Kod | S2-BN |
---|---|
Jednostka organizacyjna | Wydział Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii |
Kierunek studiów | Informacja naukowa i bibliotekoznawstwo |
Forma studiów | Stacjonarne |
Poziom kształcenia | Drugiego stopnia |
Profil studiów | ogólnoakademicki |
Języki wykładowe | polski |
Minimalna liczba studentów | 15 |
Limit miejsc | 21 |
Czas trwania | 2 lata |
Adres WWW | https://www.wdib.uw.edu.pl/ |
Wymagany dokument |
Kierunek studiów „Informacja naukowa i bibliotekoznawstwo” związany jest z naukami społecznymi, w programie pojawiają się również treści z nauk humanistycznych.
Wiodącą dyscypliną studiów jest Nauka o komunikacji społecznej i mediach. Inne dyscypliny, które są reprezentowane w programie studiów to: Psychologia, Historia, Językoznawstwo, Filozofia, Literaturoznawstwo.
Studia II stopnia na kierunku „Informacja naukowa i bibliotekoznawstwo” przygotowują do podjęcia pracy we wszystkich instytucjach związanych z nauką, edukacją, kulturą, gospodarką, administracja itd. - wszędzie tam, gdzie dokonuje się zarządzanie zróżnicowanymi zasobami informacji, projektowaniem i realizacją usług informacyjnych, szeroko rozumianym pośrednictwem między użytkownikiem (odbiorcą, czytelnikiem) a źródłami wiedzy i obiektami kultury.
Absolwenci posiadają kompetencje do pełnienia funkcji kierowniczych w bibliotekach i placówkach informacyjnych, jak również do prowadzenia własnej działalności gospodarczej związanej z realizowaniem usług informacyjnych lub udziałem w rynku wydawniczym i księgarskim.
W trakcie studiów zdobywają umiejętności potrzebne do realizacji wszystkich procesów informacyjnych (gromadzenie, opracowanie, udostępnianie), do projektowania, organizowania i prowadzenia zasobów i usług informacyjnych z uwzględnieniem ich specyfiki przedmiotowej, jak również do pracy z odbiorcami kultury i użytkownikami informacji, zwłaszcza w zakresie kształcenia ich kompetencji informacyjnych oraz rozpoznawania i realizacji potrzeb informacyjnych odpowiednio do kontekstu (nauka, edukacja, kultura, rozrywka, praca zawodowa itp.).
Studenci zdobywają też tzw. kompetencje miękkie, w tym organizacji pracy własnej, organizacji i udziału w pracach zespołowych, kierowania pracami innych, komunikowania wyników badań.
Studenci mają możliwość wyboru w ramach kierunku studiów jednej ze ścieżek specjalistycznych:
- architektura informacji i wiedzy (AIW);
- dziedzictwo kulturowe (DZK);
- edytorstwo (EDY);
- informacja i komunikacja w instytucjach kultury (IKE);
- organizacja i zarządzanie bibliotekami (OZB);
- zarządzanie informacją i wiedzą (ZIW),
Ścieżki te profilowane są wokół zagadnień architektury i zarządzania informacją, organizacji i zarządzania bibliotekami, działalności instytucji kultury, ochrony i promocji dziedzictwa kulturowego lub zagadnień edytorskich.
Seminaria magisterskie studenci wybierają odpowiednio do swoich zainteresowań i planów zawodowych.
Zajęcia prowadzą wykładowcy o uznanym dorobku naukowym, korzystając z nowoczesnych laboratoriów i specjalistycznego sprzętu niezbędnego w projektach digitalizacyjnych oraz kształceniu w zakresie zasobów otwartych czy edytorstwa cyfrowego.
Studenci zobowiązani są do zrealizowania praktyk specjalizacyjnych w wymiarze 60 godz., zgodnie z obraną ścieżką specjalistyczną. Mogą również skorzystać z oferty zagranicznych praktyk.
Studia przygotowują do kontynuowania edukacji i pracy badawczej na studiach III stopnia.
Zasady kwalifikacji dla kandydatów z dyplomem polskim
Kandydaci posiadający stopień licencjata, inżyniera lub magistra przedkładają dyplom lub indeks z wpisanym, zdanym egzaminem dyplomowym.
Kwalifikacja na studia odbywa się na podstawie sumy średniej ocen z toku studiów (z dokładnością do dwóch miejsc po przecinku) oraz punktów (maksymalnie 10) uzyskanych na podstawie rozmowy kwalifikacyjnej sprawdzającej predyspozycje kandydata do podjęcia studiów na kierunku informacja naukowa i bibliotekoznawstwo.
W trakcie rozmowy kwalifikacyjnej będą poruszane zagadnienia (na podstawie listy lektur) z zakresu podstaw wiedzy o bibliologii i informatologii, tj. książce, bibliotece, bibliografii i informacji.
Nieobecność na rozmowie kwalifikacyjnej dyskwalifikuje kandydata z całości postępowania rekrutacyjnego.
Wykaz lektur na rozmowę kwalifikacyjną na studia II stopnia
- S. Skórka, Fasety na nowo odkryte, „ZIN” 2014, 54(2), 92-109, http://medioteka.uw.edu.pl/dlibra/doccontent?id=1927&dirids=1.
- M. Szpunar, Sieć ukryta a sieć widzialna. O zasobach WWW nieindeksowanych przez wyszukiwarki, „Przegląd Kulturoznawczy” 2014, nr 1(19), 44-55, http://www.magdalenaszpunar.com/_publikacje/2014/5-PK Szpunar.pdf.
- J. Kolbuszewski, Kresy, Wrocław 1995.
- U. Dubravka, Czytanie wzbronione, przekł. D. J. Ćirlić, Izabelin 2004.
- U. Eco, Szaleństwo katalogowania, Poznań 2009.
- Ł. Gołębiewski, Gdzie jest czytelnik?, Warszawa 2012.
- B. Bieńkowska, Książka na przestrzeni dziejów, przy współpracy E. Maruszak, Warszawa 2005, http://jbc.bj.uj.edu.pl/dlibra/doccontent?id=359969.
- B. Klukowski, Księgarstwo i zawód księgarza w Polsce, Warszawa 2008.
Zasady kwalifikacji dla kandydatów z dyplomem zagranicznym
Obowiązują takie same zasady, jak dla kandydatów z dyplomem uzyskanym w Polsce.
Oceny kandydatów z dyplomem zagranicznym zostaną odpowiednio przeliczone i przyrównane do skali ocen obowiązującej na Uniwersytecie Warszawskim.
Wymagania dotyczące znajomości języka polskiego. >> Otwórz stronę! <<
Terminy
Termin rozmowy kwalifikacyjnej: 16 września 2019 r., godz. 12:00-20:00, ul. Nowy Świat 69, sala 320.
Ogłoszenie wyników: 20 września 2019 r.
Przyjmowanie dokumentów:
- I termin: 23 września 2019 r. (godz. 14:00-18:00), 24 września 2019 r. (godz. 10:00-14:00)
- II termin (w przypadku niewypełnienia limitu miejsc w pierwszym terminie): 25 września 2019 r. (godz. 14:00-18:00), 26 września 2019 r. (godz. 10:00-14:00)
- III termin (w przypadku niewypełnienia limitu miejsc w drugim terminie): 27 września 2019 r. (godz. 14:00-18:00), 30 września 2019 r. (godz. 10:00-14:00)
- kolejne terminy wyznaczone przez komisję rekrutacyjną, w przypadku niewypełnienia limitu miejsc w poprzednich terminach
Opłaty
Opłata rekrutacyjna (w tym opłaty wnoszone za granicą)
Opłata za wydanie legitymacji studenckiej (ELS)
Wymagane dokumenty
Lista dokumentów wymaganych do złożenia w formie papierowej w przypadku zakwalifikowania na studia
Dodatkowe informacje
Znajdź nas na mapie: Wydział Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii