Kod | S2-ECHJ |
---|---|
Jednostka organizacyjna | Wydział Chemii |
Kierunek studiów | Energetyka i chemia jądrowa |
Forma studiów | Stacjonarne |
Poziom kształcenia | Drugiego stopnia |
Profil studiów | ogólnoakademicki |
Języki wykładowe | polski |
Minimalna liczba studentów | 3 |
Limit miejsc | 6 |
Czas trwania | 2 lata |
Adres WWW | http://www.chem.uw.edu.pl/ |
Wymagany dokument |
Limit miejsc: 6, w tym: 5 miejsc dla kandydatów kwalifikowanych na podstawie wyników z dotychczasowych studiów oraz 1 miejsce dla kandydatów kwalifikowanych na podstawie egzaminu.
Studia prowadzone są w języku polskim.
- Dziedzina: nauki ścisłe i przyrodnicze, dyscyplina: nauki chemiczne
- Liczba semestrów: 4
- Liczba punktów ECTS konieczna do ukończenia studiów na danym poziomie: 120
- Tytuł zawodowy nadawany absolwentom: magister
- Zajęcia odbywają się na Kampusie Ochota, na Wydziale Chemii UW, przy ulicy Pasteura 1 oraz na Wydziale Fizyki, przy ulicy Pasteura 5.
- Szczegółowy program studiów dostępny jest tutaj.
Do podjęcia studiów II stopnia na kierunku Energetyka i Chemia Jądrowa nie jest wymagane ukończenie studiów I stopnia na tym kierunku, konieczny jest jedynie licencjat z chemii, fizyki lub nauk pokrewnych, zdobyty na dowolnej uczelni.
Na studiach II stopnia dostępne są dwie ścieżki kształcenia:
- Fizyka u podstaw Energetyki Jądrowej
Ścieżka ta obejmuje głównie zagadnienia fizyki reaktorowej, jak neutronika i zagadnienia cieplno-przepływowe oraz zaawansowanej fizyki jądrowej. W toku studiów odbędą się ćwiczenia laboratoryjne przy reaktorze jądrowym oraz pracę z symulatorami reaktora i oprogramowaniem do symulacji procesów zachodzących w reaktorze.
- Chemia Jądrowa
Ścieżka chemiczna obejmuje zagadnienia z obszaru energetyki jądrowej, chemii analitycznej izotopów promieniotwórczych, zaawansowanej fizyki jądrowej, wykorzystania źródeł promieniotwórczych w nauce, przemyśle i medycynie jak również problemy bezpieczeństwa jądrowego, w tym kwestie bezpiecznej pracy ze źródłami promieniowania jonizującego oraz sposoby postępowania w sytuacji kryzysowej związanej z wypadkami radiacyjnymi.
Wyboru specjalności dokonuje się po pierwszym semestrze. Na obu ścieżkach student ma dużą swobodę wyboru przedmiotów.
Absolwent studiów II stopnia kierunku Energetyka i Chemia Jądrowa:
- posiada interdyscyplinarną wiedzę z zakresu fizyki, chemii i medycyny jądrowej;
- jest merytorycznie przygotowany do rozwiązywania problemów technicznych i naukowych z wykorzystaniem izotopów promieniotwórczych, zarówno w skali laboratoryjnej jak i przemysłowej, w tym także badań środowiskowych;
- posiada umiejętność rozumienia działania urządzeń jądrowych: reaktorów jądrowych, akceleratorów;
- posiada praktyczną umiejętność detekcji promieniowania jonizującego, obsługi urządzeń dozymetrycznych, umiejętność oceny zagrożenia promieniowaniem jonizującym oraz znajomość sposobów ograniczania narażenia;
- umie pozyskiwać i opracowywać dane empiryczne, potrafi je wizualizować i interpretować, posiada umiejętność korzystania z literatury naukowej i technicznej, baz danych jądrowych;
- potrafi skutecznie komunikować się ze specjalistami oraz niespecjalistami w zakresie fizyki, chemii, nauk i technik jądrowych oraz dziedzin pokrewnych, nawiązując dyskusję naukową lub przyczyniając się do popularyzacji wiedzy.
- jest przygotowany do pracy w laboratoriach chemicznych oraz radiochemicznych.
Uzyskana wiedza pozwoli absolwentowi na podjęcie pracy w instytucjach związanych z wykorzystaniem energetyki jądrowej, chemii jądrowej, radioanalityką, medycyną jądrową oraz na kontynuowanie nauki, w tym podjęcia studiów 3 stopnia.
Zasady kwalifikacji dla kandydatów z dyplomem polskim
O przyjęcie na studia drugiego stopnia mogą ubiegać się osoby posiadające tytuł licencjata, magistra, inżyniera lub równoważny. Kandydat jest kwalifikowany na podstawie wyników osiągniętych w czasie dotychczasowych studiów lub na podstawie egzaminu pisemnego z fizyki i chemii. Kandydat może wybrać tylko jeden sposób kwalifikacji.
Kwalifikacja na podstawie wyników osiągniętych w czasie dotychczasowych studiów:
W przypadku postępowania kwalifikacyjnego na podstawie wyników osiągniętych w czasie dotychczasowych studiów każda ocena S uzyskana przez kandydata na studiach zostanie przeliczona na punkty zgodnie ze wzorem
Ocena znormalizowana = (S-Smin)/(Smax- Smin),
gdzie Smax jest najwyższą możliwą do zdobycia oceną, a Smin jest najniższą możliwą do zdobycia oceną. Wynik rekrutacyjny każdego kandydata będzie obliczany jako suma ocen znormalizowanych (po przeliczeniu) z przedmiotów uzyskanych na studiach, przy czym każda ocena znormalizowana będzie mnożona przez liczbę godzin danego przedmiotu oraz przez współczynnik zależny od rodzaju przedmiotu.
Współczynnik zależny od rodzaju przedmiotu wynosi odpowiednio:
- dla wykładów, ćwiczeń rachunkowych i laboratoriów z zakresu chemii: 2,0
- dla wykładów, ćwiczeń rachunkowych i laboratoriów z zakresu fizyki: 2,0
- dla wykładów i ćwiczeń rachunkowych z matematyki: 2,0
- dla przedmiotów z zakresu programowania i metod numerycznych: 2,0
- dla wykładów, ćwiczeń rachunkowych i laboratoriów z zakresu astronomii: 1,5
- dla wykładów, ćwiczeń rachunkowych i laboratoriów z zakresu biologii: 1,0
- dla pozostałych: 0,0
W przypadku postępowania kwalifikacyjnego na podstawie wyników osiągniętych w czasie dotychczasowych studiów warunkiem przyjęcia na studia jest uzyskanie końcowej liczby punktów rekrutacyjnych nie mniejszej niż 500 oraz zapewniającej miejsce na liście rankingowej mieszczące się w ramach obowiązującego limitu.
Kandydat przystępujący do kwalifikacji na podstawie wyników osiągniętych w czasie dotychczasowych studiów jest zobowiązany dostarczyć jako załączniki w systemie IRK:
- potwierdzony przez jednostkę, w której kandydat studiował, wypis ocen ze studiów z informacją o wymiarze godzinowym zajęć,
- oświadczenie podpisane przez kandydata, zawierające:
- wypis ocen ze studiów z informacją o wymiarze godzinowym zajęć, przy czym należy uwzględnić tylko przedmioty mające współczynnik większy od zera,
- wynik samodzielnie przeprowadzonych obliczeń punktów rekrutacyjnych wg powyższych reguł.
Kwalifikacja na podstawie egzaminu pisemnego z fizyki i chemii:
W przypadku postępowania kwalifikacyjnego na podstawie egzaminu pisemnego z fizyki i chemii, warunkiem przyjęcia na studia jest uzyskanie liczby punktów rekrutacyjnych nie mniejszej niż 50 oraz zapewniającej miejsce na liście rankingowej mieszczące się w ramach obowiązującego limitu. Maksymalna możliwa do zdobycia liczba punktów rekrutacyjnych wynosi 100.
Egzamin pisemny obejmuje zakres materiału z fizyki i chemii na poziomie studiów pierwszego stopnia.
Wymagania do egzaminu dostępne są tutaj.
Zasady kwalifikacji dla kandydatów z dyplomem zagranicznym
Kandydatów z dyplomem zagranicznym obowiązują takie same zasady, jak kandydatów z dyplomem uzyskanym w Polsce.
Kandydaci mogą zostać zobowiązani do przystąpienia dodatkowo do rozmowy sprawdzającej znajomość języka polskiego w stopniu umożliwiającym studiowanie. W celu oceny stopnia znajomości języka polskiego kandydaci proszeni są o załączenie skanów niezbędnych dokumentów na koncie rejestracyjnym oraz o kontakt z komisją rekrutacyjną danego kierunku niezwłocznie po dokonaniu rejestracji.
Potwierdzenie przez komisję rekrutacyjną wystarczającej znajomości języka polskiego jest warunkiem dopuszczenia kandydata do dalszego postępowania rekrutacyjnego.
Wymagania dotyczące znajomości języka polskiego. >> Otwórz stronę! <<
Terminy
Termin egzaminu: 17 września 2019 r.
Ogłoszenie wyników: 20 września 2019 r.
Przyjmowanie dokumentów:
- I termin: 23 i 24.09.2019 g:9.00-15.00
- II termin: 25 i 26.09.2019 g:9.00-15.00
- III termin: 27 i 30.09.2019 g:9.00-15.00
Opłaty
Opłata rekrutacyjna (w tym opłaty wnoszone za granicą)
Opłata za wydanie legitymacji studenckiej (ELS)
Wymagane dokumenty
Lista dokumentów wymaganych do złożenia w formie papierowej w przypadku zakwalifikowania na studia
Dodatkowe informacje
Znajdź nas na mapie: Wydział Chemii