Kod | S2-FLROS |
---|---|
Jednostka organizacyjna | Wydział Lingwistyki Stosowanej |
Kierunek studiów | Filologia rosyjska |
Forma studiów | Stacjonarne |
Poziom kształcenia | Drugiego stopnia |
Profil studiów | ogólnoakademicki |
Języki wykładowe | polski |
Minimalna liczba studentów | 10 |
Limit miejsc | 16 |
Czas trwania | 2 lata |
Adres WWW | http://www.ir.uw.edu.pl/pl/index.php |
Wymagany dokument |
Opis studiów
Studia stacjonarne drugiego stopnia na kierunku filologia rosyjska są przyporządkowane do dziedziny nauk humanistycznych i dyscyplin naukowych językoznawstwo oraz literaturoznawstwo. Ich celem jest wykształcenie specjalistów władających językiem rosyjskim w mowie i piśmie na poziomie C2 według Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego Rady Europy, wyposażonych w wiedzę kontekstową na temat przeszłości i współczesności Rosji w perspektywie kulturowej oraz społecznej. Katedra Rusycystyki jest jedyną jednostką na Uniwersytecie Warszawskim prowadzącą studia w zakresie filologii rosyjskiej, mającą prawie 70-letnią tradycję i szeroką rozpoznawalność w kraju i za granicą. Kształcenie w zakresie filologii rosyjskiej uzasadnia, z jednej strony, posługiwanie się językiem rosyjskim przez dużą część ludności świata, zamieszkującą nie tylko Federację Rosyjską, ale także liczne kraje europejskie i azjatyckie, oraz, z drugiej, znaczący wkład Rosjan w światowe dziedzictwo kulturowe i cywilizacyjne.
Studia na kierunku filologia rosyjska, oparte na połączeniu tradycji filologicznej z nowoczesną dydaktyką realioznawczą, są przeznaczone dla absolwentów różnych kierunków studiów licencjackich władających językiem rosyjskim na poziomie B2.
Studenci mają możliwość uzyskania uprawnień do wykonywania zawodu nauczyciela języka rosyjskiego na poziomie szkoły ponadpodstawowej w ramach fakultatywnego (nieobowiązkowego) modułu glottodydaktycznego. Zajęcia z modułu glottodydaktycznego stanowią dodatkową ofertę poza programem studiów.
Zajęcia kierunkowe, prowadzone przez doświadczoną kadrę katedry, odbywają się w jednym z budynków uniwersyteckich na Mokotowie przy ul. Szturmowej 4. Zajęcia rozpoczynają się najwcześniej o godz. 8.30, kończą najpóźniej o godz. 17.00; odbywają się we wskazane w siatce zajęć dni od poniedziałku do piątku. Zajęcia z przedmiotów kierunkowych i obowiązkowych przedmiotów o innym charakterze są ze sobą skorelowane w siatce zajęć. W gmachu przy ul. Szturmowej 4 jest zlokalizowana biblioteka, zapewniająca studentom literaturę naukową, a także gabinety pracowników katedry, odbywających w nich dyżury konsultacyjne.
Strona internetowa Katedry Rusycystyki
Sylwetka absolwenta
Efekty uczenia się obejmują wiedzę i umiejętności filologiczne w zakresie tendencji rozwojowych współczesnego języka rosyjskiego, problematyki literatury rosyjskiej oraz współczesnych realiów społeczno-politycznych i gospodarczych. Kształcenie w zakresie języka rosyjskiego, prowadzące do osiągnięcia poziomu C2, jest zorientowane w szczególności na pisemne i ustne wypowiedzi w obszarze języka ekonomii i finansów oraz specjalistyczne kompetencje w obszarze przekładu polsko-rosyjskiego i rosyjsko-polskiego w obrębie tekstów literackich i tekstów użytkowych. W zakresie kompetencji społecznych absolwent czuje współodpowiedzialność za zachowanie dziedzictwa kulturowego, ma potrzebę poszanowania odmiennych kultur, poglądów i postaw.
Studia na kierunku filologia rosyjska przygotowują do podjęcia indywidulanych i zespołowych badań naukowych, w tym w środowisku międzynarodowym. Absolwent jest przygotowany do samodzielnego prowadzenia badań naukowych w zakresie filologii rosyjskiej oraz upublicznienia ich wyników w postaci pisemnej i ustnej.
