Kod | NZ2-SC |
---|---|
Jednostka organizacyjna | Wydział Filozofii i Socjologii |
Kierunek studiów | Socjologia |
Forma studiów | Niestacjonarne (zaoczne) |
Poziom kształcenia | Drugiego stopnia |
Profil studiów | ogólnoakademicki |
Języki wykładowe | polski |
Limit miejsc | 5 |
Czas trwania | 2 lata |
Adres WWW | http://www.is.uw.edu.pl/ |
Wymagany dokument |
Studia II stopnia, prowadzone w obszarze nauk społecznych i dyscyplinie nauki socjologiczne, trwają 4 semestry i mają wartość 120 punktów ECTS.
Oferta dydaktyczna IS charakteryzuje się naciskiem na:
- zapoznanie studentów ze spektrum podejść teoretycznych w socjologii, tak klasycznych, jak i współczesnych;
- teoretyczne i praktyczne przygotowanie do prowadzenia badań społecznych, zarówno o charakterze ilościowym, jak i jakościowym.
Program studiów zakłada realizację następujących ogólnych celów kształcenia:
- nabycie przez absolwenta pogłębionej wiedzy z zakresu socjologii oraz pogłębionej wiedzy w ramach wybranej subdyscypliny;
- przygotowanie do samodzielnego projektowania i realizowania projektów badawczych;
- ukształtowanie umiejętności i kompetencji umożliwiających efektywną pracę zespołową;
- nabycie kompetencji niezbędnych do dzielenia się nabytą wiedzą oraz wykorzystywania nabytych umiejętności w życiu społecznym i zawodowym;
- ukształtowanie wrażliwości etycznej, refleksyjności, poczucia odpowiedzialności oraz postaw prospołecznych.
W trakcie I roku studenci realizują zajęcia w ramach:
- bloku teoretycznego , poznając główne filozoficzne i metodologiczne problemy nauk społecznych, zgłębiając kluczowe problemy badawcze i teoretyczne współczesnej socjologii oraz ćwicząc krytyczną analizę wybranych prac socjologicznych i interpretację wyników badań;
- bloku metodologicznego , gdzie rozwijają kompetencje badawcze (także w zakresie ewaluacji) realizując własne projekty badawcze;
- proseminarium , na którym przygotowywane są założenia prac magisterskich (w tym rozdział planowanej pracy bądź projekt badawczy wraz z krytycznym przeglądem literatury przedmiotu);
- puli zajęć o charakterze fakultatywnym – także ogólnouniwersyteckich. Zajęcia fakultatywne mogą być prowadzone w ramach specjalizacji (o ile w danym roku akademickim specjalizacje są uruchamiane). Specjalizacje to:
- Badania społeczne i rynkowe w praktyce - skierowana do osób zainteresowanych pracą w firmach badawczych, działach badawczych korporacji, odpowiedzialnych za zamawianie badań społecznych w ramach instytucji publicznych, kładzie nacisk na wykształcenie pogłębionych umiejętności samodzielnego planowania i realizowania projektów badawczych.
- Etniczność, konflikt, globalizacja – problemy zróżnicowania kulturowego współczesnego świata - skierowana do osób, które mogą stykać się z problemami wynikającymi ze zróżnicowania kulturowego: pracujących w organizacjach pozarządowych, pedagogów, urzędników, pracowników firm międzynarodowych, branży turystycznej i instytucji kultury. W trakcie zajęć studenci uzyskują umiejętność pogłębionego analizowania zjawisk kulturowych we wszystkich ich wymiarach: lokalnym i globalnym, etnicznym, narodowym i religijnym, obyczajowym i związanym ze stylem życia.
- Polityki publiczne - koncentruje się na przekazaniu wiedzy i umiejętności przydatnych do planowania i analizowania programów interwencji podejmowanych na rzecz dobra wspólnego. Programy zajęć odwołują się do perspektywy nauki o politykach publicznych (ang. public policy) i oferują przegląd teorii, metod i technik analitycznych użytecznych dla osób pracujących w jednostkach administracji publicznej i organizacjach pozarządowych prowadzących diagnozy społecznych kwestii na użytek działań praktycznych, planujących i wdrażających takie działania i prowadzących ich ewaluacje.
- Socjologia płci. Społeczne, kulturowe i polityczne uwarunkowania sytuacji kobiet i mężczyzn - skierowana do wszystkich zainteresowanych poszerzeniem wiedzy o społeczno - kulturowych uwarunkowań płci. Pozwala rozwinąć wiedzę o najważniejszych koncepcjach płci kulturowej i biologicznej jak również poznać wyniki najnowszych badań pokazujących role odgrywane przez kobiety i mężczyzn w życiu społecznym, ekonomicznym i politycznym.
- Stosunki pracy i zasoby ludzkie - buduje wiedzę i umiejętności dotyczące obszaru pracy ludzkiej. Podstawowy cel to ukształtowanie zdolności pobudzania współdziałania w różnych środowiskach pracy w kierunku bardziej harmonijnych stosunków i zapobiegania konfliktom.
Na II roku studenci realizują kolejne zajęcia z bloku teoretycznego i badawczego (poznając zaawansowane techniki analizy danych), a w ścisłej współpracy z promotorem przygotowują pracę magisterską.
Absolwenci znajdują pracę na stanowiskach związanych z wykonywaniem, prowadzeniem, zlecaniem, monitorowaniem i analizą badań społecznych oraz diagnostyką procesów społecznych i zjawisk kulturalnych w administracji publicznej, firmach badań społecznych i rynkowych, organizacjach trzeciego sektora, firmach public relations, w mediach i instytucjach kultury, firmach konsultacyjnych, rekrutacyjnych, PR-owych. Studia dają dobre przygotowanie do podjęcia studiów doktoranckich oraz studiów podyplomowych.
Wszystkie zajęcia odbywają się w soboty i niedziele w Instytucie Socjologii na Karowej 18. Aktualny program studiów wraz z planem zajęć dostępne są na stronie: www.is.uw.edu.pl.
Zasady kwalifikacji
Kandydaci muszą mieć zaliczony co najmniej pierwszy rok studiów II stopnia na innym akredytowanym kierunku socjologicznym ze średnią ocen powyżej 4.0.
Forma egzaminu: rozmowa kwalifikacyjna z zakresu programu studiów do końca ostatniego roku studiów zaliczonego przez kandydata według programu jego jednostki macierzystej.
Kryteria kwalifikacji: ocena rozmowy w skali 2-5 (50% ostatecznego wyniku) + średnia ocen z całego dotychczasowego toku studiów II stopnia (50% ostatecznego wyniku).
Terminy
Termin rozmowy kwalifikacyjnej: 24 września 2019 r., godz. 10:00
Ogłoszenie wyników: 25 września 2019 r., godz. 10:00
Przyjmowanie dokumentów:
- I termin: 25-26 września 2019 r., godz. 12:00-14:00
- II termin (w przypadku niewypełnienia limitu miejsc w pierwszym terminie): 27, 30 września 2019 r., godz. 9:00-12:00
Opłaty
Opłata za wydanie legitymacji studenckiej (ELS)
Studia są płatne - wysokość opłat za studia
Wymagane dokumenty
Lista dokumentów wymaganych do złożenia w formie papierowej w przypadku zakwalifikowania na studia
Dodatkowe informacje
Koordynator ds. rekrutacji w trybie przeniesienia z innej uczelni: Małgorzata Arcichowska-Maj 22-55-20-721 majm@uw.edu.pl
Znajdź nas na mapie: Instytut Socjologii