Kod | S2-SP |
---|---|
Jednostka organizacyjna | Wydział Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych |
Kierunek studiów | Polityka społeczna |
Forma studiów | Stacjonarne |
Poziom kształcenia | Drugiego stopnia |
Profil studiów | ogólnoakademicki |
Języki wykładowe | polski |
Minimalna liczba studentów | 20 |
Limit miejsc | 40 |
Czas trwania | 2 lata |
Adres WWW | http://ips.uw.edu.pl |
Wymagany dokument |
Ogólna charakterystyka
Polityka społeczna jest częścią nauk o polityce, jednak od klasycznej politologii odróżnia ją to, że zajmuje się polityką bezpośrednio kształtującą codzienne życie ludzi . Studenci na kierunku polityka społeczna uczą się kształtować szczegółowe polityki publiczne wobec takich kwestii jak edukacja, ochrona zdrowia, zatrudnienie, migracje i integracja społeczno-kulturowa, mieszkalnictwo, rodzina czy niepełnosprawność.
Współczesne procesy polityczne, gospodarcze, społeczne i kulturowe, np. integracja regionalna w Europie, globalizacja i nasilenie migracji międzynarodowych, wzrost aktywności zawodowej kobiet, zmiany wzorów życia rodzinnego, stwarzają nowe problemy i wyzwania, które wymagają innowacyjnych i kreatywnych rozwiązań. Bez gruntownej i interdyscyplinarnej wiedzy o współczesnym świecie i jego przemianach trudno takie rozwiązania zaproponować.
Zmieniający się rynek pracy wciąż zgłasza zapotrzebowanie na dobrze i wszechstronnie przygotowanych absolwentów studiów wyższych, świadomych potrzeby samokształcenia, podnoszenia kwalifikacji, innowacyjności. Efektywne wykorzystanie środków Unii Europejskiej wymaga przygotowania fachowych kadr, które będą w stanie kompetentnie tworzyć projekty przedsięwzięć i wprowadzać je w życie. Potrzebna jest kadra twórców regionalnych i lokalnych strategii społecznych, ewaluatorów projektów i ich efektów.
Wąska specjalizacja odchodzi w przeszłość. Pracownicy i przedsiębiorcy są elastyczni, zmieniają miejsca pracy i kierunki działalności gospodarczej oraz uczą się przez całe zawodowe życie. Studia na polityce społecznej proponują podróż po świecie współczesnych nauk społecznych z wyraźniejszym niż gdzie indziej nastawieniem na problemy życia codziennego i zawodowego ludzi oraz dają wiedzę i umiejętności ich rozwiązywania.
Program studiów
Studia przeznaczone są dla osób z tytułem zawodowym licencjata, inżyniera, magistra dowolnego kierunku studiów i są realizowane w formie stacjonarnej. Kwalifikacja na studia odbywa się na podstawie wyników rozmowy predyspozycyjnej. Studia trwają cztery semestry.
Studia drugiego stopnia przygotowują do samodzielnego realizowania badań społecznych, przeprowadzania analizy prawnej dokumentów, analizy statystycznej danych ilościowych, tworzenia programów aktywizujących społeczność lokalną, projektowania strategii rozwoju gminy albo kampanii społecznej.
Student kierunku polityka społeczna nabywa umiejętności niezbędne do pracy w:
- instytucjach centralnych i lokalnych (ministerstwa i urzędy centralne, instytucje szczebla wojewódzkiego, powiatowego i gminnego),
- firmach ubezpieczeniowych, działach personalnych przedsiębiorstw, agencjach doradztwa personalnego,
- instytucjach ubezpieczeń społecznych (ZUS, KRUS),
- instytucjach i firmach specjalizujących się w wykorzystywaniu środków funduszy strukturalnych Unii Europejskiej,
- publicznych służbach zatrudnienia, agencjach zatrudnienia, instytucjach szkoleniowych, dialogu społecznego oraz partnerstwa lokalnego,
- organizacjach pozarządowych (organizacje pożytku publicznego, stowarzyszenia, organizacje pracodawców i związki zawodowe),
- organizacjach międzynarodowych,
- jednostkach badawczo-rozwojowych,
- firmach badawczych,
- instytucjach rozwoju regionalnego i lokalnego,
- instytucjach rehabilitacji społecznej i zawodowej osób niepełnosprawnych,
- instytucjach wsparcia rodziny, pomocy i integracji społecznej.
Szczegółowy program studiów II stopnia (magisterskich) na stronie: http://ips.uw.edu.pl/wp-content/uploads/2019/02/program_PS_II_2017.pdf
Sylwetka absolwenta
Absolwent studiów uzyskuje wiedzę teoretyczną z zakresu polityki społecznej oraz o przyczynach, sposobach diagnozowania, łagodzenia, zapobiegania i rozwiązywania problemów i kwestii społecznych w wymiarze indywidualnym, grupowym, lokalnym, narodowym i ponadnarodowym. Uzyskuje też podstawową wiedzę politologiczną, socjologiczną i ekonomiczną, a także o instrumentach prawnych i finansowych polityki społecznej, zadaniach i funkcjonowaniu instytucji sfery społecznej (ubezpieczenia społeczne, pomoc społeczna, rynek pracy, samorząd lokalny, organizacje pozarządowe).
Absolwent posiada umiejętności stosowania i rozwijania teoretycznych wskazań polityki społecznej, badania i pogłębiania analizy rzeczywistości społecznej, krytycznej analizy procesów powstawania i rozwiązywania problemów i kwestii społecznych, prognozowania przebiegu procesów społecznych, projektowania rozwiązań indywidualnych i grupowych problemów społecznych, poszukiwania nowatorskich sposobów realizacji zadań różnych podmiotów polityki społecznej, animowania współpracy z europejskimi strukturami kreującymi i realizującymi zadania z zakresu polityki społecznej.
Absolwent posiada umiejętności udzielania wsparcia osobom, rodzinom i grupom wymagającym interwencji, sporządzania projektów socjalnych i ich ewaluacji.
Zasady kwalifikacji dla kandydatów z dyplomem polskim
Studia przeznaczone są dla osób z tytułem zawodowym licencjata, inżyniera, magistra lub równorzędnym.
Kandydat powinien:
- posiadać ogólna wiedzę pozwalającą rozumieć zjawiska i problemy społeczne;
- znać historyczne uwarunkowania oraz współczesne mechanizmy rozwiązywania kwestii i problemów społecznych.
Kandydaci będą kwalifikowani na podstawie rozmowy predyspozycyjnej przeprowadzonej na podstawie artykułu naukowego podanego do wiadomości kandydatów na stronie IRK.
Sposób przeliczania punktów:
Podczas rozmowy predyspozycyjnej kandydat może uzyskać maksymalnie 50 punktów w wyniku oceny następujących predyspozycji i umiejętności:
- analizy zawartości merytorycznej tekstu w kontekście ekonomicznych, społecznych i kulturowych uwarunkowań omawianego zjawiska- 0-20 pkt.
- rozumienia przyczyn przebiegu oraz prognozowania zjawiska omówionego w tekście- 0-20 pkt.
- posługiwania się kategoriami z zakresu polityk publicznych- 0-5 pkt.
- języka, stylu kompozycji wypowiedzi- 0-5 pkt.
Artykuł naukowy, na podstawie którego przeprowadzana jest rozmowa predyspozycyjna:
- B. Szatur-Jaworska, Debata publiczna o wieku emerytalnym w Polsce, Problemy Polityki Społecznej nr 37(2) z 2017 r., http://www.problemypolitykispolecznej.pl/images/czasopisma/37/PPS-37-91-115.pdf
Zasady kwalifikacji dla kandydatów z dyplomem zagranicznym
Obowiązują takie same zasady, jak dla kandydatów z dyplomem uzyskanym w Polsce.
Wymagania dotyczące znajomości języka polskiego. >> Otwórz stronę! <<
Terminy
Termin rozmowy predyspozycyjnej: 19-20 września 2019 r.
Ogłoszenie wyników: 24 września 2019 r.
Przyjmowanie dokumentów:
- I termin: 25 i 26.09.2019
- II termin: 27 i 30.09.2019
Opłaty
Opłata rekrutacyjna (w tym opłaty wnoszone za granicą)
Opłata za wydanie legitymacji studenckiej (ELS)
Wymagane dokumenty
Lista dokumentów wymaganych do złożenia w formie papierowej w przypadku zakwalifikowania na studia
Dodatkowe informacje
Znajdź nas na mapie: Wydział Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych