Kod | S2-AM |
---|---|
Jednostka organizacyjna | Instytut Ameryk i Europy |
Kierunek studiów | Studia amerykanistyczne |
Forma studiów | Stacjonarne |
Poziom kształcenia | Drugiego stopnia |
Profil studiów | ogólnoakademicki |
Języki wykładowe | angielski |
Limit miejsc | 3 |
Czas trwania | 2 lata |
Adres WWW | http://www.asc.uw.edu.pl/ |
Wymagany dokument |
Kierunek objęty wsparciem z Europejskiego Funduszu Społecznego w Programie zintegrowanych działań na rzecz rozwoju Uniwersytetu Warszawskiego, realizowanym w ramach PO WER, ścieżka 3.5, którego beneficjentami będą studenci przyjęci na studia w roku akademickim 2019/2020.
Dziedziny: nauki humanistyczne oraz nauki społeczne
Dyscypliny: nauki o kulturze i religii, literaturoznawstwo, historia, nauki o polityce i administracji, nauki socjologiczne
Dyscyplina wiodąca: nauki o kulturze i religii
Program
Ośrodek Studiów Amerykańskich jest interdyscyplinarną jednostką naukową i dydaktyczną Uniwersytetu Warszawskiego. Jego pracownicy zajmują się różnymi dziedzinami związanymi ze Stanami Zjednoczonymi Ameryki i Ameryką Łacińską: kulturą, literaturą, sztuką, filmem i mediami, historią, gospodarką, polityką, historią idei, społeczeństwem i prawem.
Ośrodek Studiów Amerykańskich UW prowadzi stacjonarne studia amerykanistyczne II stopnia o profilu ogólnoakademickim. Studia trwają 2 lata (cztery semestry). Zajęcia są prowadzone przez stałych pracowników oraz zaproszonych gości. Zajęcia prowadzone są w języku angielskim. Dodatkowo, studenci mogą wybrać zajęcia prowadzone w języku hiszpańskim. Wśród stałych wykładowców OSA jest m.in. czterech Amerykanów i jeden Meksykanin.
Studia amerykanistyczne II stopnia o profilu hemisferycznym to unikatowy program w polskim szkolnictwie wyższym, zorientowany na rozwinięcie umiejętności badawczych (system proseminariów badawczych) i oferujący zajęcia dotyczące Ameryki Północnej, Ameryki Łacińskiej i całego regionu zachodniej półkuli.
Dodatkowo, program zapewnia studentom możliwość doskonalenia innych niż badawcze umiejętności, w tym praktycznych oraz tzw. miękkich (autoprezentacji, pracy w grupie, skutecznego komunikowanie się w środowisku wielokulturowym, organizacji pracy i efektywnego zarządzanie czasem), związanych z akademickim i pozaakademickim środowiskiem pracy.
Studenci mają możliwość praktycznego wykazania się zdobytą wiedzą teoretyczną oraz posiadanym warsztatem badawczym w ramach grupowych lub indywidualnych badań terenowych, kwerend bibliotecznych i wyjazdów konferencyjnych. Przewiduje to, m.in., program grantów badawczych dla 20 najlepszych studentów na dofinansowanie badań terenowych w Stanach Zjednoczonych lub w Ameryce Łacińskiej i kwerend w bibliotekach amerykanistycznych w Europie.
Program studiów dostępny tutaj
Absolwenci
Absolwenci otrzymują dyplom magistra studiów amerykanistycznych. Absolwent dwuletnich studiów magisterskich w Ośrodku Studiów Amerykańskich posiada wiedzę na temat faktów, procesów i zjawisk kulturowych związanych z obydwiema Amerykami, rozumie teorie wyjaśniające złożone zależności między nimi oraz potrafi rozpoznawać, rozumieć, opisywać, interpretować oraz wyjaśniać ich przyczyny oraz przebieg. Umie przy tym korzystać z odpowiednio dobranych źródeł oraz zaawansowanych metod i narzędzi badawczych. Jest w stanie posługiwać się językiem angielskim co najmniej na poziomie B2+ oraz językiem hiszpańskim na poziomie co najmniej A2, jeśli wybierze lektorat języka hiszpańskiego.
Absolwent jest również przygotowany do gromadzenia, oceniania i łączenia ze sobą faktów z zakresu kultury oraz wyciągania wniosków, współpracy w grupie, planowania projektów i prezentowania ich wyników – pracy, którą na co dzień wykonują badacze, ale także przedsiębiorcy, dziennikarze, nauczyciele przedmiotów humanistycznych i społecznych, aktywiści społeczni oraz pracownicy instytucji publicznych.
Absolwenci przygotowani są do podjęcia studiów doktorskich w zakresie nauk humanistycznych i społecznych zorientowanych regionalnie na zachodnią półkulę, przede wszystkim Stany Zjednoczone oraz Amerykę Łacińską.
Absolwenci OSA znajdują zatrudnienie w biznesie, handlu, gospodarce; dziennikarstwie, mediach; instytucjach kultury; nauce i szkolnictwie; administracji państwowej; służbie zagranicznej i organizacjach międzynarodowych; turystyce.
Budynek „Ksawerów”, Mokotów
Studenci mają zapewnione komfortowe warunki studiów. Zajęcia programu magisterskiego odbywają się w 14 salach wykładowych znajdujących się na dwóch piętrach budynku „Ksawerów” przy Alei Niepodległości 22. Zajęcia odbywają się od poniedziałku do piątku w godzinach od 9 do 16.
Budynek „Ksawerów” jest wyposażony w zewnętrzny podjazd dla osób poruszających się na wózkach oraz windę. Toalety dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych.
Trzynaście sal wykładowch jest wyposażonych w sprzęt komputerowy z dostępem do sieci Internet oraz programowy odtwarzacz popularnych plików wideo, płyt DVD i video CD. Na terenie budynku „Ksawerów” dostępny jest Internet bezprzewodowy (sieć EDUROAM).
Biblioteka OSA UW udostępnia ceniony przez badaczy, studentów i dziennikarzy księgozbiór. Zgromadzone piśmiennictwo dotyczy zarówno Stanów Zjednoczonych Ameryki, jak i Ameryki Łacińskiej w dziedzinie nauk humanistycznych i społecznych.
Zasady kwalifikacji
Warunkiem ubiegania się o przyjęcie na studia w trybie przeniesienia z innej szkoły wyższej jest średnia ocen z dotychczasowych studiów na tym samym lub pokrewnym kierunku min. 4,0.
Podstawą kwalifikacji jest rozmowa kwalifikacyjna w języku angielskim (język angielski zal./nzal.; ogólna wiedza o Stanach Zjednoczonych – 0-5 pkt.).
Przyjęcia wg listy rankingowej spośród kandydatów z zaliczonym j. angielskim i min. 2 pkt. za wiedzę o Stanach Zjednoczonych.
Kryteria oceny: rozumienie przekazu, formułowanie przejrzystych wypowiedzi, zdolność argumentacji, znajomość słownictwa i struktur gramatycznych na poziomie wystarczającym do studiowania w języku angielskim, podstawowa wiedza o Stanach Zjednoczonych – zagadnienia z zakresu literatury, historii, sztuki, polityki, itd. zgodnie z zainteresowaniami kandydata.
Terminy
Termin rozmowy kwalifikacyjnej: 17 września 2019 r., godz. 12:30-13:30
Ogłoszenie wyników: 20 września 2019 r.
Przyjmowanie dokumentów:
- I termin: 23-24 września 2019 r., godz. 10:00-15:00
- II termin (w przypadku niewypełnienia limitu miejsc w pierwszym terminie): 25-26 września 2019 r., godz. 10:00-15:00
Opłaty
Opłata za wydanie legitymacji studenckiej (ELS)
Wymagane dokumenty
Lista dokumentów wymaganych do złożenia w formie papierowej w przypadku zakwalifikowania na studia
Dodatkowe informacje
Koordynator ds. rekrutacji w trybie przeniesienia z innej uczelni: mgr Aleksandra Gniadzik-Smolińska 22-55-33-326 rekrutacja.osa@uw.edu.pl
Znajdź nas na mapie: Ośrodek Studiów Amerykańskich