Kod | NW2-EM |
---|---|
Jednostka organizacyjna | Wydział Nauk Ekonomicznych |
Kierunek studiów | International Economics |
Forma studiów | Niestacjonarne (wieczorowe) |
Poziom kształcenia | Drugiego stopnia |
Profil studiów | ogólnoakademicki |
Języki wykładowe | angielski |
Minimalna liczba studentów | 5 |
Limit miejsc | 20 |
Czas trwania | 2 lata |
Adres WWW | https://www.wne.uw.edu.pl/pl/ |
Wymagany dokument |
Celem kształcenia na kierunku International Economics jest wyposażenie absolwentów w dogłębną wiedzę z zakresu funkcjonowania gospodarki otwartej oraz integrację z głównym nurtem nauki światowej, w którym język angielski jest podstawowym środkiem komunikacji. Studia na kierunku International Economics są jedynym programem zaawansowanych studiów z ekonomii międzynarodowej w Polsce prowadzonym w języku angielskim, będącym odpowiednikiem programów oferowanych na czołowych uczelniach w Unii Europejskiej i Stanach Zjednoczonych i jedynym programem na WNE UW, w ramach którego istnieje możliwość uzyskania podwójnego dyplomu w Niemczech (Trier), Portugalii (Lizbona), Belgii (Leuvev), Chinach (Chengdu). Absolwenci potrafią biegle posługiwać się językiem angielskim, również w zakresie terminologii fachowej używanej w ekonomii i biznesie międzynarodowym.
Program łączy w sobie cechy zarówno programu badawczego, jak i zawodowego w zależności od obranej ścieżki specjalizacji. Badawczy wymiar programu zapewnia jego uczestnikom skrócenie ścieżki prowadzącej do doktoratu. Absolwenci potrafią formułować i rozwiązywać problemy ekonomiczne, zarówno w przyszłej pracy naukowej, eksperckiej, jak i w zastosowaniach biznesowych, przede wszystkim związanych z funkcjonowaniem gospodarek i firm w otoczeniu międzynarodowym. Międzynarodowy wymiar programu, przejawiający się, m.in, w codziennych interakcjach z cudzoziemcami sprawia, że uczestnicy programu od samego początku są przyzwyczajeni do pracy w wielokulturowym otoczeniu.
Studia oferują przedmioty (takie jak: International Trade Theory, International Labour Migration, Theory of Economic Integration), które w sposób zaawansowany pogłębiają wiedzę studentów z obszarów kluczowych dla teorii funkcjonowania gospodarki otwartej i wprost nawiązują do najnowszych osiągnięć w światowej literaturze przedmiotu. Dzięki nim student posiada pogłębioną wiedzę ogólną z zaawansowanej ekonomii, jej teorii i metod analitycznych (w obrębie mikroekonomii głównie w zakresie teorii gier i równowagi ogólnej, w obrębie makroekonomii głównie w zakresie problemów wzrostu gospodarczego, cykliczności, problemów monetarnych), ma dostęp do najnowszej wiedzy specjalistycznej z dziedziny ekonomii międzynarodowej m.in. zna i rozumie podstawowe teorie i mechanizmy funkcjonowania gospodarki otwartej w ujęciu makroekonomicznym, zaawansowanej teorii przepływów handlowych i finansowych, mechanizmów integracji gospodarczej, przepływów czynników produkcji i lokalizacji działalności gospodarczej na świecie. Zna i rozumie zasady analizowania transakcji międzynarodowych, funkcjonowania rynków międzynarodowych, polityki gospodarczej w warunkach gospodarki otwartej i współpracy międzynarodowej etc.
Student posiada zaawansowaną wiedzę z zakresu wykorzystania specjalistycznych narzędzi analitycznych (metod matematycznych, mikroekonometrii i makroekonomometrii) służących do prowadzenia własnych badań. Studia przygotowują studentów tej specjalności do kariery na szczeblach kierowniczych i eksperckich, w kraju i za granicą, zwłaszcza w zawodach wysoko wyspecjalizowanych analityków, specjalistów i konsultantów z dziedziny funkcjonowania handlu i finansów międzynarodowych. Szeroka znajomość teorii ekonomicznej oraz trendów we współczesnej gospodarce w skali międzynarodowej otwiera przed nimi możliwości zatrudnienia, zarówno w administracji publicznej, jak i w organizacjach pozarządowych oraz dynamicznie rozwijających się firmach konsultingowych. Solidne podstawy edukacji pozwalają także studentom na skuteczne podejmowanie własnej działalności gospodarczej.
Zasady kwalifikacji dla kandydatów z dyplomem polskim
1) Kandydaci muszą posiadać tytuł licencjata, inżyniera, magistra lub równoważny.
2) Kandydaci muszą przedstawić list motywacyjny oraz dwa listy rekomendacyjne od pracowników naukowych, posiadających stopień co najmniej doktora - wykładowców znających kandydata osobiście.
3) Kandydaci muszą przedstawić dokument dotyczący przebiegu studiów (suplement do dyplomu z krajów UE lub odpowiednik z innych krajów).
4) Kwalifikacja odbywa się na podstawie listy rankingowej. Punkty rankingowe oblicza się jako średnią ważoną, na którą składają się:
- punkty za list motywacyjny, przy czym można uzyskać maksymalnie 100 pkt. (waga
w końcowym rankingu 10%). Punkty przyznaje się za formę listu, argumentację kandydata, sposób opisu dotychczasowych doświadczeń edukacyjnych i zawodowych. - punkty za listy rekomendacyjne, przy czym można uzyskać maksymalnie 100 pkt za każdy list (waga w końcowym rankingu 10% za każdy list); punkty przyznaje się za opinię o kandydacie zaprezentowaną przez osoby rekomendujące i udokumentowany związek osób rekomendujących z karierą edukacyjną/zawodową kandydata.
- punkty przyznane za przedmioty zrealizowane w dotychczasowym toku studiów, przy czym za każdy przedmiot można otrzymać maksymalnie 100 pkt. (waga w końcowym rankingu 10% za każdy przedmiot). Pod uwagę bierze się wymiar zajęć z przedmiotu oraz uzyskaną ocenę.
5) Łącznie w procedurze rekrutacyjnej można uzyskać 100 pkt.
6) Przedmioty punktowane w rekrutacji:
- mikroekonomia,
- makroekonomia,
- statystyka matematyczna,
- rachunek prawdopodobieństwa,
- ekonometria,
- analiza matematyczna,
- międzynarodowe stosunki gospodarcze lub teoria handlu lub teoria wymiany międzynarodowej.
Wymagania dotyczące znajomości języka angielskiego. >> Otwórz stronę! <<
Zasady kwalifikacji dla kandydatów z dyplomem zagranicznym
Kandydaci kwalifikowani są na takich samych zasadach, jak kandydaci z dyplomem uzyskanym w Polsce.
Wymagania dotyczące znajomości języka angielskiego. >> Otwórz stronę! <<
Terminy
Ogłoszenie wyników: 19 września 2019 r.
Przyjmowanie dokumentów:
- I termin: 20 i 23.09.2019
- II termin: od 24 do 25.09.2019
- III termin: od 26 do 27.09.2019
Opłaty
Opłata rekrutacyjna (w tym opłaty wnoszone za granicą)
Opłata za wydanie legitymacji studenckiej (ELS)
Studia są płatne - wysokość opłat za studia
Wymagane dokumenty
Lista dokumentów wymaganych do złożenia w formie papierowej w przypadku zakwalifikowania na studia
Dodatkowe informacje
Znajdź nas na mapie: Wydział Nauk Ekonomicznych