Kod | S2-KUESW |
---|---|
Jednostka organizacyjna | Wydział Lingwistyki Stosowanej |
Kierunek studiów | Kulturoznawstwo Europy Środkowo-Wschodniej |
Forma studiów | Stacjonarne |
Poziom kształcenia | Drugiego stopnia |
Profil studiów | ogólnoakademicki |
Języki wykładowe | polski |
Minimalna liczba studentów | 15 |
Limit miejsc | 60 |
Czas trwania | 2 lata |
Adres WWW | http://ksi.uw.edu.pl/ |
Wymagany dokument |
Kierunek objęty wsparciem z Europejskiego Funduszu Społecznego w Programie zintegrowanych działań na rzecz rozwoju Uniwersytetu Warszawskiego, realizowanym w ramach PO WER, ścieżka 3.5, którego beneficjentami będą studenci przyjęci na studia w roku akademickim 2019/2020.
Studia II stopnia łączą fundament teoretyczny, prezentujący teorię i metodologię badań nad kulturą oraz koncepcje regionu, z wymiarem praktycznym, obejmującym wiedzę o dziejach i współczesności kultur Europy Środkowo-Wschodniej, problematykę relacji interkulturowych i naukę języków krajów regionu. Zgodnie z takim profilem kształcenia, kierunek przyporządkowany jest do dziedziny nauk humanistycznych w dyscyplinie Nauki o kulturze i religii.
O oryginalności kierunku decyduje możliwość samodzielnego wyboru zakresu tematycznego studiów oraz połączenie wiedzy o kulturze krajów regionu z praktyczną nauką języka. Studenci mogą wybrać dwie spośród ścieżek kształcenia, odpowiadających poszczególnym krajom Europy Środkowo-Wschodniej (Białoruś, Czechy i Słowacja, Litwa i kraje bałtyckie, Niemcy i Austria, Rosja, Ukraina). Każda ścieżka składa się z bloków zajęć poświęconych historii, współczesnym obliczom i specyfice kultury kraju regionu oraz z zajęć językowych, na których studenci poznają języki wybranych przez siebie krajów na kolejnych poziomach zaawansowania. Bloki poświęcone kulturze krajów regionu obejmują m.in. kontekst interkulturowy, ze szczególnym uwzględnieniem konfliktów i relacji międzynarodowych w granicach regionu i w perspektywie globalnej, problematykę narodu, religii i tożsamości, a także zagadnienia związane z rozwojem i funkcjonowaniem mediów w wybranych przez studenta krajach (piśmiennictwo i druk, audiowizualność, nowe media). Dopełnieniem ścieżek są zajęcia poświęcone profilowanej pod kątem specyfiki regionu teorii i metodologii badań nad kulturą, swoistości regionu i jego miejscu w kulturze europejskiej. Istotne miejsce w programie zajmują warsztaty kompetencji miękkich. Cały program odwołuje się do koncepcji „wyobraźni antropologicznej” jako metody postrzegania i rozumienia zjawisk i procesów kształtujących odrębność i uniwersalność kultur regionu.
Integralną częścią programu studiów magisterskich jest studium terenowe, a więc wyjazd o charakterze naukowym i warsztatowym do znaczących miejskich i prowincjonalnych ośrodków kultury w Polsce i w krajach regionu (przykładowo: Wilno, Grodno, Lwów, Ośrodek Pogranicze w Sejnach). Studenci mogą też wyjeżdżać na studia częściowe w ramach programu Erasmus oraz korzystać z dofinansowania na badania własne.
Wiedza, umiejętności i kompetencje absolwentów studiów magisterskich pozwalają im zarówno na kontynuowanie nauki na kolejnych studiach magisterskich lub na studiach doktoranckich, przede wszystkich na kierunkach przyporządkowanych do dziedzin nauk humanistycznych i społecznych – a w ramach tych dziedzin również na prowadzenie badań naukowych w instytucjach akademickich i pozaakademickich – jak i na podjęcie pracy zawodowej.
Absolwenci kulturoznawstwa Europy Środkowo-Wschodniej, przygotowani do profesjonalnego podejmowania kwestii wielokulturowości i różnic kulturowych w regionie, znaleźć mogą zatrudnienie w sektorach takich jak: branża medialna i szerzej, opiniotwórcza (media tradycyjne i portale internetowe, w tym społecznościowe), służba publiczna (z możliwością pracy w dyplomacji i instytucjach międzynarodowych w ramach organizacji partnerskich i sojuszniczych - Unia Europejska, NATO, ONZ), instytucje kultury oraz organizacje samorządowe i pozarządowe. Z tej perspektywy znajomość całego regionu, który jest definiowany politycznie, kulturowo i gospodarczo na mapie świata, jest bardziej poszukiwana niż znajomość (nawet gruntowna, filologiczna) jednego kraju. Absolwenci kulturoznawstwa Europy Środkowo-Wschodniej nabywają umiejętności przydatnych również w branży turystycznej, handlowej i marketingowej, gdzie mogą pracować jako specjaliści do tworzenia strategii marketingowych w regionie, zdolni do przełożenia specyfiki regionu na język reklamy.
Zajęcia odbywają się od poniedziałku do piątku w kampusie UW Służew, w budynku Wydziału Lingwistyki Stosowanej przy ulicy Szturmowej 4.
Zasady kwalifikacji dla kandydatów z dyplomem polskim
Warunkiem ubiegania się o miejsce jest uzyskanie dyplomu licencjata, magistra, inżyniera lub równoważnego na dowolnym kierunku.
Listę rankingową układa się na podstawie średniej arytmetycznej z:
- wyniku rozmowy kwalifikacyjnej
- sumy punktów przyznanych za ocenę końcową na dyplomie ukończenia studiów wyższych oraz za średnią ocen z całego okresu studiów
I etap: rozmowa kwalifikacyjna. Kandydat musi uzyskać minimum 60 punktów. Mniejsza punktacja dyskwalifikuje kandydata do dalszego etapu.
Rozmowa kwalifikacyjna na studia będzie składać się z czterech pytań obejmujących kluczowe dla dalszego studiowania na kierunku elementy wiedzy podstawowej na temat regionu Europy Środkowo-Wschodniej, które będą podzielone na bloki tematyczne:
- Koncepcja regionu Europy Środkowo-Wschodniej – maks. 25 punktów
- Tło historyczno-politologiczno-społeczne regionu Europy Środkowo-Wschodniej – maks. 25 punktów
- Kultura i sztuka regionu Europy Środkowo-Wschodniej – maks. 25 punktów
- Region Europy Środkowo-Wschodniej współcześnie – maks. 25 punktów
Kandydat losuje cztery pytania (jedno z każdego bloku), za każde może uzyskać 25 punktów. Maksymalnie zaś - 100 punktów. Próg kwalifikacyjny - minimum 60 punktów.
II etap – Po uzyskaniu minimum 60 punktów z rozmowy, kandydat przechodzi do drugiego etapu. Na tym etapie komisja oblicza sumę punktów, na którą składają się: punkty za ocenę końcową na dyplomie ukończenia studiów wyższych oraz za średnią ocen z całego okresu studiów.
Ocena końcowa na dyplomie zostanie przeliczona według następującego schematu:
- Ocena celująca – 50 punktów
- Ocena bardzo dobra – 45 punktów
- Ocena dobra plus – 40 punktów
- Ocena dobra – 35 punktów
- Ocena dostateczna plus – 30 punktów
- Ocena dostateczna – 20 punktów
Średnia ocen z całego toku studiów zostanie przeliczona według następującego schematu:
- 5,00 – 50 punktów
- 4,99-4,5 – 45 punktów
- 4,49-4,0 – 40 punktów
- 3,99-3,5 – 35 punktów
- 3,49-3,00 – 30 punktów
Łącznie w postępowaniu kwalifikacyjnym kandydat może uzyskać maksymalnie 100 pkt.
Zagadnienia do rozmowy kwalifikacyjnej:
Blok I – Koncepcja regionu Europy Środkowo-Wschodniej
- Pojęcie regionu Europy Środkowo-Wschodniej
- Kryteria wyodrębnienia regionu Europy Środkowo-Wschodniej
- Kryterium historyczne regionu Europy Środkowo-Wschodniej
- Zasięg geograficzny regionu Europy Środkowo-Wschodniej
- Czynniki polityczne mające wpływ na wyodrębnienie się regionu Europy Środkowo-Wschodniej
Blok II – Tło historyczno-polityczno-społeczne
- Mapa etniczna regionu Europy Środkowo-Wschodniej
- Wpływ ważnych wydarzeń historycznych na kształt regionu Europy Środkowo-Wschodniej
- Wpływ polityki ZSRR/Rosji na kraje regionu Europy Środkowo-Wschodniej
- Kształtowanie się relacji Polski z innymi krajami regionu Europy Środkowo-Wschodniej
- Wpływ zmian politycznych, ustrojowych i społecznych na współczesny kształt regionu Europy Środkowo-Wschodniej
Blok III – Kultura i sztuka regionu Europy Środkowo-Wschodniej
- Literatura i sztuka regionu Europy Środkowo-Wschodniej
- Wydarzenia kulturalne związane z regionem Europy Środkowo-Wschodniej
- Najważniejsi przedstawiciele literatury, kultury i sztuki regionu Europy Środkowo-Wschodniej
- Kino regionu Europy Środkowo-Wschodniej
- Zjawiska i tradycje kultury charakterystyczne dla regionu Europy Środkowo-Wschodniej
Blok IV - Region Europy Środkowo-Wschodniej współcześnie
- Czasopisma, programy telewizyjne i radiowe, portale internetowe dotyczące problematyki regionu Europy Środkowo-Wschodniej
- Instytucje zajmujące się popularyzacją kultury i sztuki regionu Europy Środkowo-Wschodniej
- Aktualne problemy i zagrożenia regionu Europy Środkowo-Wschodniej
- Sytuacja polityczna w państwach regionu Europy Środkowo-Wschodniej
- Współczesne relacje i formy współpracy między krajami regionu Europy Środkowo-Wschodniej (idea Międzymorza, Grupa Wyszehradzka, Partnerstwo Wschodnie)
Zasady kwalifikacji dla kandydatów z dyplomem zagranicznym
Obowiązują takie same zasady, jak dla kandydatów z dyplomem uzyskanym w Polsce.
Średnie z toku studiów oraz oceny na dyplomie w przypadku kandydatów z dyplomem zagranicznym zostaną odpowiednio przeliczone i przyrównane do skali ocen obowiązującej na Uniwersytecie Warszawskim.
W przypadku kandydatów, którzy nie posiadają końcowej oceny ze studiów na dyplomie, punkty za średnią ocen uzyskanych z przedmiotów realizowanych na studiach są liczone podwójnie.
Wymagania dotyczące znajomości języka polskiego. >> Otwórz stronę! <<
Terminy
Termin rozmowy kwalifikacyjnej: 23 września 2019 r., godz. 11:00 - 15:00, sala 312 budynek Wydziału Lingwistyki Stosowanej ul. Szturmowa 4
Ogłoszenie wyników: 25 września 2019 r., godz. 09:00
Przyjmowanie dokumentów:
- I termin: 25-26 września 2019 r., godz. 10:00-13:00
- II termin: 27 i 30 września 2019 r., godz. 10:00-13:00
Opłaty
Opłata rekrutacyjna (w tym opłaty wnoszone za granicą)
Opłata za wydanie legitymacji studenckiej (ELS)
Wymagane dokumenty
Lista dokumentów wymaganych do złożenia w formie papierowej w przypadku zakwalifikowania na studia
Dodatkowe informacje
Znajdź nas na mapie: Katedra Studiów Interkulturowych Europy Środkowo-Wschodniej