This is a test installation. It cannot be used for recruitment.

Degree programmes (first-cycle,second-cycle, long-cycle) - 2019/2020

switch registrations cancel selection

The offer displayed on this page is limited to the selected registration. If you want to see the rest of the offer, select a different registration.

Eurasian Studies

Details
Code S2-SEA
Organizational unit Faculty of Political Science and International Studies
Field of studies Eurasian Studies
Form of studies Full-time
Level of education Second cycle
Educational profile academic
Language(s) of instruction Polish
Minimum number of students 18
Admission limit 20
Duration 2 years
WWW address http://www.inp.uw.edu.pl/
Required document
  • Higher education
There is currently no active phase.

(show past turns)

Ogólna charakterystyka

Studia euroazjatyckie są odpowiedzią na rosnące potrzeby Polski i Unii Europejskiej, które poszukują specjalistów w zakresie badań porównawczych ustrojów i systemów politycznych, ekonomicznych, społecznych i kulturowych państw Eurazji (poradzieckich: Rosji, państw Europy Wschodniej, Azji Centralnej i Kaukazu oraz państw Bliskiego Wschodu). Państwa te niezależnie od tego, czy i w jakim stopniu będą zainteresowane integracją z UE, będą z tą organizacją współpracować. Z różnym natężeniem i w różnym zakresie będą wdrażać reformy, zmierzające do zwiększenia ich pozycji politycznej i konkurencyjności ekonomicznej w świecie. Dlatego też obie części naszego kontynentu eurazjatyckiego są zdane nie tyle na współistnienie, co na współpracę.

Olbrzymią rolę w tej współpracy mogą spełnić absolwenci studiów magisterskich na kierunku studia euroazjatyckie, specjaliści wykształceni na Wydziale Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych.

Studia przeznaczone są dla osób z tytułem zawodowym licencjata, inżyniera, magistra dowolnego kierunku studiów i są realizowane w formie stacjonarnej.

Kwalifikacja na studia odbywa się na podstawie rozmowy predyspozycyjnej.

Studia trwają cztery semestry.

Program studiów obejmuje zarówno historię wybranych państw, ich konfliktów zbrojnych, elementy ich polityki zagranicznej, transformację systemów politycznych jak i przedmioty odnoszące się do etnopolityki, kultury w ujęciu socjologicznym i politycznym, czy kształtowania elit politycznych i przywództwa politycznego. Na atrakcyjność programu wpływa również możliwość doboru przedmiotów zgodnie z zainteresowaniami studenta i pogłębienie studiów w zakresie wybranego obszaru Rosji i Europy Wschodniej, Azji Centralnej i Kaukazu lub Bliskiego Wschodu.

Zajęcia odbywają się od poniedziałku do piątku w godzinach 800 -2000, głównie na terenie Kampusu Centralnego Uniwersytetu Warszawskiego przy ul. Krakowskie Przedmieście.

Sylwetka absolwenta

Absolwent posiada wiedzę na temat mechanizmów funkcjonowania władzy politycznej, ruchów politycznych i grup nacisku, współczesnych wyzwań wybranych państw w perspektywie krajowej i międzynarodowej oraz ma umiejętność identyfikowania realnych i potencjalnych zagrożeń występujących w sferze politycznej.

Absolwent jest przygotowany do pracy w ośrodkach analiz politologicznych, wykonywania funkcji eksperta i doradcy oraz komentatora życia politycznego, szczególnie w odniesieniu do wybranych państw Europy Wschodniej, Azji Centralnej, Kaukazu i Bliskiego Wschodu.

 


Zasady kwalifikacji dla kandydatów z dyplomem polskim

Studia przeznaczone są dla osób z tytułem zawodowym licencjata, inżyniera, magistra lub równorzędnym.

Kandydat powinien:

  • posiadać ogólną wiedzę pozwalającą zrozumieć zjawiska i procesy polityczne zachodzące w skali globalnej, regionalnej (ze szczególnym uwzględnieniem państw Europy i Azji), państwowej i lokalnej, a także pozwalające analizować zależności między funkcjonowaniem instytucji politycznych, społeczeństw i jednostek ludzkich;
  • znać historyczne uwarunkowania oraz współczesne mechanizmy działania systemów politycznych (ze szczególnym uwzględnieniem państw Europy i Azji).

Kandydaci będą kwalifikowani na podstawie wyniku rozmowy predyspozycyjnej przeprowadzonej na podstawie wybranego przez kandydata artykułu naukowego podanego do wiadomości kandydatów na stronie IRK.

Sposób przeliczania punktów:

Podczas rozmowy predyspozycyjnej kandydat może uzyskać maksymalnie 50 punktów w wyniku oceny następujących predyspozycji i umiejętności:

  • analizy zawartości merytorycznej tekstu w kontekście historycznych, ekonomicznych, społecznych i kulturowych uwarunkowań omawianego zjawiska – 0-10 pkt.
  • rozumienia przyczyn przebiegu oraz prognozowania zjawiska omówionego w tekście – 0-10 pkt.
  • wnioskowania, syntezy i formułowania hipotez w doniesieniu do przyjętej perspektywy metodologicznej – 0-10 pkt.
  • ujmowania zjawisk na tle porównawczym – 0-10 pkt.
  • posługiwania się kategoriami politologicznymi – 0-5 pkt.
  • języka, stylu, kompozycji wypowiedzi – 0-5 pkt.

Artykuły naukowe, na podstawie których przeprowadzana jest rozmowa predyspozycyjna (kandydat samodzielnie wybiera jeden z niżej wskazanych artykułów):

  • Tadeusz Bodio, Wyjaśnienie cywilizacyjne w badaniach transformacji w Azji Centralnej, [w:] T. Bodio (red.), Przywództwo, elity i transformacje w krajach WNP: problemy metodologii badań, Aspra-JR, Warszawa 2010,
  • Andrzej Wierzbicki, Przywództwo i elity krajów WNP w perspektywie badań etnopolitycznych, [w:] T. Bodio (red.), Przywództwo, elity i transformacje w krajach WNP: problemy metodologii badań, Aspra-JR, Warszawa 2010,
  • Tadeusz Bodio, Z badań nad przywództwem i elitami politycznymi Kaukazu, Wprowadzenie do pracy,[w:] T. Bodio (red.), Kaukaz: transformacja przywództwa i elit politycznych, Aspra-JR, Warszawa 2012, 

 Artykuły są dostępne na stronie: https://wnpism.uw.edu.pl/oferta-dla-kandydatow/zagadnienia-kwalifikacyjne/

Zasady kwalifikacji dla kandydatów z dyplomem zagranicznym

Obowiązują takie same zasady, jak dla kandydatów z dyplomem uzyskanym w Polsce.

Wymagania dotyczące znajomości języka polskiego. >> Otwórz stronę! <<

 

Terminy

Termin rozmowy predyspozycyjnej: 20 września 2019 r.

Ogłoszenie wyników: 24 września 2019 r.

Przyjmowanie dokumentów: 

  • I    termin: 25 i 26.09.2019
  • II    termin: 27 i 30.09.2019 

Opłaty

Opłata rekrutacyjna (w tym opłaty wnoszone za granicą)

Opłata za wydanie legitymacji studenckiej (ELS)

 

Wymagane dokumenty

Lista dokumentów wymaganych do złożenia w formie papierowej w przypadku zakwalifikowania na studia

 

Dodatkowe informacje

Znajdź nas na mapie: Wydział Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych