To jest instalacja testowa. Nie można rekrutować się przy jej pomocy.

Studia I i II stopnia oraz jednolite studia magisterskie - 2019/2020

zmień rekrutację anuluj wybór

Oferta prezentowana na tej stronie ograniczona jest do wybranej rekrutacji. Jeśli chcesz zobaczyć resztę oferty, wybierz inną rekrutację.

Ukrainistyka z językiem angielskim, stacjonarne, drugiego stopnia

Szczegóły
Kod S2-URA
Jednostka organizacyjna Wydział Lingwistyki Stosowanej
Kierunek studiów Ukrainistyka z językiem angielskim
Forma studiów Stacjonarne
Poziom kształcenia Drugiego stopnia
Profil studiów ogólnoakademicki
Języki wykładowe polski
Minimalna liczba studentów 6
Limit miejsc 10
Czas trwania 2 lata
Adres WWW http://www.ukraina.uw.edu.pl/
Wymagany dokument
  • Wykształcenie wyższe
Obecnie nie trwają zapisy.

(pokaż minione tury)

Celem studiów magisterskich na kierunku ukrainistyka z językiem angielskim jest wykształcenie specjalistów w zakresie językoznawstwa i literaturoznawstwa ukraińskiego, posiadających kompetencje językowe (w tym tłumaczeniowe) dotyczące języka ukraińskiego na poziomie C2 wg ESOKJ oraz języka angielskiego na poziomie C1+.

Zarówno na studiach licencjackich, jak i magisterskich studenci mają możliwość fakultatywnego wyboru i uczestnictwa w praktycznych zajęciach z języka rosyjskiego ( w tym tłumaczeniowych).

Ośrodek badawczo-dydaktyczny Katedry Ukrainistyki jest usytuowany w południowej części miasta. Kampus południowy znajduje się w bliskiej odległości od stacji metra Służew oraz Wilanowska. Jest dobrze skomunikowany z centrum Warszawy i resztą stolicy. Zarówno na studiach licencjackich, jak i na magisterskich zajęcia odbywają się zwykle w godzinach od 8:30 – 15:15, 4-5 dni w tygodniu, w budynku naukowo-dydaktycznym na ul. Szturmowej 4.

Studenci Katedry Ukrainistyki maja możliwość wyjazdów na studia semestralne do uczelni ukraińskich, krajowych (w ramach programu MOST) oraz w krajach UE (w ramach programu ERASMUS).

Wszystkie niezbędne informacje, dotyczące studiowania na kierunku ukrainistyka z językiem angielskim znajdują się na stronie internetowej Katedry Ukrainistyki w zakładce Dla Studenta.

Absolwenci studiów II stopnia kierunku ukrainistyka z językiem angielskim są wyposażeni w pogłębioną wiedzę teoretyczną, ogólnohumanistyczną oraz specjalistyczną z dziedziny językoznawstwa i literaturoznawstwa, które pozwalają na prowadzenie unikatowych badań naukowych w obszarze ukrainistyki. W związku z szerokim spectrum działalności badawczej pracowników KU każdy student ma zapewnioną możliwość realizacji indywidualnych zainteresowań naukowych oraz uczestnictwa w projektach zespołowych, a także upubliczniania wyników swoich badań na konferencjach naukowych oraz w wydawnictwach katedralnych. Absolwenci wyposażeni są ponadto w umiejętności praktyczne związane z wysokimi kompetencjami językowymi: znajomością języka ukraińskiego na poziomie C2 oraz języka angielskiego na poziomie C1+. Dodatkowym atutem jest umożliwienie zainteresowanym studentom podniesienia kompetencji językowych z zakresu języka rosyjskiego do poziomu B2-C1 (zajęcia fakultatywne). Program studiów przewiduje również kształcenie w zakresie teorii i praktyki translatorskiej, co pozwala na rozwijanie\nabycie kompetencji tłumaczeniowych w zakresie języka wiodącego i dodatkowego. Studia magisterskie na kierunku ukrainistyka z językiem angielskim adresowane są do absolwentów różnych kierunków studiów II stopnia, legitymujących się znajomością języka ukraińskiego na poziomie co najmniej C1 oraz języka angielskiego na poziomie co najmniej B2.

Wysokie kompetencje o charakterze specjalistycznym umożliwiają absolwentom studiów magisterskich na kierunku ukrainistyka z językiem angielskim kontynuację nauki na studiach III stopnia lub podjęcie pracy zawodowej w instytucjach kultury, instytucjach europejskich współpracujących z Ukrainą, organizacjach pozarządowych, mediach, szkolnictwie itp.

 


Zasady kwalifikacji dla kandydatów z dyplomem polskim

O przyjęcie na studia mogą ubiegać się osoby, które uzyskały dyplom licencjata, magistra, inżyniera lub równorzędny na dowolnym kierunku.

Warunkiem stawianym kandydatom jest potwierdzenie znajomości języka ukraińskiego przynajmniej na poziomie C1 oraz angielskiego przynajmniej na poziomie B2.

Dokumentami potwierdzającymi znajomość ww. języków mogą być:

  • oceny z egzaminu z języka ukraińskiego, języka angielskiego na świadectwie maturalnym,
  • dyplom ukończenia studiów wyższych w zakresie filologii ukraińskiej lub ukrainistyki oraz certyfikaty, świadectwo maturalne, dyplomy szkół wyższych potwierdzające znajomość języka angielskiego,
  • certyfikaty znajomości języka ukraińskiego co najmniej na poziomie C1, a także certyfikaty znajomości języka angielskiego co najmniej na poziomie B2.

Pozostali kandydaci przystępują do rozmowy kwalifikacyjnej z języków, z których nie posiadają potwierdzenia znajomości. Rozmowa ma na celu określenie poziomu znajomości języków w stopniu umożliwiającym studiowanie.

W celu oceny stopnia znajomości ww. języków, kandydaci proszeni są o załączenie skanów niezbędnych dokumentów na koncie rejestracyjnym oraz o kontakt z komisją rekrutacyjną niezwłocznie po dokonaniu rejestracji.

Potwierdzenie przez komisję rekrutacyjną wystarczającej znajomości ww. języków jest warunkiem dopuszczenia kandydata do dalszego postępowania rekrutacyjnego.

W przypadku zgłoszenia się większej liczby kandydatów niż przewidziany limit miejsc zostanie utworzona lista rankingowa na podstawie średniej arytmetycznej, na którą składają się: ocena końcowa na dyplomie ukończenia studiów wyższych oraz średnia ocen z całego okresu studiów.

Zagadnienia egzaminacyjne

Українська мова

С1

Виберіть одну із запропонованих тем для розмови:

  1. Музика в моєму житті. Якій музиці ви віддаєте перевагу? Чому?
  2. Яка функція фільмів: розважати глядача чи формувати морально-етичні ідеали? Чому? Наведіть аргументи і поясніть свій вибір.
  3. Жінки в політиці. Опишіть риси характеру та здібності необхідні сучасним жінкам у політиці.
  4. Навіщо люди займаються спортом? Наведіть аргументи.
  5. Розкажіть про книгу, яка справила на Вас найбільше враження. Чому? Поясніть.
  6. Театр і сучасність. Поділіться враженнями від театральної вистави, яку Ви нещодавно відвідали.
  7. Волонтерство у світі. Чи варто бути волонтером? Наведіть аргументи і поясніть свій вибір.

Język polski

B1

1. Proszę wypowiedzieć się na jeden z poniższych tematów:

  1. Jakie są plusy i minusy podróżowania samochodem w dużym mieście? Jaka jest Pana/Pani opinia?
  2. Dokąd Pan/Pani lubi jeździć na wakacje? Lepiej jechać w góry czy nad morze? Jaka jest Pana/Pani opinia?
  3. Jak urządziłby Pan/ urządziłaby Pani swoje mieszkanie?
  4. Zdrowie jest najważniejsze. Czy zgadza się Pan/Pani z tą opinią? Jak Pan/Pani dba o swoje zdrowie?

2. Proszę wykonać jedno z następujących zadań:

  1. Jest Pan/Pani na przyjęciu, na którym nikogo Pan/Pani nie zna. Proszę się przedstawić osobie, która siedzi obok Pana/Pani i prawdopodobnie też jest pierwszy raz w tym towarzystwie.
  2. Proszę przekonać swoją koleżankę/kolegę, że powinna wyjechać na studia/do pracy za granicę.
  3. Kupił Pan / kupiła Pani komputer, który po dwóch dniach przestał działać. Proszę iść do sklepu i złożyć reklamację.
  4. W tym tygodniu do Pana/Pani mieszkania przyjdzie hydraulik usunąć awarię w łazience. Niestety, musi Pan/Pani być wtedy w pracy. Proszę iść do sąsiada/sąsiadki i poprosić o pomoc.

3. Proszę opisać fotografię otrzymaną podczas egzaminu oraz przedstawioną na niej sytuację.

Język angielski

Oral Examination

B2+ upper-intermediate

Please choose one of the suggested topics for the conversation and present it for 3 minutes:

  1. What are the positive and negative aspects of the Internet in relation to communication? Provide at least 3 examples of each and analyse them.
  2. Explain the quotation: “A house is a machine for living in.” Le Corbusier, 1887-1965, Swiss architect.
  3. What do you think is the most iconic building in your country? Do you think it is a good representation of your architectural culture? Why? Why not? Give at least 3 arguments.
  4. “Modern architecture is ugly compared with classical styles”. Do you agree with the statement? Why? Why not? Give reasons and explain your choice.
  5. Analyse the impact of globalisation up to now on your own life and your country. Give arguments in order to elaborate your opinion.
  6. Do you think art is important in people’s lives? Why? Why not? Give arguments in order to elaborate your opinion.
  7. Describe a well-known painting or piece of art you have seen or known about. Talk about the following topics: 1) what it looks like; 2) what is interesting about it; 3) why it is well-known; 4) your attitude towards it.
  8. What do you understand by a culture? What comes into your mind?
  9. Explain the quotation: “The limits of my language mean the limits of my word.” Ludwig Wittgenstein, 1889-1951, German philosopher.
  10. The heritage of a society is those aspects or things from the past that are considered important to its culture today. What parts of your heritage are you most proud of?
  11. What do you think are the typical features of your own national culture? Give at least 3 examples and analyse them.
  12. Have you ever made any cultural mistakes? What were they? What mistakes do visitor to your country sometimes make?

B1 intermediate

Please choose one of the suggested topics for the conversation and present it for 3 minutes:

  1. What tells you more about a person’s personality: their appearance, their voice, their attitude or something else? Give arguments and analyse them.
  2. Which person in your life has motivated you the most?
  3. Is charisma the most important quality to possess if you want to be successful in your career? If not, what other qualities are important?
  4. How much of your own country have you visited? What are the most interesting places there?
  5. Explain the quotation: “Travelling broadens the mind”. Give arguments in order to explain your opinion.
  6. Language is the most important part of cultural identity. Do you agree with the statement? Give arguments in order to explain your opinion.
  7. Education is basically a social experience. The atmosphere is the most important thing. Do you agree with the statement? Give arguments in order to explain your opinion.
  8. Make a list of reasons for going to university (at least 3). Explain your opinion.
  9. What type of TV and radio programmes, books, music and films do you like? Can you describe one of your favorites from each field?
  10. Do you think that a language other than English should be used as an "international language"? Why? Why not?
  11. To what extent do you agree that it's better to learn language as a child? Why or why not? Give arguments and explain them.
  12. What is the best way to learn a foreign language? Give at least 5 tips, explain them.

 

Zasady kwalifikacji dla kandydatów z dyplomem zagranicznym

Obowiązują takie same zasady, jak dla kandydatów z dyplomem uzyskanym w Polsce.

Wymagania dotyczące znajomości języka polskiego. >> Otwórz stronę! <<

Wymagania dotyczące znajomości języka angielskiego. >> Otwórz stronę! <<

 

Terminy

Termin egzaminu: 23 września 2019 r.  godzina 11:00

Ogłoszenie wyników: 25 września 2019 r.

Przyjmowanie dokumentów: 

    • I termin:  25 - 26.09.2019, godz. 10.00 - 13.00
    • II termin:  27 i 30.09.2019 godz. 10.00 - 13.00

 

Opłaty

Opłata rekrutacyjna (w tym opłaty wnoszone za granicą)

Opłata za wydanie legitymacji studenckiej (ELS)

 

Wymagane dokumenty

Lista dokumentów wymaganych do złożenia w formie papierowej w przypadku zakwalifikowania na studia

 

Dodatkowe informacje

Znajdź nas na mapie: Katedra Ukrainistyki