To jest instalacja testowa. Nie można rekrutować się przy jej pomocy.

Przeniesienia z innych uczelni na studia I i II stopnia oraz jednolite studia magisterskie 2019/2020

zmień rekrutację anuluj wybór

Oferta prezentowana na tej stronie ograniczona jest do wybranej rekrutacji. Jeśli chcesz zobaczyć resztę oferty, wybierz inną rekrutację.

Filologia białoruska z językiem angielskim, stacjonarne, drugiego stopnia

Szczegóły
Kod S2-FLBIAL
Jednostka organizacyjna Wydział Lingwistyki Stosowanej
Kierunek studiów Filologia białoruska z językiem angielskim
Forma studiów Stacjonarne
Poziom kształcenia Drugiego stopnia
Profil studiów ogólnoakademicki
Języki wykładowe polski
Limit miejsc 2
Czas trwania 2 lata
Adres WWW http://kb.uw.edu.pl/
Wymagany dokument
  • Wykształcenie wyższe
Obecnie nie trwają zapisy.

Minione tury w tej rekrutacji:
  • Tura 1 (05.06.2019 00:00 – 18.07.2019 23:59)

Studia magisterskie na kierunku filologia białoruska z językiem angielskim ukazują dziedzictwo kulturowe i językowe Białorusi, wspólnotę historyczną Słowian Wschodnich oraz specyfikę życia i kultury białoruskiej mniejszości narodowej w Polsce. Zajęcia prowadzone są przede wszystkim w ramach dwóch dyscyplin naukowych, tj. literaturoznawstwa oraz językoznawstwa, które jest dyscypliną wiodącą.

Katedra Białorutenistyki Uniwersytetu Warszawskiego, założona w 1956, pełni ważną funkcję jako instytucja działająca na rzecz poszerzenia wiedzy o Białorusi w wymiarze językowym, literaturoznawczym i kulturowym. Katedra od wielu lat inicjuje i współorganizuje różne przedsięwzięcia, w tym współpracę naukowo-dydaktyczną z uczelniami oraz placówkami naukowymi w Polsce i na Białorusi: wymiany studenckie, wyjazdy w ramach programu Erasmus, konferencje, wykłady gościnne, staże naukowe, projekty badawcze, jak również działania popularyzatorskie, promujące język, literaturę i kulturę białoruską w Polsce i na świecie.

Celem studiów magisterskich na kierunku filologia białoruska z językiem angielskim jest wykształcenie specjalistów w dziedzinie białorutenistyki posiadających pogłębioną wiedzę dotyczącą procesów kształtowania historii, kultury, współczesności i języka Białorusi, wyposażonych w praktyczne umiejętności, takie jak znajomość języka białoruskiego na poziomie C2, języka angielskiego na poziomie C1 według Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego. W ramach studiów istnieje ponadto możliwość uczestniczenia w fakultatywnych zajęciach z praktycznej nauki języka rosyjskiego, co pozwala osiągnąć biegłość językową na poziomie B2. Ponadto istotnym aspektem jest kształtowanie umiejętności poprawnego wypowiadania się w mowie i piśmie, w tym na tematy naukowe, umiejętności organizacji i koordynowania pracy, obejmującej także przygotowywanie rozpraw analitycznych i prezentację wniosków. W toku kształcenia duża waga przywiązywana jest również do kompetencji społecznych studentów, między innymi do wypracowania poczucia odpowiedzialności za zachowanie i poszanowanie dziedzictwa kulturowego, inicjowania badań na rzecz interesu publicznego i środowiska lokalnego czy działania w sposób przedsiębiorczy. Studenci mają także możliwość zaznajomienia się z prawami własności intelektualnej w odniesieniu do tworzonych przez siebie i innych opracowań.

Program posiada wyraźne odniesienia do założeń misji i strategii rozwoju UW, których fundamentem jest jedność nauki i nauczania zakładająca kształcenie absolwentów wyposażonych w bogatą wiedzę, umiejętności i kompetencje niezbędne w życiu społeczno-kulturalnym kraju. Katedra Białorutenistyki przygotowuje studentów do prac badawczych, kształtując uniwersytecką ideę umiejętnego czerpania z dorobku innych narodów w poszanowaniu ich kulturowo-narodowej odrębności. Absolwenci studiów białorutenistycznych rozumieją potrzebę kształcenia się przez całe życie oraz potrzebę angażowania się w sprawy szczególnie ważne dla kraju.

Absolwent studiów magisterskich na kierunku filologia białoruska z językiem angielskim po ukończeniu studiów ma możliwość zatrudnienia między innymi jako:

  • ekspert do spraw białoruskojęzycznego obszaru kulturowego ze znajomością języka angielskiego w różnych instytucjach, tj. instytucje kulturalne czy gospodarcze lub polityczne;
  • wykwalifikowany pracownik szeroko pojętego sektora kultury i mediów;
  • tłumacz tekstów specjalistycznych, a po zdaniu egzaminu państwowego – tłumacz przysięgły;
  • lektor, nauczyciel lub wykładowca na uczelniach wyższych;
  • po ukończeniu studiów III stopnia – pracownik dydaktyczny lub badawczo-dydaktyczny.

Zajęcia odbywają się w budynku Wydziału Lingwistyki Stosowanej przy ulicy Szturmowej 4. Program studiów oraz plan zajęć dostępny jest na stronie Katedry Białorutenistyki w zakładce "Dla studentów".

 


Zasady kwalifikacji

Warunkiem ubiegania się o przeniesienie jest zaliczenie w terminie wszystkich egzaminów i otrzymanie zaliczeń na macierzystej uczelni studenta oraz uzyskanie w danym roku studiów średniej (z egzaminów i zaliczeń na ocenę) nie niższej niż 3,5.

Studenci przeniesieni z innej uczelni są wpisywani na listę studentów według decyzji Prodziekana ds. Studenckich i Dydaktyki i są zobowiązani do wyrównania różnic programowych.

Student ubiegający się o przeniesienie jest zobowiązany złożyć dokument poświadczający zaliczenie roku oraz wszystkie inne wymagane dokumenty.

Wymagana jest znajomość języka białoruskiego i języka angielskiego na poziomie B2. Od osób przenoszących się na II rok studiów wymagana jest także znajomość języka białoruskiego przynajmniej na poziomie B2+ oraz języka rosyjskiego na poziomie B2.

Znajomość ww. języków mogą potwierdzać następujące dokumenty:

  • oceny z języka białoruskiego, rosyjskiego i angielskiego na świadectwie maturalnym;
  • dyplom ukończenia studiów licencjackich lub/i magisterskich w zakresie języka białoruskiego, rosyjskiego lub/i angielskiego;
  • certyfikaty językowe poświadczające znajomość języka na odpowiednim poziomie;
  • dyplomy szkół wyższych potwierdzające znajomość języka białoruskiego, rosyjskiego lub/i angielskiego.

Osoby mające obywatelstwo białoruskie nie muszą dodatkowo udokumentować znajomości języka białoruskiego.

Kandydaci niemający potwierdzenia znajomości danego języka przystępują do rozmowy kwalifikacyjnej. Rozmowa ma na celu określenie poziomu znajomości języka/języków w stopniu umożliwiającym studiowanie.

W celu oceny stopnia znajomości ww. języków, kandydaci proszeni są o przesyłanie skanów dokumentów na adres mailowy Katedry Białorutenistyki UW albo o zgłaszanie się bezpośrednio do Katedry Białorutenistyki UW.

Potwierdzenie przez komisję rekrutacyjną wystarczającej znajomości ww. języków jest warunkiem dopuszczenia kandydata do dalszego postępowania rekrutacyjnego.

W przypadku przeniesienia na II rok studiów kandydat przyjmowany jest na kierunek studiów: studia nad słowiańszczyzną wschodnią, specjalność: filologia białoruska z językiem rosyjskim i angielskim.

 

Terminy

Terminy rozmowy kwalifikacyjnej: 23 lipca 2019 r., godz. 11:00 - język białoruski; godz. 12:00 - język angielski

Ogłoszenie wyników: 29 lipca 2019 r.

Przyjmowanie dokumentów: 

  • I termin: 30 lipca - 1 sierpnia 2019 r., godz. 10:00-15:00
  • II termin (w przypadku niewypełnienia limitu miejsc w pierwszym terminie): 2, 5 sierpnia 2019 r., godz. 10:00-15:00
  • III termin (w przypadku niewypełnienia limitu miejsc w drugim terminie): 6-7 sierpnia 2019 r., godz. 10:00-15:00

 

Opłaty

Opłata za wydanie legitymacji studenckiej (ELS)

 

Wymagane dokumenty

Lista dokumentów wymaganych do złożenia w formie papierowej w przypadku zakwalifikowania na studia

 

Dodatkowe informacje


Koordynator ds. rekrutacji w trybie przeniesienia z innej uczelni:
dr Anna Rędzioch-Korkuz annaredzioch@uw.edu.pl 22-55-34-244

Znajdź nas na mapie:
Katedra Białorutenistyki