To jest instalacja testowa. Nie można rekrutować się przy jej pomocy.

Studia I i II stopnia oraz jednolite studia magisterskie - 2019/2020

zmień rekrutację anuluj wybór

Oferta prezentowana na tej stronie ograniczona jest do wybranej rekrutacji. Jeśli chcesz zobaczyć resztę oferty, wybierz inną rekrutację.

Gospodarka przestrzenna, stacjonarne, drugiego stopnia

Szczegóły
Kod S2-GP
Jednostka organizacyjna Wydział Geografii i Studiów Regionalnych
Kierunek studiów Gospodarka przestrzenna
Forma studiów Stacjonarne
Poziom kształcenia Drugiego stopnia
Profil studiów ogólnoakademicki
Języki wykładowe polski
Minimalna liczba studentów 30
Limit miejsc 65
Czas trwania 2 lata
Adres WWW http://wgsr.uw.edu.pl/wgsr/index.php/pl/strona-glowna-2-2/
Wymagany dokument
  • Wykształcenie wyższe
Obecnie nie trwają zapisy.

Minione tury w tej rekrutacji:
  • Tura 1 (05.06.2019 00:00 – 11.09.2019 23:59)

Kierunek objęty wsparciem z Europejskiego Funduszu Społecznego w Programie zintegrowanych działań na rzecz rozwoju Uniwersytetu Warszawskiego, realizowanym w ramach PO WER, ścieżka 3.5, którego beneficjentami będą studenci przyjęci na studia w roku akademickim 2019/2020.

Kierunek Gospodarka przestrzenna przyporządkowany jest do dziedziny nauk społecznych oraz do dyscyplin: geografia społeczno-ekonomiczna i gospodarka przestrzenna, ekonomia i finanse, nauki o zarządzaniu i jakości, nauki o polityce i administracji, nauki socjologiczne

Dyscypliną wiodącą jest geografia społeczno-ekonomiczna i gospodarka przestrzenna.

Studia na kierunku Gospodarka przestrzenna służą zdobyciu szczegółowej wiedzy i umiejętności z zakresu funkcjonowania różnych rodzajów struktur przestrzennych; procesów konstytuujących różne rodzaje obszarów funkcjonalnych (miejskich, wiejskich, turystycznych, przemysłowych) oraz relacji między nimi; konstruowania i rozwijania więzi społecznych i ich przestrzennej manifestacji (w tym wiedza o kapitale społecznym); norm i reguł rządzących polityką rozwoju społeczno-gospodarczego i przestrzenną na wszystkich szczeblach zarządzania; tworzenia i rozwoju indywidualnej przedsiębiorczości.

Podstawowymi formami zajęć są: wykłady, ćwiczenia, laboratoria oraz proseminaria, seminaria i konwersatoria. O specyfice studiów decydują zajęcia terenowe.

Cechą charakterystyczną tych studiów, jest łączenie dydaktyki z badaniami naukowymi i uczestnictwo studentów w projektach badawczych realizowanych na WGSR. Zaangażowanie studentów w badania naukowe przygotowuje ich do samodzielnej pracy badawczej.

W ramach kierunku realizowane są trzy specjalności:

  • Zarządzanie strategiczne w samorządzie terytorialnym;
  • Urbanistyka i rewitalizacja;
  • Foresight terytorialny.

Wybór specjalności odbywa po zakończeniu cyklu zajęć z różnych dziedzin gospodarki przestrzennej (w pierwszym semestrze pierwszego roku), poprzez zadeklarowanie przez studenta wyboru jednej ze specjalności oraz zdanie testu. W przypadku zbyt dużej liczby chętnych na daną specjalność, decyduje wynik testu i dodatkowa rozmowa kwalifikacyjna.

Aktualny program studiów dostępny jest na stronie http://wgsr.uw.edu.pl/wgsr/index.php/pl/studenci/programy-studiow/

Po zaliczeniu wszystkich zajęć, napisaniu pracy i zdaniu egzaminu magisterskiego, absolwenci uzyskują tytuł magistra na kierunku gospodarka przestrzenna.

