To jest instalacja testowa. Nie można rekrutować się przy jej pomocy.

Studia I i II stopnia oraz jednolite studia magisterskie - 2019/2020

zmień rekrutację anuluj wybór

Oferta prezentowana na tej stronie ograniczona jest do wybranej rekrutacji. Jeśli chcesz zobaczyć resztę oferty, wybierz inną rekrutację.

Archeologia, stacjonarne, drugiego stopnia

Szczegóły
Kod S2-AR
Jednostka organizacyjna Wydział Historyczny
Kierunek studiów Archeologia
Forma studiów Stacjonarne
Poziom kształcenia Drugiego stopnia
Profil studiów ogólnoakademicki
Języki wykładowe polski
Minimalna liczba studentów 12
Limit miejsc 55
Czas trwania 2 lata
Adres WWW http://www.archeo.uw.edu.pl/
Wymagany dokument
  • Wykształcenie wyższe
Obecnie nie trwają zapisy.

(pokaż minione tury)

Kierunek objęty wsparciem z Europejskiego Funduszu Społecznego w Programie zintegrowanych działań na rzecz rozwoju Uniwersytetu Warszawskiego, realizowanym w ramach PO WER, ścieżka 3.5, którego beneficjentami będą studenci przyjęci na studia w roku akademickim 2019/2020.

  • Dziedzina: dziedzina nauk humanistycznych
  • Dyscyplina naukowa: archeologia

W roku akademickim 2019-2020 przypada 100-lecie Archeologii na Uniwersytecie Warszawskim. To wydarzenie oraz przystąpienie do Programu Zintegrowanych Działań na Rzecz Rozwoju Uniwersytetu Warszawskiego (ZIP) oraz nowy program studiów I stopnia skłoniły do przygotowania nowej koncepcji programu studiów stacjonarnych II stopnia na kierunku Archeologia.

Nowe wyzwania, przed którymi stoi archeologia w XXI wieku oraz oczekiwania ze strony studentów na otrzymanie profesjonalnej wiedzy, która pozwoli im na jej praktyczne zastosowanie w wykonywanym po studiach zawodzie stoją u podstaw proponowanego programu archeologicznych studiów magisterskich.

Student podczas swoich studiów zobowiązany będzie do wyboru jednego seminarium, które będzie obudowane zajęciami konwersatoryjnymi i praktycznymi. Zajęcia takie będą miały na celu pogłębienie wiedzy fachowej, interdyscyplinarnej i z zakresu problemów współczesnej archeologii i zarządzania dziedzictwem archeologicznym.

Ważnym elementem programu są „zajęcia wdrożeniowe”, które mają na celu przygotowanie do praktycznego zastosowania wyników pracy dyplomowej poza uczelnią (jest to m.in. opracowywanie materiałów z archeologicznych badań ratunkowych, organizacja projektów wystawienniczych, przygotowanie ścieżek dydaktycznych, projektów grantowych czy popularyzacja wiedzy archeologicznej).

Niewątpliwie zaletą nowego programu jest wprowadzenie zajęć, prowadzonych przez badaczy innych specjalności, jak chemików, botaników, geologów, konserwatorów i in., którzy blisko współpracują z archeologami podczas opracowywania zabytków.

W trakcie trwania studiów, podobnie, jak podczas studiów I stopnia, ważna będzie rola tutoringu, umożliwiająca indywidualną pracę studenta z wykładowcą, którą oprócz prawa do wyboru ścieżki kształcenia przez studenta, staje się dla niego motywacją do rozwoju własnych zainteresowań.

Istotną rolę w programie nauczania podobnie, jak na studiach I stopnia stanowią studenckie praktyki:

  • badania powierzchniowe, które zazwyczaj odbywają się wiosną lub jesienią;
  • badania wykopaliskowe, które odbywają się przede wszystkim w miesiącach letnich. Wykopaliska są prowadzone przez pracowników Instytutu Archeologii UW zarówno w Polsce, jak i zagranicą, m.in. w Egipcie, w Gruzji, w Armenii, w Uzbekistanie, w Bułgarii, we Włoszech na Sycylii oraz w Ameryce Południowej i w wielu innych miejscach;
  • praca warsztatowa/ praktyki muzealne. Zajęcia te w całości są poświęcone pracy nad materiałem archeologicznym w warunkach studyjnych w Instytucie Archelogii UW lub we współpracy z placówkami muzealnymi. Zajęcia odbywają się na Kampusie Głównym Uniwersytetu Warszawskiego w budynku Szkoły Głównej, który od kilkunastu lat jest siedzibą Instytutu Archeologii UW.

Szczegółowe informacje na temat programu stacjonarnych studiów II stopnia znajdują się stronie www.archeologia.uw.edu.pl w zakładce zajęcia.

Kandydaci, którzy nie posiadają dyplomu archeologii uzyskanego na kierunku archeologia w Instytucie Archeologii UW lub na innej uczelni, posiadającej akredytację Państwowej Komisji Akredytacyjnej na kierunek archeologia (pod warunkiem, że program nauczania archeologii na tej uczelni na pierwszym stopniu studiów pokrywa się w 60% z programem nauczania w Instytucie Archeologii UW) zobowiązani będą zaliczyć przedmioty uzupełniające z zakresu wprowadzenia do archeologii, metodyki archeologicznych badań terenowych i dziejów cywilizacji w liczbie 300 godzin podczas studiów II stopnia.

Podczas studiów student nabywa gruntowną i wszechstronną wiedzę w zakresie poszczególnych specjalności archeologii. Równocześnie otrzymuje wykształcenie ogólnohumanistyczne, pozwalające mu na współpracę z przedstawicielami innych dyscyplin w ramach badań interdyscyplinarnych.

Absolwent studiów magisterskich jest przygotowany do pracy samodzielnej oraz w placówkach naukowo-dydaktycznych, naukowo-badawczych, muzealnych i konserwatorskich.

Uzyskanie tytułu magistra archeologii oraz posiadanie odpowiedniego doświadczenia w badaniach wykopaliskowych, w myśl ustawy o ochronie zabytków, są niezbędne do otrzymywania koncesji na prowadzenie terenowych prac badawczych.

 


Zasady kwalifikacji dla kandydatów z dyplomem polskim

O przyjęcie na studia drugiego stopnia mogą ubiegać się osoby posiadające tytuł licencjata, magistra, inżyniera lub równoważny.

Na studia przyjęci zostaną kandydaci ze średnią obliczoną w następujący sposób: średnia ocen z całego toku studiów, stopień z pracy licencjackiej/ magisterskiej/ inżynierskiej oraz stopień z egzaminu licencjackiego/ magisterskiego/ inżynierskiego.

Sposób obliczenia wyniku końcowego:

  • średnia z toku studiów x 0,7
  • ocena z pracy dyplomowej x 0,2
  • ocena z egzaminu dyplomowego x 0,1

Maksymalna możliwa do zdobycia liczba punktów rekrutacyjnych wynosi 5.

Przyjęcia będą się odbywać w kolejności listy rankingowej ułożonej na podstawie powyższego wzoru do wyczerpania limitu.

Kandydaci, którzy nie posiadają dyplomu archeologii uzyskanego na kierunku archeologia w Instytucie Archeologii UW lub na innej uczelni, posiadającej akredytację Państwowej Komisji Akredytacyjnej na kierunek archeologia (pod warunkiem, że program nauczania archeologii na tej uczelni na pierwszym stopniu studiów pokrywa się w 60% z programem nauczania w Instytucie Archeologii UW) zobowiązani będą zaliczyć przedmioty uzupełniające z zakresu wprowadzenia do archeologii, metodyki archeologicznych badań terenowych i dziejów cywilizacji w liczbie 300 godzin podczas studiów II stopnia.

 

Zasady kwalifikacji dla kandydatów z dyplomem zagranicznym

Obowiązują takie same zasady, jak dla kandydatów z dyplomem uzyskanym w Polsce.

Kandydaci przystępują dodatkowo do rozmowy sprawdzającej znajomość języka polskiego w stopniu umożliwiającym studiowanie. Z rozmowy zwolnione są osoby posiadające certyfikat znajomości języka polskiego wydany przez Państwową Komisję Poświadczania Znajomości Języka Polskiego jako Obcego albo zaświadczenie o ukończeniu rocznego kursu przygotowawczego do podjęcia nauki w języku polskim. W celu oceny stopnia znajomości języka polskiego, prosimy o załączenie skanów niezbędnych dokumentów na koncie rejestracyjnym oraz o kontakt z komisją rekrutacyjną danego kierunku niezwłocznie po dokonaniu rejestracji.

Rozmowa sprawdzająca znajomość języka polskiego może odbyć się również przy użyciu komunikatora internetowego przesyłającego także obraz, np. typu Skype.

W celu ustalenia terminu rozmowy za pośrednictwem komunikatora kandydaci zgłaszają się w czasie trwania rejestracji do Komisji Rekrutacyjnej.

Potwierdzenie przez komisję rekrutacyjną wystarczającej znajomości języka polskiego jest warunkiem dopuszczenia kandydata do dalszego postępowania rekrutacyjnego.

Wymagania dotyczące znajomości języka polskiego. >> Otwórz stronę! <<

Rozmowa odbywać się będzie na podstawie tekstu w języku polskim z zakresu archeologii, długości 2 stron standardowego maszynopisu, z którym kandydat zapozna się przed rozmową. Podczas rozmowy kandydat powinien zreferować otrzymany tekst. Dodatkowo rozmowa dotyczyć będzie podstawowej ogólnodostępnej wiedzy z zakresu archeologii, ostatnich odkryć archeologicznych, o których kandydat słyszał w mediach oraz zainteresowań kandydata w dziedzinie archeologii. Czas rozmowy przewidziany jest na ok. 20 min.

Termin rozmowy sprawdzającej znajomość języka polskiego: 16 września 2019 r., godz. 11:00

 

Terminy

Ogłoszenie wyników: 20 września 2019 r.

Przyjmowanie dokumentów: 

  • I termin: 23-24 września 2019 r., godz. 10:00-15:00
  • II termin (w przypadku niewypełnienia limitu miejsc w pierwszym terminie): 25-26 września 2019 r., godz. 10:00-15:00
  • III termin (w przypadku niewypełnienia limitu miejsc w drugim terminie): 27 i 30 września 2019 r., godz. 10:00-15:00

 

Opłaty

Opłata rekrutacyjna (w tym opłaty wnoszone za granicą)

Opłata za wydanie legitymacji studenckiej (ELS)

 

Wymagane dokumenty

Lista dokumentów wymaganych do złożenia w formie papierowej w przypadku zakwalifikowania na studia

 

Dodatkowe informacje

Znajdź nas na mapie: Instytut Archeologii