym
Dla kandydatów z dyplomem zagranicznym obowiązują takie same zasady, jak dla kandydatów z dyplomem uzyskanym w Polsce.
W trakcie rozmowy kwalifikacyjnej dodatkowo sprawdzana jest znajomość języka polskiego kandydata, który powinien posługiwać się językiem polskim w stopniu umożliwiającym studiowanie.
Wymagania dotyczące znajomości języka polskiego. >> Otwórz stronę! <<
Terminy
Termin rozmowy kwalifikacyjnej: 23 września 2019 r.
Ogłoszenie wyników: 25 września 2019 r.
Przyjmowanie dokumentów:
- I termin: 25.09.2019 11:00-17:00 oraz 26.09.2019-09:00-17:00
- II termin: 27.09.2019 - 28.09.2019 09:00-17:00
Opłaty
Opłata rekrutacyjna (w tym opłaty wnoszone za granicą)
Opłata za wydanie legitymacji studenckiej (ELS)
Wymagane dokumenty
Lista dokumentów wymaganych do złożenia w formie papierowej w przypadku zakwalifikowania na studia
Dodatkowe informacje
Znajdź nas na mapie: Centrum Nauk Sądowych