Zajęcia odbywa się w Kampusie Centralnym UW. Wydział dysponuje pomieszczeniami w trzech budynkach położonych w bliskim sąsiedztwie (ul. Krakowskie Przedmieście 30 i 32 oraz ul. Karowa 20). Łącznie WGSR posiada 20 sal dydaktycznych, w tym 3 sale komputerowe i jedną pracownię geochemiczną.

Zajęcia odbywają się od poniedziałku do piątku (na ćwiczeniach terenowych od poniedziałku do soboty).

Zajęcia terenowe odbywają się w różnych regionach Polski, niektóre tego typu zajęcia odbywają się również na stacji terenowej Wydziału, w Murzynowie koło Płocka.

Absolwent kierunku Gospodarka przestrzenna zna, rozumie i potrafi stosować: metody badań społecznych oraz technik planistycznych, w tym z wykorzystaniem narzędzi informatycznych; potrafi analizować i planować rozwój różnych struktur funkcjonalnych, między innymi związanych z usługami, zabudową mieszkaniową, kulturą, transportem miejskim i regionalnym oraz zielenią miejską; rozumie znaczenie biologicznego przywracania terenów zdegradowanych; potrafi tworzyć i poddawać krytycznej analizie wskaźniki rozwoju społeczno-gospodarczego; rozumie kluczowe dla gospodarowania przestrzenią koncepcje naukowe i potrafi wykorzystywać ich przesłanki w procesach podejmowania decyzji w ramach instytucji społecznych, politycznych i ekonomicznych oraz tych związanych z relacjami człowiek-środowisko przyrodnicze; umie dokonywać krytycznej oceny zjawisk zachodzących w związku z funkcjonowaniem samorządu terytorialnego i ukierunkowanej terytorialnie polityki państwa; potrafi dokonywać krytycznej oceny zjawisk zachodzących w ramach kształtowania krajobrazu; umie dokonywać wielowymiarowej oceny dokumentów, narzędzi finansowych i procedur; posiada umiejętności, które pozwalają łączyć wiedzę pochodzącą z wielu źródeł oraz wykorzystywać wielość źródeł do zdobywania wiarygodnych i przydatnych informacji; zna międzynarodowy kontekst posiadanej wiedzy i potrafi opisywać, analizować i planować procesy rozwojowe i procedury administracyjne z wykorzystaniem prawnego oraz społeczno-ekonomicznego kontekstu ogólnoeuropejskiego.

Po ukończeniu studiów możliwe jest kontynuowanie kształcenie na studiach trzeciego stopnia (doktorskich).

Możliwości zatrudnienia absolwentów:

  • urzędy centralne zajmujące się planowaniem przestrzennym i rozwojem regionalnym i lokalnym,
  • jednostki samorządowe wszystkich szczebli,
  • instytucje publiczne i prywatne zajmujące się planowaniem strategicznym układów terytorialnych, a także wykorzystaniem środków finansowych Unii Europejskiej,
  • przedsiębiorstwa zajmujące się planowaniem przestrzennym i projektowaniem urbanistycznym,
  • jednostki naukowo-badawcze,
  • przedsiębiorstwa funkcjonujące w sferze badań i rozwoju,
  • organizacje kreujące relacje biznes-administracja i biznes-nauka,
  • jednostki publiczne i prywatne zajmujące się analizami przestrzennymi i społeczno-gospodarczymi.

 


Zasady kwalifikacji dla kandydatów z dyplomem polskim

Próg kwalifikacji: 40 pkt.

O przyjęcie na studia mogą ubiegać się osoby, które uzyskały dyplom licencjata, magistra, inżyniera lub równoważny na dowolnym kierunku.

Zasady przyjęć na studia

W I turze rekrutacji podstawą do podjęcia decyzji o przyjęciu na studia jest lista rankingowa sporządzona według malejącej liczby punktów. Kandydat kwalifikowany jest na podstawie wyników osiągniętych w czasie dotychczasowych studiów lub wyniku egzaminu wstępnego.

Ścieżkę kandydowania na podstawie wyników osiągniętych w czasie dotychczasowych studiów mogą wybrać jedynie osoby legitymujące się dyplomem ukończenia stacjonarnych studiów I stopnia na kierunku gospodarka przestrzenna. Kandydat może wybrać tylko jeden sposób (ścieżkę) kwalifikacji. Wybór ścieżki kwalifikacji dokonywany jest w trakcie rejestracji w systemie IRK.

A. Kandydowanie na podstawie wyniku studiów I stopnia :

  1. osoba, która ukończyła stacjonarne studia I stopnia na kierunku gospodarka przestrzenna i legitymuje się dyplomem z ogólną oceną bardzo dobrą lub celującą (5,0) otrzymuje 80 punktów rankingowych;
  2. osoba z dyplomem z ogólną oceną dobrą plus (4,5) – 70 punktów rankingowych;
  3. osoba z dyplomem z ogólną oceną dobrą (4,0) – 60 punktów rankingowych;
  4. osoba z dyplomem z ogólną oceną dostateczną plus (3,5) – 50 punktów rankingowych;
  5. osoba z dyplomem z ogólną oceną dostateczną (3,0) – 40 punktów rankingowych.

B. Kandydowanie na podstawie wyniku egzaminu wstępnego:

kandydat rozwiązuje test z zakresu programu kierunku gospodarka przestrzenna obowiązującego na studiach I stopnia.
Zakres tematyczny egzaminu: podstawy ekonomii, geografia ekonomiczna, socjologia, historia urbanistyki, prawoznawstwo, grafika inżynierska, podstawy gospodarki przestrzennej, społeczno-kulturowe uwarunkowania gospodarki przestrzennej, przyrodnicze uwarunkowania gospodarowania przestrzenią, prawne uwarunkowania gospodarki przestrzennej i ochrony środowiska, ekonomika miast i regionów, samorząd terytorialny.
Test zawiera 50 zadań, za których rozwiązanie można zdobyć maksymalnie 100 punktów rankingowych.

W postępowaniu kwalifikacyjnym można zdobyć maksymalnie 80 punktów rankingowych (kandydując ścieżką „na podstawie wyniku studiów I stopnia”), lub do100 punktów rankingowych (kandydując ścieżką „na podstawie wyniku egzaminu wstępnego”.
Lista rankingowa jest wspólna dla wszystkich kandydatów (bez rozróżnienia, którą ścieżką kandydat jest rekrutowany), a punkty rankingowe traktowane są jednakowo.

Forma egzaminu: pisemny

W II i kolejnych turach rekrutacja odbywać się będzie wyłącznie ścieżką „Kandydowanie na podstawie wyniku studiów I stopnia na kierunku gospodarka przestrzenna. Kolejne tury rekrutacji będą otwarte w przypadku niewypełnienia limitu miejsc.

Zagadnienia egzaminacyjne:

Ekonomia

  • Elementarne pojęcia ekonomii.
  • Podstawowe kategorie gospodarki towarowo-pieniężnej.
  • Własność.
  • Przedsiębiorstwo.
  • Społeczno-ekonomiczne funkcje współczesnego państwa.
  • System pieniężno-kredytowy.
  • Budżet państwa.
  • Bezrobocie i zatrudnienie.
  • Problematyka wzrostu gospodarczego.
  • Międzynarodowa współpraca gospodarcza.

Geografia ekonomiczna

  • Przedmiot i działy geografii ekonomicznej.
  • Podstawowe zasoby środowiska przyrodniczego.
  • Zaludnienie i osadnictwo.
  • Użytkowanie ziemi.
  • Systemy rolnicze.
  • Lokalizacja przemysłu.
  • Rozmieszczenie usług.
  • Komunikacja i transport.
  • Zagospodarowanie turystyczne.
  • Oddziaływanie człowieka na środowisko.

Socjologia

  • Elementarne pojęcia i przedmiot socjologii.
  • Elementy historii myśli socjologicznej.
  • Główne teorie socjologii. Kierunki socjologii.
  • Szkoły socjologii. Metody i techniki badań socjologicznych.
  • Elementy socjologii wsi i rolnictwa.
  • Elementy socjologii pracy.
  • Socjologia miasta.

Historia urbanistyki

  • Dzieje urbanistyki.
  • Elementy historii architektury na tle warunków geograficznych oraz przemian cywilizacyjnych, kulturowych, społeczno-gospodarczych i politycznych.
  • Wartości dawnych układów urbanistycznych.
  • Rozwój urbanistyki i architektury polskiej na tle tendencji europejskich.
  • Współczesne rozwiązania urbanistyczne.

Prawoznawstwo

  • Ogólne wiadomości o prawie.
  • Źródła prawa.
  • Zarys historii prawa.
  • Elementy prawa państwowego i administracyjnego.
  • Podstawy prawa cywilnego.
  • Podstawy techniki prawodawczej.

Grafika inżynierska

  • Metody odwzorowania i restytucji elementów przestrzeni.
  • Metoda Monge’a.
  • Geometryczne kształtowanie form przestrzennych z zastosowaniem wielościanów, brył i powierzchni.
  • Zagadnienia inżynierskie związane z ukształtowaniem terenu.
  • Perspektywa i aksonometria.

Podstawy gospodarki przestrzennej

  • Przestrzenny wymiar gospodarki.
  • Użyteczność miejsc.
  • Odległość i koszty transportu.
  • Konkurencja w użytkowaniu ziemi.
  • Przestrzenne zróżnicowanie popytu i podaży.
  • Lokalne i regionalne rynki pracy.
  • Miasta i aglomeracje miejskie.
  • Typy regionów.
  • Nowe technologie a zmiany przestrzenne.
  • Główne modele gospodarki przestrzennej.
  • Przestrzenny rozwój gospodarki i społeczeństwa.

Społeczno-kulturowe uwarunkowania gospodarki przestrzennej

  • Przestrzeń jako dobro, przedmiot kształtowania i użytkowania.
  • Zachowania i potrzeby przestrzenne człowieka a kształtowanie środowiska.
  • Warunki życiowe ludności – praca, mieszkanie, wypoczynek.
  • Kontakty i więzi międzyludzkie w planowaniu przestrzennym.
  • Społeczne zróżnicowanie obszarów miejskich.
  • Etyka użytkowania przestrzeni.
  • Zrównoważony rozwój społeczno-gospodarczy.
  • Społeczno-kulturowe kryteria oceny dokumentów planistycznych.
  • Rozwiązywanie konfliktów.
  • Nowe tendencje w cywilizacji miejskiej i związane z nimi wyzwania dla polityki przestrzennej. Usługi publiczne. Ochrona dziedzictwa kulturowego.

Przyrodnicze uwarunkowania gospodarowania przestrzenią

  • Środowisko przyrodnicze – jego podstawowe elementy oraz podsystemy: atmosfera, litosfera, hydrosfera, biosfera.
  • Czynniki endo- i egzogeniczne mające wpływ na procesy zachodzą- ce na powierzchni ziemi.
  • Oddziaływanie procesów endo- i egzogenicznych na środowisko.
  • Ogniwa obiegu materii i energii w przyrodzie. Zasoby przyrodnicze jako podstawa gospodarowania i wyznacznik rozwiązań przestrzennych.
  • Środowiskowe ograniczenia rozwoju społeczno-gospodarczego.
  • Funkcjonowanie geoekosystemów.
  • Ewolucja środowiska przyrodniczego – rola czynników antropogenicznych.

Prawne uwarunkowania gospodarki przestrzennej i ochrony środowiska

  • Materialne prawo administracyjne dotyczące zagospodarowania przestrzennego, samorządu terytorialnego, użytkowania terenów, lokalizacji inwestycji, działalności budowlanej, ochrony dóbr kultury oraz ochrony środowiska przyrodniczego, w tym – ochrony przyrody, ochrony i kształtowania środowiska, ochrony gruntów rolnych i lasów, eksploatacji surowców mineralnych, robót górniczych, gospodarki wodnej.
  • Elementy prawa finansowego i gospodarczego.
  • Prawno-administracyjne formy działania samorządów terytorialnych, podmiotów gospodarczych i organów nadzoru państwowego.

Ekonomika miast i regionów

  • Miasto i otoczenie. Korzyści skali i efekty przerostu funkcji miejskich.
  • Techniczna infrastruktura miast.
  • Dojazdy do pracy i usług.
  • Usługi publiczne.
  • Usługi miejskie.
  • Obszary mieszkaniowe.
  • Wybór lokalizacji przedsiębiorstw.
  • Gospodarczy i przestrzenny rozwój miast.
  • Społeczne czynniki rozwoju miast.
  • Ekologiczne problemy rozwoju miast.
  • Aspekty ekonomiczne zrównoważonego rozwoju.
  • Zarządzanie miastami.
  • Struktura gospodarcza i przestrzenna regionów.
  • Regiony funkcjonalne i administracyjne.
  • Gospodarczy rozwój regionów.
  • Społeczno-gospodarcze zróżnicowanie regionów.
  • Konkurencyjność i mobilność gospodarki regionów.
  • Regiony problemowe.
  • Polityka regionalna.
  • Problemy restrukturyzacji gospodarki regionalnej. Euroregiony.

Samorząd terytorialny

  • Ustrój państwowy i samorządowy Polski.
  • Struktury władzy terenowej (i samorządowej) w innych państwach świata.
  • Funkcje organów administracji publicznej.
  • Samorząd terytorialny w Polsce.
  • Podstawowe zadania gminy, w tym w zakresie zaspokajania potrzeb zbiorowych mieszkańców.
  • Sejmiki samorządowe.
  • Zadania powiatów i samorządów województw.
  • Gospodarka lokalna – podstawowe zadania, ograniczenia, rozwój, źródła finansowania.
  • Strategie rozwoju lokalnego.
  • Podstawy gospodarki komunalnej.
  • Gospodarka finansowa i budżet gmin.

 

Zasady kwalifikacji dla kandydatów z dyplomem zagranicznym

Obowiązują takie same zasady, jak dla kandydatów z dyplomem uzyskanym w Polsce.

Oceny kandydatów z dyplomem zagranicznym zostaną odpowiednio przeliczone i przyrównane do skali ocen obowiązującej na Uniwersytecie Warszawskim.

Kandydaci (cudzoziemcy) mogą zostać zobowiązani do przystąpienia dodatkowo do rozmowy sprawdzającej znajomość języka polskiego w stopniu umożliwiającym studiowanie. W celu oceny stopnia znajomości języka polskiego kandydaci proszeni są o załączenie skanów niezbędnych dokumentów na koncie rejestracyjnym oraz o kontakt z komisją rekrutacyjną niezwłocznie po dokonaniu rejestracji.

Potwierdzenie przez komisję rekrutacyjną wystarczającej znajomości języka polskiego jest warunkiem dopuszczenia kandydata do dalszego postępowania rekrutacyjnego.

Wymagania dotyczące znajomości języka polskiego. >> Otwórz stronę! <<

Poziom znajomości języka polskiego będzie oceniany na podstawie umiejętności przedstawienia opisu środowiska geograficznego regionu zamieszkania/urodzenia kandydata, obejmującego następujące zagadnienia:

  • Charakterystyka fizycznogeograficzna i gospodarcza.
  • Zasoby środowiska przyrodniczego (surowce mineralne).
  • Historia i architektura regionu zamieszkania kandydata.
  • Ochrona przyrody (środowiska).

 

Terminy

Termin egzaminu: 17 września 2019 r.

Ogłoszenie wyników: 19 września 2019 r., godz. 10:00

Przyjmowanie dokumentów: 

  • I termin: 19-20, 23 września 2019 r., godz. 12:00-16:00
  • II termin (w przypadku niewypełnienia limitu miejsc w pierwszym terminie): 24-25 września 2019 r., godz. 13:00-16:00
  • III termin (w przypadku niewypełnienia limitu miejsc w drugim terminie): 26-27 września 2019 r., godz. 13:00-16:00
  • kolejne terminy wyznaczone przez komisję rekrutacyjną, w przypadku niewypełnienia limitu miejsc w poprzednich terminach

 

Opłaty

Opłata rekrutacyjna (w tym opłaty wnoszone za granicą)

Opłata za wydanie legitymacji studenckiej (ELS)

 

Wymagane dokumenty

Lista dokumentów wymaganych do złożenia w formie papierowej w przypadku zakwalifikowania na studia

 

Dodatkowe informacje

Znajdź nas na mapie: Wydział Geografii i Studiów Regionalnych