Ukończenie studiów na kierunku filologia rosyjska pozwala kontynuować naukę na studiach trzeciego stopnia lub podjąć pracę zawodową w instytucjach kultury, mediach, firmach handlowych, w szczególności w instytucjach, których celem jest współpraca między Polską i innymi państwami Unii Europejskiej a Federacją Rosyjską. Zrealizowanie zajęć fakultatywnego modułu glottodydaktycznego, przygotowujących do wykonywania zawodu nauczyciela, pozwala studentom nabyć uprawnienia do nauczania języka rosyjskiego w szkole ponadpodstawowej, a także w innych placówkach zajmujących się kształceniem w tym języku. Zdobyta wiedza i umiejętności oraz kompetencje społeczne zapewniają absolwentom elastyczność zawodową i otwartość na wyzwania społeczne współczesnego świata.
Zasady kwalifikacji dla kandydatów z dyplomem polskim
Próg kwalifikacji: 60 pkt
O przyjęcie na studia stacjonarne II stopnia mogą ubiegać się osoby, które uzyskały dyplom licencjata, magistra, inżyniera lub równoważny na dowolnym kierunku.
Postępowanie kwalifikacyjne obejmuje:
- egzamin z praktycznej znajomości języka rosyjskiego na poziomie C1 ESOKJ,
- egzamin z literatury rosyjskiej
Sposób obliczania punktów:
Maksymalna liczba punktów możliwych do uzyskania w postępowaniu kwalifikacyjnym wynosi 100 (50 punktów za egzamin z praktycznej znajomości języka rosyjskiego i 50 punktów za egzamin z literatury rosyjskiej).
Warunkiem dopuszczenia do dalszego postępowania kwalifikacyjnego jest uzyskanie co najmniej 30 punktów z egzaminu z praktycznej znajomości języka rosyjskiego na poziomie C1 i co najmniej 30 punktów z egzaminu z literatury rosyjskiej. Przyjęcie na studia odbywa się na podstawie listy rankingowej aż do wyczerpania limitu miejsc.
Oceny z egzaminów zostaną przeliczone na punkty w następujący sposób:
Praktyczna znajomość języka rosyjskiego C1 |
Literatura |
||
Ocena |
Liczba punktów |
Ocena |
Liczba punktów |
5,0 4,5 4,0 3,5 3,0 2,0 |
50 45 40 35 30 0 |
5, 0 4,5 4,0 3,5 3,0 2,0 |
50 45 40 35 30 0 |
Egzamin z praktycznej znajomości języka rosyjskiego na poziomie C1 (180 min)
Forma egzaminu : pisemna
Zakres i format egzaminu:Egzamin pisemny z praktycznej znajomości języka rosyjskiego na poziomie C1 weryfikuje poziom kompetencji językowych umożliwiających skuteczne i swobodne posługiwanie się językiem rosyjskim w celach akademickich oraz w życiu społecznym i zawodowym.
Test 1. Rozumienie tekstu ze słuchu (pyt. 1-10). Dwukrotne wysłuchanie autentycznego tekstu rosyjskiego o charakterze popularno-naukowym lub publicystycznym i odpowiadanie na pytania. Pytania do tekstu - zadania wyboru wielokrotnego, 4 opcje (a, b, c, d).
Typy i tematyka tekstów: wypowiedzi monologowe i dialogowe (wykład akademicki, debata naukowa, dyskusja profesjonalna) na tematy naukowe, społeczne, realioznawcze.
Test 2. Czytanie (pyt. 11-20). Czytanie autentycznego tekstu rosyjskiego i odpowiadanie na pytania.
Pytania do tekstu w formie zadań wyboru wielokrotnego, 4 opcje (a, b, c, d).
Typy i tematyka tekstów: teksty literackie i publicystyczne dotyczące problematyki naukowej, społecznej, kulturowej.
Test 3. Użycie języka
Test 3.1. (pyt. 21-40) Uzupełnianie luk w autentycznym tekście ciągłym przez dobieranie jednej poprawnej formy spośród czterech podanych do wyboru (głównie związki frazeologiczne, kolokacje, wybrane konstrukcje gramatyczne)
Test 3.2. (pyt. 41-50) Rozpoznawanie błędów gramatycznych i ortograficznych. W każdym zdaniu podkreślone są cztery elementy oznaczone a, b, c, d. Zaznaczanie elementu niepoprawnego.
Test 3.3. (pyt. 51-70) Uzupełnianie luk w zdaniach przez dobieranie jednej poprawnej formy spośród czterech podanych do wyboru.
Test 3.4. (pyt. 71-80) Uzupełnianie otwartych luk w autentycznym tekście ciągłym zgodnie z treścią i gatunkiem stylistycznym tekstu.
Test 4. Pisanie. Napisanie wypowiedzi (ok. 250 słów) w formie recenzji, artykułu, wyrażającego opinię na określony temat.
Wypowiedź pisemna oceniana jest według ustalonych kryteriów: zgodność wypowiedzi z tematem, płynność, spójność tekstu, poprawność gramatyczna i ortograficzna.
Wynik punktowy egzaminu pisemnego jest przeliczany na ocenę szkolną według przyjętej skali.
Egzamin z literatury rosyjskiej (60 min)
Forma egzaminu : pisemna
Zagadnienia egzaminacyjne:
Kandydat na studia II stopnia przygotowuje się do egzaminu pisemnego w języku rosyjskim, opartego na poniższych zestawach zagadnień z zakresu literatury rosyjskiej. Kandydat otrzyma losowo jeden zestaw.
Zestaw I
1. Charakterystyka postaci kobiecych i męskich w Eugeniuszu Onieginie Aleksandra Puszkina.
2. Anna Karenina Lwa Tołstoja – problematyka obyczajowa i moralna.
3. Dramaturgia Antona Czechowa.
Zestaw II
1. Postaci tragedii Borys Godunow Aleksandra Puszkina
2. Wojna i pokój Lwa Tołstoja jako powieść historyczna.
3. Zjawisko „odwilży” w literaturze rosyjskiej XX wieku.
Zestaw III
1. Obraz Petersburga w prozie Nikołaja Gogola - porównanie wybranych utworów.
2. Wymowa powieści Fiodora Dostojewskiego Zbrodnia i kara.
3. Trzy fale emigracji rosyjskiej XX wieku.
Zestaw IV
1. Bohater naszych czasów Michaiła Lermontowa i rozwój tendencji psychologicznych w literaturze romantycznej.
2. Obraz „gniazda szlacheckiego” w literaturze XIX wieku.
3. Kierunki w literaturze rosyjskiej przełomu XIX i XX wieku.
Zasady kwalifikacji dla kandydatów z dyplomem zagranicznym
Próg kwalifikacji: 60 pkt
O przyjęcie na studia stacjonarne II stopnia mogą ubiegać się osoby, które uzyskały dyplom licencjata, magistra, inżyniera lub równoważny na dowolnym kierunku.
Postępowanie kwalifikacyjne obejmuje:
- egzamin z praktycznej znajomości języka rosyjskiego na poziomie C1 ESOKJ,
- egzamin z literatury rosyjskiej
Warunkiem dopuszczenia kandydata z dyplomem zagranicznym do postępowania rekrutacyjnego jest potwierdzenie przez komisję rekrutacyjną wystarczającej do podjęcia studiów znajomości języka polskiego. Kandydaci z dyplomem zagranicznym, którzy nie posiadają certyfikatu znajomości języka polskiego wydanego przez Państwową Komisję Poświadczania Znajomości Języka Polskiego jako Obcego albo zaświadczenia o ukończeniu rocznego kursu przygotowującego do podjęcia nauki w języku polskim, przystępują do egzaminu sprawdzającego znajomość języka polskiego.
Sposób obliczania punktów:
Maksymalna liczba punktów możliwych do uzyskania w postępowaniu kwalifikacyjnym wynosi 100 (50 punktów za egzamin z praktycznej znajomości języka rosyjskiego i 50 punktów za egzamin z literatury rosyjskiej).
Warunkiem dopuszczenia do dalszego postępowania kwalifikacyjnego jest uzyskanie co najmniej 30 punktów z egzaminu z praktycznej znajomości języka rosyjskiego na poziomie C1 i co najmniej 30 punktów z egzaminu z literatury rosyjskiej. Przyjęcie na studia odbywa się na podstawie listy rankingowej aż do wyczerpania limitu miejsc.
Oceny z egzaminów zostaną przeliczone na punkty w następujący sposób:
Praktyczna znajomość języka rosyjskiego C1 |
Literatura |
||
Ocena |
Liczba punktów |
Ocena |
Liczba punktów |
5,0 4,5 4,0 3,5 3,0 2,0 |
50 45 40 35 30 0 |
5, 0 4,5 4,0 3,5 3,0 2,0 |
50 45 40 35 30 0 |
Egzamin z praktycznej znajomości języka rosyjskiego na poziomie C1 (180 min)
Forma egzaminu : pisemna
Zakres i format egzaminu:
Egzamin pisemny z praktycznej znajomości języka rosyjskiego na poziomie C1 weryfikuje poziom kompetencji językowych umożliwiających skuteczne i swobodne posługiwanie się językiem rosyjskim w celach akademickich oraz w życiu społecznym i zawodowym.
Test 1. Rozumienie tekstu ze słuchu (pyt. 1-10). Dwukrotne wysłuchanie autentycznego tekstu rosyjskiego o charakterze popularno-naukowym lub publicystycznym i odpowiadanie na pytania. Pytania do tekstu - zadania wyboru wielokrotnego, 4 opcje (a, b, c, d).
Typy i tematyka tekstów: wypowiedzi monologowe i dialogowe (wykład akademicki, debata naukowa, dyskusja profesjonalna) na tematy naukowe, społeczne, realioznawcze.
Test 2. Czytanie (pyt. 11-20). Czytanie autentycznego tekstu rosyjskiego i odpowiadanie na pytania.
Pytania do tekstu w formie zadań wyboru wielokrotnego, 4 opcje (a, b, c, d).
Typy i tematyka tekstów: teksty literackie i publicystyczne dotyczące problematyki naukowej, społecznej, kulturowej.
Test 3. Użycie języka
Test 3.1. (pyt. 21-40) Uzupełnianie luk w autentycznym tekście ciągłym przez dobieranie jednej poprawnej formy spośród czterech podanych do wyboru (głównie związki frazeologiczne, kolokacje, wybrane konstrukcje gramatyczne)
Test 3.2. (pyt. 41-50) Rozpoznawanie błędów gramatycznych i ortograficznych. W każdym zdaniu podkreślone są cztery elementy oznaczone a, b, c, d. Zaznaczanie elementu niepoprawnego.
Test 3.3. (pyt. 51-70) Uzupełnianie luk w zdaniach przez dobieranie jednej poprawnej formy spośród czterech podanych do wyboru.
Test 3.4. (pyt. 71-80) Uzupełnianie otwartych luk w autentycznym tekście ciągłym zgodnie z treścią i gatunkiem stylistycznym tekstu.
Test 4. Pisanie. Napisanie wypowiedzi (ok. 250 słów) w formie recenzji, artykułu, wyrażającego opinię na określony temat.
Wypowiedź pisemna oceniana jest według ustalonych kryteriów: zgodność wypowiedzi z tematem, płynność, spójność tekstu, poprawność gramatyczna i ortograficzna.
Wynik punktowy egzaminu pisemnego jest przeliczany na ocenę szkolną według przyjętej skali.
Egzamin z literatury rosyjskiej (60 min)
Forma egzaminu : pisemna
Zagadnienia egzaminacyjne:
Kandydat na studia II stopnia przygotowuje się do egzaminu pisemnego w języku rosyjskim, opartego na poniższych zestawach zagadnień z zakresu literatury rosyjskiej. Kandydat otrzyma losowo jeden zestaw.
Zestaw I
1. Charakterystyka postaci kobiecych i męskich w Eugeniuszu Onieginie Aleksandra Puszkina.
2. Anna Karenina Lwa Tołstoja – problematyka obyczajowa i moralna.
3. Dramaturgia Antona Czechowa.
Zestaw II
1. Postaci tragedii Borys Godunow Aleksandra Puszkina.
2. Wojna i pokój Lwa Tołstoja jako powieść historyczna.
3. Zjawisko „odwilży” w literaturze rosyjskiej XX wieku.
Zestaw III
1. Obraz Petersburga w prozie Nikołaja Gogola - porównanie wybranych utworów.
2. Wymowa powieści Fiodora Dostojewskiego Zbrodnia i kara.
3. Trzy fale emigracji rosyjskiej XX wieku.
Zestaw IV
1. Bohater naszych czasów Michaiła Lermontowa i rozwój tendencji psychologicznych w literaturze romantycznej.
2. Obraz „gniazda szlacheckiego” w literaturze XIX wieku.
3. Kierunki w literaturze rosyjskiej przełomu XIX i XX wieku.
Egzamin sprawdzający znajomość języka polskiego:
Potwierdzenie przez komisję rekrutacyjną wystarczającej do podjęcia studiów znajomości języka polskiego jest warunkiem dopuszczenia kandydata z dyplomem zagranicznym do dalszego postępowania rekrutacyjnego.
W celu oceny stopnia znajomości języka polskiego kandydaci proszeni są o załączenie na koncie rejestracyjnym skanów niezbędnych dokumentów: certyfikat znajomości języka polskiego wydany przez Państwową Komisję Poświadczania Znajomości Języka Polskiego jako Obcego albo zaświadczenie o ukończeniu rocznego kursu przygotowującego do podjęcia nauki w języku polskim.
Kandydaci z dyplomem zagranicznym, którzy nie posiadają certyfikatu znajomości języka polskiego wydanego przez Państwową Komisję Poświadczania Znajomości Języka Polskiego jako Obcego albo zaświadczenia o ukończeniu rocznego kursu przygotowującego do podjęcia nauki w języku polskim, przystępują do egzaminu sprawdzającego znajomość języka polskiego.
Forma egzaminu: ustna.
Zakres egzaminu: kandydat zapoznaje się z jednym współczesnym artykułem prasowym w języku polskim (o objętości jednej znormalizowanej strony) i odbywa rozmowę na jego temat.
Cel egzaminu: sprawdzenie rozumienia tekstu oraz umiejętności podjęcia i przeprowadzenia dyskusji na jego temat, obejmującej dłuższą spójną samodzielną wypowiedź ustną.
Pozytywny wynik egzaminu sprawdzającego znajomość języka polskiego stanowi warunek dopuszczenia do dalszego postępowania rekrutacyjnego. Za wynik egzaminu nie są przyznawane oddzielne punkty.
Termin egzaminu sprawdzającego znajomość języka polskiego (dla kandydatów, którzy nie przedstawili dokumentacji wystarczającej do potwierdzenia znajomości języka polskiego) - 24 lipca 2019 r., godz. 8:30, sala 412, gmach WLS UW, ul. Szturmowa 4
Wymagania dotyczące znajomości języka polskiego. >> Otwórz stronę! <<
Terminy
Termy egzaminów: 24 lipca 2019 r.
- egzamin pisemny z praktycznej znajomości języka rosyjskiego na poziomie C1 - godz. 10:00-13:00, sala 104, gmach WLS UW, ul. Szturmowa 4;
- egzamin pisemny z literatury rosyjskiej - godz. 13:30-14:30, sala 104, gmach WLS UW, ul. Szturmowa 4.
Ogłoszenie wyników: 29 lipca 2019 r.
Przyjmowanie dokumentów:
- I termin: 30 lipca - 1 sierpnia 2019 r., godz. 10:00-15:00
- II termin (w przypadku niewypełnienia limitu miejsc w pierwszym terminie): 2, 5 sierpnia 2019 r., godz. 10:00-15:00
- III termin (w przypadku niewypełnienia limitu miejsc w drugim terminie): 6-7 sierpnia 2019 r., godz. 10:00-15:00
Opłaty
Opłata rekrutacyjna (w tym opłaty wnoszone za granicą)
Opłata za wydanie legitymacji studenckiej (ELS)
Wymagane dokumenty
Lista dokumentów wymaganych do złożenia w formie papierowej w przypadku zakwalifikowania na studia
Dodatkowe informacje
Znajdź nas na mapie: Instytut Rusycystyki