To jest instalacja testowa. Nie można rekrutować się przy jej pomocy.

Przeniesienia z innych uczelni na studia I i II stopnia oraz jednolite studia magisterskie 2019/2020

zmień rekrutację anuluj wybór

Oferta prezentowana na tej stronie ograniczona jest do wybranej rekrutacji. Jeśli chcesz zobaczyć resztę oferty, wybierz inną rekrutację.

Filologia rosyjska, stacjonarne, pierwszego stopnia

Szczegóły
Kod S1-FLROS
Jednostka organizacyjna Wydział Lingwistyki Stosowanej
Kierunek studiów Filologia rosyjska
Forma studiów Stacjonarne
Poziom kształcenia Pierwszego stopnia
Profil studiów ogólnoakademicki
Języki wykładowe polski
Limit miejsc 3
Czas trwania 3 lata
Adres WWW http://www.ir.uw.edu.pl/pl/index.php
Wymagany dokument
  • Matura lub dokument równoważny
Obecnie nie trwają zapisy.

(pokaż minione tury)

Opis studiów

Studia stacjonarne pierwszego stopnia na kierunku filologia rosyjska są przyporządkowane do dziedziny nauk humanistycznych i dyscyplin naukowych językoznawstwo oraz literaturoznawstwo. Ich celem jest wykształcenie specjalistów władających językiem rosyjskim w mowie i piśmie na poziomie C1 według Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego Rady Europy, wyposażonych w wiedzę na temat języka i literatury rosyjskiej oraz przeszłości i współczesności Rosji w perspektywie kulturowej i społecznej, a także dobrze zorientowanych w kontaktach polsko-rosyjskich w różnych sferach kultury. Katedra Rusycystyki jest jedyną jednostką na Uniwersytecie Warszawskim prowadzącą studia w zakresie filologii rosyjskiej, mającą prawie 70-letnią tradycję i szeroką rozpoznawalność w kraju i za granicą. Kształcenie w zakresie filologii rosyjskiej uzasadnia, z jednej strony, posługiwanie się językiem rosyjskim przez dużą część ludności świata, zamieszkującą nie tylko Federację Rosyjską, ale także liczne kraje europejskie i azjatyckie, oraz, z drugiej, znaczący wkład Rosjan w światowe dziedzictwo kulturowe i cywilizacyjne.

Studia na kierunku filologia rosyjska są oparte na połączeniu tradycji filologicznej z nowoczesną dydaktyką realioznawczą. Program studiów obejmuje zarówno obowiązkowe przedmioty kierunkowe, jak i kierunkowe przedmioty do wyboru.

Na studia na kierunku filologia rosyjska (licencjackie) przyjmowane są osoby zarówno ze znajomością, jak i bez znajomości języka rosyjskiego (tzw. grupa zerowa). Od roku akademickiego 2019/2020 rekrutacja do obu grup odbywa się wspólnie. O zakwalifikowaniu do grupy ze znajomością i bez znajomości języka rosyjskiego decydują wyniki testu poziomującego, przeprowadzanego w Katedrze Rusycystyki UW w czasie dni adaptacyjnych dla nowo przyjętych studentów pierwszego roku (koniec września).

Studenci mają możliwość uzyskania uprawnień do wykonywania zawodu nauczyciela języka rosyjskiego na poziomie szkoły podstawowej w ramach fakultatywnego (nieobowiązkowego) modułu glottodydaktycznego. Zajęcia z modułu glottodydaktycznego stanowią dodatkową ofertę poza programem studiów.

Zajęcia kierunkowe, prowadzone przez doświadczoną kadrę katedry, odbywają się w jednym z budynków uniwersyteckich na Mokotowie przy ul. Szturmowej 4. Zajęcia rozpoczynają się najwcześniej o godz. 8.30, kończą najpóźniej o godz. 17.00; odbywają się we wskazane w siatce zajęć dni od poniedziałku do piątku. Zajęcia z przedmiotów kierunkowych i obowiązkowych przedmiotów o innym charakterze są ze sobą skorelowane w siatce zajęć. W gmachu przy ul. Szturmowej 4 jest zlokalizowana biblioteka, zapewniająca studentom literaturę naukową, a także gabinety pracowników katedry, odbywających w nich dyżury konsultacyjne.

Strona internetowa Katedry Rusycystyki

Sylwetka absolwenta

Efekty uczenia się obejmują wiedzę i umiejętności filologiczne w zakresie stanu współczesnego języka rosyjskiego i jego przemian historycznych oraz w zakresie dziejów literatury rosyjskiej wraz z obudową kontekstową o charakterze realioznawczym. Ponadto obejmują one wyspecjalizowane umiejętności komunikacyjne w obszarze biznesowym oraz przekładowe w zakresie języka rosyjskiego i polskiego. Absolwent osiąga poziom znajomości języka rosyjskiego C1. Absolwent jest świadomy roli i miejsca kultury rosyjskiej w europejskiej spuściźnie cywilizacyjnej i specyfiki kontaktów polsko-rosyjskich. W zakresie kompetencji społecznych absolwent czuje współodpowiedzialność za zachowanie dziedzictwa kulturowego, ma potrzebę poszanowania odmiennych kultur, poglądów i postaw.

Studia na kierunku filologia rosyjska przygotowują do podjęcia indywidulanych i zespołowych badań naukowych, w tym w środowisku międzynarodowym. Absolwent – w trakcie studiów mający stały dostęp do wyników badań naukowych w obrębie przedmiotu studiów i dyscyplin pokrewnych – umie zidentyfikować problem badawczy w zakresie filologii rosyjskiej i wybrać dla niego właściwe ujęcie metodologiczne, prowadzące do jego rozstrzygnięcia i zaprezentowania rezultatów. Absolwent ma świadomość poziomu swojej wiedzy i umiejętności oraz przydatności społecznej prowadzenia filologicznych badań naukowych.

Ukończenie studiów na kierunku filologia rosyjska pozwala kontynuować naukę na studiach drugiego stopnia lub podjąć pracę zawodową w instytucjach kultury, mediach, firmach handlowych, w szczególności w instytucjach, których celem jest współpraca między Polską i innymi państwami Unii Europejskiej a Federacją Rosyjską. Zrealizowanie zajęć fakultatywnego modułu glottodydaktycznego, przygotowujących do wykonywania zawodu nauczyciela, pozwala studentom nabyć uprawnienia do nauczania języka rosyjskiego w szkole podstawowej. Zdobyta wiedza i umiejętności oraz kompetencje społeczne zapewniają absolwentom elastyczność zawodową i otwartość na wyzwania społeczne współczesnego świata.

 


Zasady kwalifikacji

Studenci, którzy ukończyli co najmniej pierwszy rok studiów, starający się o przyjęcie na studia I stopnia w zakresie filologii rosyjskiej w trybie przeniesienia z innych uczelni, są przyjmowani na podstawie średniej ocen nie niższej niż 4,0, uzyskanej w okresie dotychczasowych studiów, poprzedzających przyjęcie na studia w trybie przeniesienia , oraz pozytywnego zaliczenia (co najmniej na ocenę dobrą) egzaminu z praktycznej znajomości języka rosyjskiego na poziomie biegłości zgodnym z programem studiów.

Forma egzaminu: pisemny i ustny z praktycznej znajomości języka rosyjskiego

Egzamin obejmuje:

  • część pisemną z leksyki i gramatyki,
  • część ustną z fonetyki i intonacji.

Osoby przyjęte zobowiązane są zaliczyć różnice programowe z zakresu studiów w określonym terminie.

W przypadku przeniesienia na wyższy rok studiów kandydat przyjmowany jest na kierunek studiów: studia nad słowiańszczyzną wschodnią, specjalność: filologia rosyjska.

Format egzaminu pisemnego:

  • uzupełnianie luk w autentycznym tekście ciągłym przez dobieranie jednej poprawnej formy spośród kilku podanych do wyboru,
  • uzupełnianie otwartych luk w autentycznym tekście ciągłym zgodnie z treścią i gatunkiem stylistycznym tekstu,
  • rozpoznawanie błędów gramatycznych i ortograficznych poprzez zaznaczenie elementu niepoprawnego spośród podanych i oznaczonych a, b, c, d,
  • napisanie wypowiedzi (ok. 250 słów) w formie eseju wyrażającego opinię na określony temat.

Format egzaminu ustnego:

  • przeczytanie tekstu (ok. 100 – 150 słów) w postaci notatki prasowej, fragmentu tekstu autentycznego na temat, który pozwoli studentowi na dłuższą wypowiedź,
  • pytanie dotyczące takich tematów jak: zainteresowania, przeczytane książki, obejrzane filmy, ulubiona rozrywka, studia, życie codziennego, praca, rodzina, wakacje, podróże, wydarzenia bieżące.

Kryteria

  • egzamin pisemny oceniany jest według kryteriów: zgodność wypowiedzi z tematem, płynność, spójność tekstu, poprawność gramatyczna i ortograficzna,
  • egzamin ustny oceniany jest według kryteriów: skuteczność interakcyjna, płynność wypowiedzi, poprawność wymowy i intonacji, bogactwo słownictwa, poprawność gramatyczna.

 

Terminy

Termin egzaminu pisemnego z praktycznej znajomości języka rosyjskiego na poziomie B2: 24 września 2019 r., godz. 10:00-11:30, sala 405, gmach WLS, ul. Szturmowa 4

Termin egzaminu ustnego z praktycznej znajomości języka rosyjskiego na poziomie B2: 24 września 2019 r., godz. 12:00, sala 405, gmach WLS, ul. Szturmowa 4

Ogłoszenie wyników: 25 września 2019 r., godz. 9.00

Przyjmowanie dokumentów: 

  • I termin: 25 - 26 września 2019 r., godz. 10:00-15:00, pok. 429, gmach WLS, ul. Szturmowa 4
  • II termin (w przypadku niewypełnienia limitu miejsc w pierwszym terminie)

 

Opłaty

Opłata za wydanie legitymacji studenckiej (ELS)

 

Wymagane dokumenty

Lista dokumentów wymaganych do złożenia w formie papierowej w przypadku zakwalifikowania na studia

 

Dodatkowe informacje


Koordynator ds. rekrutacji w trybie przeniesienia z innej uczelni: dr Dorota Piekarska-Winkler 22-55-34-228 dopiekar@uw.edu.pl

Znajdź nas na mapie:
Katedra Rusycystyki